Struktura wyznaniowa Polski
Polska charakteryzuje się dominacją wyznania rzymskokatolickiego, jednak obecne są również inne religie i wyznania. Ta różnorodność religijna odzwierciedla historyczne i kulturowe wpływy na terenie kraju.
Highlight: Około 87% Polaków należy do Kościoła katolickiego.
Drugim co do wielkości wyznaniem w Polsce jest prawosławie. Wyznawcy Kościoła prawosławnego zamieszkują głównie północno-wschodnią, północną i zachodnią część kraju. Do tej grupy należą:
- Białorusini w województwie podlaskim
- Ukraińcy rozproszone po Polsce w wyniku akcji "Wisła" z 1947 roku
- Ludność ukraińska i łemkowska w województwach podkarpackim i lubelskim
Przykład: Akcja "Wisła" była przymusowym przesiedleniem ludności ukraińskiej i łemkowskiej z południowo-wschodniej Polski na tereny północne i zachodnie.
Trzecim głównym nurtem chrześcijaństwa w Polsce jest protestantyzm. Największym Kościołem protestanckim jest Kościół Ewangelicko-Augsburski, skupiający około 62 tysięcy wiernych, głównie na Górnym Śląsku i Śląsku Opolskim.
Vocabulary: Protestantyzm to nurt chrześcijaństwa, który powstał w wyniku reformacji w XVI wieku, odrzucający zwierzchnictwo papieża i niektóre dogmaty katolickie.
W Polsce obecni są również Świadkowie Jehowy, zrzeszeni w Związku Wyznania Świadków Jehowy, liczącym około 130 tysięcy członków.
Polska jest także domem dla wyznawców innych religii monoteistycznych:
- Muzułmanie, w tym potomkowie Tatarów osiadłych w Polsce w XIV wieku, mieszkający głównie we wschodniej części kraju
- Wyznawcy judaizmu, których największe skupiska znajdują się w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie
Quote: "Charakterystyczną cechą polskiej religijności jest przywiązanie do tradycji, rytuałów i obrzędów chrześcijańskich, takich jak piesze pielgrzymki do miejsc świętych."
Ta różnorodność religijna, choć zdominowana przez katolicyzm, stanowi ważny element struktury narodowościowej, etnicznej i wyznaniowej Polski, wzbogacając jej kulturowe dziedzictwo.