Związki nieorganiczne stanowią fundamentalną część chemii, a ich systematyka związków chemicznych jest kluczowa dla zrozumienia ich właściwości i zastosowań.
Kwasy tlenowe i beztlenowe to dwie główne grupy kwasów nieorganicznych. Kwasy tlenowe zawierają w swojej budowie tlen i wodór, podczas gdy kwasy beztlenowe składają się tylko z wodoru i pierwiastka kwasowego. Do najważniejszych mocnych kwasów tlenowych należą kwas siarkowy(VI) H₂SO₄ i kwas azotowy(V) HNO₃. Otrzymywanie kwasów beztlenowych najczęściej zachodzi w reakcji wodoru z niemetalem, przykładowo chlorowodór powstaje w bezpośredniej reakcji wodoru z chlorem. Znajomość wszystkich kwasów tlenowych i ich właściwości jest szczególnie istotna w kontekście ich zastosowania w przemyśle i laboratorium.
Wodorotlenek sodu (NaOH) to jedna z najważniejszych zasad nieorganicznych. Wodorotlenek sodu właściwości obejmują silne działanie żrące - jest substancją silnie zasadową. Czy wodorotlenek sodu jest żrący? Tak, należy zachować szczególną ostrożność podczas pracy z tym związkiem. Roztwór wodorotlenku sodu znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle chemicznym, produkcji mydła, papieru oraz w laboratoriach. Wodorotlenek potasu (KOH) ma podobne właściwości do NaOH i również jest powszechnie wykorzystywany w przemyśle. Warto zaznaczyć, że wodorotlenek sodu jest higroskopijny, co oznacza, że łatwo pochłania wilgoć z powietrza. Ta właściwość ma znaczenie podczas jego przechowywania i wykorzystania w procesach przemysłowych.