Polska posiada unikalne położenie geograficzne, które wpływa na jej charakterystykę przyrodniczą, w tym na Morze Bałtyckie, jeziora oraz klimat.
Morze Bałtyckie jest morzem śródlądowym o średniej głębokości 52,3 metrów, z najgłębszym punktem w Głębi Landsort (459 m). Charakteryzuje się niskim zasoleniem wynoszącym 7-8‰, co jest spowodowane dużym dopływem wód rzecznych i ograniczoną wymianą z Morzem Północnym. Linia brzegowa Bałtyku w Polsce rozciąga się na długości 770 km i charakteryzuje się występowaniem plaż, klifów oraz zatok.
W Polsce występuje ponad 7000 jezior o powierzchni większej niż 1 ha. Typy genetyczne jezior w Polsce obejmują głównie jeziora polodowcowe, w tym jeziora rynnowe (powstałe w wyżłobieniach lodowcowych) oraz jeziora morenowe (utworzone między wzgórzami morenowymi). Występują również jeziora krasowe, powstałe w wyniku rozpuszczania skał węglanowych. Funkcje jezior w Polsce są różnorodne - od regulacji stosunków wodnych, przez funkcje gospodarcze, po rekreacyjne.
Klimat Polski określany jest jako klimat umiarkowany ciepły przejściowy. Główne czynniki wpływające na klimat Polski to: położenie w średnich szerokościach geograficznych, wpływ mas powietrza znad Atlantyku i kontynentu euroazjatyckiego, ukształtowanie powierzchni oraz odległość od morza. Cechy klimatu Polski obejmują zmienność pogody, wyraźny podział na cztery pory roku, przewagę wiatrów zachodnich oraz średnią roczną temperaturę około 7-8°C. Na obszarze kraju występują znaczące różnice regionalne w zakresie opadów i temperatur, co jest związane z wpływem różnorodnych mas powietrza oraz ukształtowaniem terenu.