Układ pokarmowy i inne układy nicieni
Układ pokarmowy nicieni jest drożny i składa się z trzech głównych części. Jelito przednie, pochodzenia ektodermalnego, zawiera otwór gębowy otoczony wargami z mechanoreceptorami oraz silnie umięśnioną gardziel działającą jak pompa ssąco-tłocząca. Jelito środkowe, pochodzenia endodermalnego, odpowiada za trawienie i wchłanianie pokarmu. Jelito tylne, znów pochodzenia ektodermalnego, usuwa niestrawione resztki pokarmu.
Wymiana gazowa u wolno żyjących nicieni zachodzi przez całą powierzchnię ciała, co jest możliwe dzięki dużemu stosunkowi powierzchni do objętości ciała i wolnemu tempu metabolizmu. U pasożytów, ze względu na fermentację mlekową, układ oddechowy jest zbędny.
Układ nerwowy nicieni składa się z pierścienia okołogardzielowego, od którego odchodzą nerwy ku przodowi i długie pnie nerwowe ku tyłowi ciała. Posiadają też narządy zmysłów w postaci brodawek czuciowych i chemoreceptorów.
Definicja: Układ nerwowy nicieni to złożona struktura składająca się z pierścienia okołogardzielowego i odchodzących od niego nerwów, umożliwiająca im odbieranie i przetwarzanie bodźców ze środowiska.
Układ wydalniczy nicieni składa się z dwóch kanałów wydalniczych, kanału poprzecznego i otworu wydalniczego. Pełni on funkcję usuwania zbędnych produktów przemiany materii oraz rolę osmoregulacyjną.