Charakterystyka środowiska Sudetów, Bieszczad i Gór Świętokrzyskich
Bieszczady to góry fałdowe stanowiące najdalej wysunięte na wschód pasmo Beskidów. Zbudowane są z fliszu karpackiego, który jest podatny na erozję, co nadaje im łagodniejszą rzeźbę w porównaniu do Tatr. Najwyższym szczytem jest Tarnica (1346 m n.p.m.). Charakterystyczne dla Bieszczad są połoniny - górskie łąki składające się głównie z wysokich traw. Lasy jodłowo-bukowe pokrywają 60-70% powierzchni gór. Największą rzeką jest San, a najgłębszym sztucznym zbiornikiem - Jezioro Solińskie. Bieszczady słyną z bogatej fauny, w tym żubrów, wilków, rysi i niedźwiedzi. Najcenniejsze obszary chronione są w ramach Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Highlight: Charakterystyka środowiska Sudetów, Bieszczad i Gór Świętokrzyskich pokazuje, że Bieszczady wyróżniają się unikatową florą i fauną, z charakterystycznymi połoninami i dużymi drapieżnikami.
Sudety to góry zrębowe o średniej wysokości około 1500 m n.p.m., ciągnące się wzdłuż granicy z Czechami. Ich budowa geologiczna jest wynikiem trzech orogenez, z największym wpływem orogenezy hercyńskiej. W plejstocenie najwyższe pasmo - Karkonosze - było modelowane przez lodowce górskie, czego efektem są kotły polodowcowe. Charakterystyczne dla Karkonoszy są ostańce skalne. Sudety mają klimat górski z cechami klimatu morskiego, z wysokimi opadami i dużym zachmurzeniem. Największe rzeki to Nysa Kłodzka, Bystrzyca, Kaczawa i Nysa Łużycka. Sudety dzielą się na trzy części: Wschodnie, Środkowe i Zachodnie, z najwyższym szczytem Śnieżką (1602 m n.p.m.) w Sudetach Zachodnich.
Vocabulary: Pasmo w Sudetach Środkowych z Kalenica to część Gór Sowich, charakteryzująca się malowniczymi widokami i bogatą historią geologiczną.
Góry Świętokrzyskie to niskie góry, które były fałdowane dwukrotnie w orogenezie hercyńskiej i kaledońskiej. Najwyższe pasmo to Łysogóry, zbudowane głównie z piaskowców kwarcytowych. Charakterystyczne dla tych gór są gołoborza - rumowiska skalne powstałe w klimacie peryglacjalnym. Góry Świętokrzyskie składają się z 26 niewysokich pasm tworzących rzeźbę rusztową. W Paśmie Chęcińskim, zbudowanym ze skał wapiennych, występują formy krasowe, takie jak jaskinia Raj. Klimat Gór Świętokrzyskich charakteryzuje się niższą roczną temperaturą powietrza i nieco wyższymi opadami w porównaniu do otaczających terenów.
Definition: Wpływ budowy geologicznej na środowisko wyżyn w kontekście Gór Świętokrzyskich przejawia się w formowaniu charakterystycznych elementów krajobrazu, takich jak gołoborza i formy krasowe, które są bezpośrednim rezultatem specyficznej struktury geologicznej tego regionu.