Przedmioty

Przedmioty

Więcej

Rośliny lądowe i wtórnie wodne - Notatka PDF, Zadania Maturalne, Testy

7.12.2022

783

59

Udostępnij

Zapisz

Pobierz



<p>Rosliny lądowe i wtórnie wodne to autotroficzne organizmy tkankowe, których ciało zróżnicowane jest na organy. Zalicza się do nich mszak

<p>Rosliny lądowe i wtórnie wodne to autotroficzne organizmy tkankowe, których ciało zróżnicowane jest na organy. Zalicza się do nich mszak

<p>Rosliny lądowe i wtórnie wodne to autotroficzne organizmy tkankowe, których ciało zróżnicowane jest na organy. Zalicza się do nich mszak

Rosliny lądowe i wtórnie wodne to autotroficzne organizmy tkankowe, których ciało zróżnicowane jest na organy. Zalicza się do nich mszaki, paprotniki, rośliny nagozalążkowe i okrytozalążkowe. Rośliny okrytozalążkowe, ze względu na przystosowanie do środowiska lądowego, są dominującą grupą roślin na Ziemi. Określenie rośliny wtórnie wodne odnosi się do roślin lądowych, które przystosowały się do życia w środowisku wodnym.

Pochodzenie roślin lądowych

Pierwsze rośliny na lądzie pojawiły się w erze paleozoicznej 400 mln lat temu. Były to ryniofity, u których występowała izomorficzna przemiana pokoleń. Według teorii telomowej organy współczesnych roślin powstały w wyniku stopniowego przekształcania się pędów ryniofitów.

Podobieństwo zielenic do roślin lądowych

Kolejna teoria jest doszukiwanie się przodków w postaci zielenic. Świadczą o tym:

  • Chlorofil a jako główny barwnik fotosyntetyczny
  • Skrobia jako materiał zapasowy
  • Celuloza jako budulec ścian komórkowych

Współczesne rośliny lądowe

Występuje wyłącznie heteromorficzna przemiana pokoleń. Gametofit tylko u mszaków pokoleniem dominującym. Sporofit zbudowany z organów pełniących określone funkcje.

Grupy współczesnych roślin lądowych

  • pęd nadziemny
  • telom
  • pęd główny
  • przewyższanie
  • spłaszczanie
  • zrastanie
  • boczne odgałęzienia
  • liść (makrofil)
  • ped główny
  • zarodnia
  • pęd podziemny
  • chwytniki

Sporofity ryniofitów i paprotników

Sporofity ryniofitów składały się z poziomych pędów podziemnych z licznymi chwytnikami oraz pionowych pędów nadziemnych zakończonych zarodniami. Sporofit paprotników składa się z łodygi, liści i korzeni.

Cechy środowiska lądowego

  • Duża dostępność światła
  • Ograniczona dostępność wody
  • Mała gęstość powietrza i wiatr
  • Duże wahania temperatury

Przystosowanie do życia na lądzie

Tkanki okrywające, wzmacniające i przewodzące układy tkankowe są wyodrębnione organy wegetatywne sporofitu. Rozmnażanie u paprotników i mszaków z wyciem wody. Zarodniki mexaków i paprotników mają charakter przetrwalnikowy, są odporne na wysuszenie dzięki sporopoleninie.

Organy generatywne

Kwiaty odpowiadają za rozmnażanie się rośliny. Zawierają organy płciowe męskie - pręciki - i żeńskie - słupki. Proces zapłodnienia odbywa się bez udziału wody, dzięki wytwarzaniu przez gametofity męskie specjalnej struktury przenoszącej jądra plemnikowe, zwanej łagiewką pyłkową.

Hydrafity

Rośliny wodne pobierają wodę całą powierzchnią, większość nie wytwarza korzeni. Mają cienkie, elastyczne łodygi i delikatne blaszki liściowe, tkanki przewodzące słabo wykształcone, a tkanki wzmacniające nie występują.

Formy ekologiczne roślin

Higrofity to rośliny stanowisk wodnych, niezdolne do przetrwania suszy, posiadające słabo rozwinięty system korzeniowy oraz delikatne łodygi i duże, cienkie blaszki liściowe.

Współczesne rośliny lądowe i wtórnie wodne są efektem ewolucji i przystosowania do różnego rodzaju środowisk. Mają różne strategie przetrwania i formy ekologiczne, co pozawala im kolonizować nowe siedliska i utrzymać się w różnorodnych warunkach. Rośliny lądowe i wtórnie wodne odgrywają ważną rolę w ekosystemach, zapewniając pokarm i schronienie dla wielu organizmów. Dlatego nauka o tych roślinach jest ważnym obszarem badań biologicznych.

Podsumowanie - Biologia

  • Rośliny lądowe i wtórnie wodne to autotroficzne organizmy tkankowe
  • Zaliczają się do nich mszaki, paprotniki, rośliny nagozalążkowe i okrytozalążkowe
  • Rośliny lądowe wykształciły wiele przystosowań umożliwiających przetrwanie w środowisku
  • Duża dostępność światła, ograniczona dostępność wody, mała gęstość powietrza i wiatr, oraz duże wahania temperatury to cechy środowiska lądowego
  • Współczesne rośliny lądowe i wtórnie wodne mają różne strategie przetrwania i formy ekologiczne, co pozwala im kolonizować nowe siedliska i utrzymać się w różnorodnych warunkach

Często zadawane pytania na temat Biologia

Q: Jakie rośliny zaliczane są do roślin wtórnie wodnych?

A: Do roślin wtórnie wodnych zalicza się rośliny lądowe, które przystosowały się do życia w środowisku wodnym.

Q: Czym różni się przemiana pokoleń u współczesnych roślin lądowych?

A: Występuje wyłącznie heteromorficzna przemiana pokoleń, gdzie gametofit tylko u mszaków pokoleniem dominującym, a sporofit zbudowany jest z organów pełniących określone funkcje.

Q: Jakie cechy wskazują na podobieństwo zielenic do roślin lądowych?

A: Podobieństwo zielenic do roślin lądowych objawia się poprzez obecność chlorofilu a jako głównego barwnika fotosyntetycznego, skrobi jako materiału zapasowego, oraz celulozy jako budulca ścian komórkowych.

Q: Jaki był czas pojawienia się pierwszych roślin na lądzie?

A: Pierwsze rośliny na lądzie pojawiły się w erze paleozoicznej około 400 milionów lat temu, były to ryniofity, u których występowała izomorficzna przemiana pokoleń.

Q: Jakie cechy środowiska lądowego wpływają na rośliny?

A: Cechy środowiska lądowego, takie jak duża dostępność światła, ograniczona dostępność wody, mała gęstość powietrza, wiatr oraz duże wahania temperatury, wpływają na adaptacje roślin do życia na lądzie.

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

13 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 11 krajach

900 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.