Przedmioty

Przedmioty

Więcej

hagiografia, ascetyzm

14.05.2022

592

18

Udostępnij

Zapisz

Pobierz


T: Hagiografia, żywoty świętych, legendy, asceza
Hagiografia (gr. ǎyloç = "święty", ypápelv = "pisać") dział piśmiennictwa
religijnego zapoc

Zarejestruj się

Zarejestruj się, aby uzyskać nieograniczony dostęp do tysięcy notatek. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Dołącz do milionów studentów

Popraw swoje oceny

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

T: Hagiografia, żywoty świętych, legendy, asceza Hagiografia (gr. ǎyloç = "święty", ypápelv = "pisać") dział piśmiennictwa religijnego zapoczątkowany w starożytności (za czasów pierwszych chrześcijan, prawdopodobnie w Rzymie), który obejmuje żywoty świętych, legendy z nimi związane oraz opisy cudów. Element hagiografii, na który składają się zarówno pisma zawierające anegdoty, elementy narracji, jak i wartościowe opracowania biografistyki, posługujący się panegirykiem, apologią i elegią. Legenda (coś, co należy przeczytać; coś do czytania; od łac. legere - czytać) - opowieść albo zbiór opowieści o postaci czy postaciach historycznych (lub też uważanych za historyczne). Legendy opowiadają o mędrcach, świętych, władcach, politykach, wojownikach lub innych popularnych bohaterach. Ascetyzm, asceza (stgr. ǎoknoɩç askezis - pierwotnie ćwiczenie, trening") praktykowanie dobrowolnego wyrzeczenia się pewnych dóbr, wartości i aktywności życiowych w celu osiągnięcia świętości, czystości i doskonałości duchowej oraz zbawienia. Asceta (gr. asketes „ćwiczący się") - wyznawca religijny zmierzający do zbawienia przez ascezę. W rozumieniu potocznym człowiek odmawiający sobie przyjemności życiowych z innych pobudek niż religijne. Paraneza kształtuje wartości cechy osobowe dydaktyczne tendencje buduje wzorce osobowe w kierunku świeckim rycerz koscielnym asceci Czy współczesne społeczeństwo zaakceptowało by model życia w ascezie? Uważam, że nie. Swoje zdanie uzasadnij argumentami w poniższej rozprawce. W dzisiejszych czasach zdecydowana większość społeczeństwa rodzi się z określonym celem, muszą pójść do szkoły, zakończyć naukę i pracować aż do osiągnięcia wieku emerytalnego, średniowieczni asceci czynili dobro w zamian za wstawiennictwo boskie oraz posiłki...

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

13 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 11 krajach

900 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Alternatywny zapis:

do przeżycia na ziemi, dziś wszystko ma swoją cenę, asceci rzadko kiedy byli bogaci, albo pochodzili z biednych rodzin, abo oddawali rodzinne majątki potrzebującym. Dzisiejsze społeczeństwo niemalże wymaga aby na drodze do starości znaleźć miłość swojego życia i spłodzić z nią dziecko, które będzie się opiekowało się rodzicami na starość. Model społeczeństwa bardzo się zmienił od czasów średniowiecza, brak pracy czy rodziny oznacza duże problemy oraz narażenie się na nienawiść większości. Uważam, że współczesny model społeczeństwa nie pozwala na zostanie ascetą takim samym jak w średniowieczu. Współcześnie życie w ascezie jest niemal niemożliwe ze względu na zmianę postrzegania roli człowieka w społeczeństwie.