Węglowodory aromatyczne i związki cykliczne stanowią niezwykle ważną grupę związków organicznych o szczególnych właściwościach chemicznych i fizycznych.
Węglowodory aromatyczne charakteryzują się obecnością pierścienia benzenowego, który nadaje im wyjątkową stabilność i reaktywność. Podstawowym przedstawicielem tej grupy jest benzen (C6H6), posiadający płaską, sześcioczłonową strukturę z trzema wiązaniami podwójnymi. Węglowodory aromatyczne przykłady obejmują także toluen, ksyleny czy naftalen. Związki te występują naturalnie w ropie naftowej i smole węglowej, a ich zastosowanie jest bardzo szerokie - od produkcji tworzyw sztucznych, przez farmaceutyki, aż po przemysł chemiczny.
Cykloalkany to węglowodory nasycone o budowie pierścieniowej, których wzór ogólny to CnH2n. Najmniejszym przedstawicielem jest cyklopropan, stosowany dawniej jako środek znieczulający. Większe pierścienie, jak cykloheksan, przyjmują konformację krzesełkową, gdzie występuje charakterystyczne położenie aksjalne i ekwatorialne podstawników. Cykloalkany reakcje obejmują głównie addycję i substytucję. Osobną grupę stanowi acetylen (etyn), będący węglowodorem nienasyconym o wzorze C2H2. Jego właściwości fizyczne i chemiczne sprawiają, że jest szeroko wykorzystywany w spawalnictwie i syntezie organicznej. Otrzymywanie acetylenu odbywa się głównie poprzez hydrolizę węgliku wapnia lub krakowanie węglowodorów. Zastosowanie acetylenu obejmuje nie tylko spawanie i cięcie metali, ale także produkcję tworzyw sztucznych i związków organicznych.