Przedmioty

Przedmioty

Więcej

Największe okręgi przemysłowe w Polsce - Geografia przemysłu w Polsce

Zobacz

Największe okręgi przemysłowe w Polsce - Geografia przemysłu w Polsce

Okręgi przemysłowe w Polsce to obszary koncentracji przemysłu, które przeszły znaczące zmiany w ciągu ostatnich dekad.

• W latach 80. XX wieku wyróżniono 24 okręgi przemysłowe, zajmujące 26% powierzchni kraju i skupiające 80% pracujących w przemyśle.

• Transformacja gospodarcza po 1989 roku spowodowała zmniejszenie liczby i powierzchni okręgów oraz zatrudnienia w przemyśle.

• W 1999 roku wydzielono 15 okręgów przemysłowych, a w 2005 roku tylko 8, z których najważniejszym stał się Śląsko-Krakowski Okręg Przemysłowy.

• Obecnie obserwuje się proces deglomeracji przemysłu, polegający na przenoszeniu zakładów na obrzeża miast lub obszary wiejskie.

22.05.2022

436

OKRĘGI PRZEMYSŁOWE W POLSCE
> Okręgi przemysłowe są obszarami, na których koncentrowany jest przemysł
składający się z mniejszych ośrodków p

Zobacz

Zmiany w okręgach przemysłowych w latach 80. i 90. XX wieku

W latach 80. XX wieku przemysł w Polsce doświadczył regresu i ogólnej złej sytuacji gospodarczej. Spowodowało to znaczące zmiany w okręgach przemysłowych wyróżnianych w 1988 roku. Główne przyczyny tych zmian to kurczenie się rynków zbytu, przerost zatrudnienia i zacofanie technologiczne. W rezultacie zmniejszyła się liczba osób pracujących w przemyśle oraz łączna powierzchnia zajmowana przez okręgi przemysłowe (o około 1/3).

Przemiany przemysłu w Polsce po 1989 roku, związane z wprowadzeniem zasad gospodarki wolnorynkowej, przyniosły kolejne zmiany. Doszło do przebudowy struktury gałęziowej II sektora, zmniejszenia powierzchni okręgów przemysłowych i liczby osób pracujących w zakładach na ich terenie. W efekcie tych przemian, w 1999 roku wydzielono już tylko 15 okręgów przemysłowych.

Przykład: Ze względu na niespełnianie niektórych kryteriów, status okręgów utraciły okręgi: białostocki, zielonogórski i płocko-włocławski. Z okręgu górnośląskiego wydzielono okręg rybnicki.

Kryteria wydzielania okręgów przemysłowych w 1999 roku obejmowały udział pracujących w przemyśle w ogólnej liczbie ludności przekraczający średnią krajową (9,4%), ciągłość terytorialną w obrębie okręgów oraz liczbę pracujących w przemyśle. W tym okresie zwiększyła się rola dużych okręgów o zróżnicowanej strukturze gałęziowej produkcji, które przyciągnęły najwięcej inwestycji zagranicznych.

OKRĘGI PRZEMYSŁOWE W POLSCE
> Okręgi przemysłowe są obszarami, na których koncentrowany jest przemysł
składający się z mniejszych ośrodków p

Zobacz

Współczesne obszary koncentracji przemysłu w Polsce

Zmiany w polskim przemyśle zachodzące w latach 1989-2004 doprowadziły do kolejnej klasyfikacji okręgów przemysłowych w 2005 roku. Przyjęto wówczas, że każdy wyróżniony okręg powinien skupiać co najmniej 2% ogółu pracujących w przemyśle oraz obejmować przynajmniej jeden ośrodek lub powiat zatrudniający nie mniej niż 0,5% ogółu pracujących w przemyśle. W rezultacie wydzielono tylko 8 okręgów przemysłowych.

Highlight: Najważniejszym z wyróżnionych okręgów został Śląsko-Krakowski Okręg Przemysłowy, który grupował wyróżniane wcześniej okręgi: górnośląski, bielski, krakowski i częstochowski, skupiając ponad 22% ogółu zatrudnionych w przemyśle.

We wszystkich współcześnie funkcjonujących okręgach obserwuje się proces deglomeracji przemysłu. Polega on na przenoszeniu zakładów przemysłowych na obrzeża miast lub na obszary wiejskie. Główne powody tego procesu to możliwość zwiększenia przestrzeni produkcyjnej oraz niższe koszty gruntów i siły roboczej.

Geneza okręgów przemysłowych w Polsce jest zróżnicowana. Najwięcej okręgów ma genezę surowcową, jak na przykład okręg górnośląski (obecnie wchodzący w skład śląsko-krakowskiego). Inne typy genezy to między innymi geneza historyczna, związana z rozwojem przemysłu na ziemiach polskich w XIX wieku, oraz geneza związana z planową industrializacją kraju po II wojnie światowej.

Słownictwo: Deglomeracja przemysłu - proces przenoszenia zakładów przemysłowych z centrów miast na ich obrzeża lub na obszary wiejskie.

OKRĘGI PRZEMYSŁOWE W POLSCE
> Okręgi przemysłowe są obszarami, na których koncentrowany jest przemysł
składający się z mniejszych ośrodków p

Zobacz

Przemiany przemysłu w Polsce po 1989 roku

Przemiany przemysłu w Polsce po 1989 roku były związane z transformacją gospodarczą i przejściem do gospodarki rynkowej. Proces ten charakteryzował się wieloma zmianami strukturalnymi i przestrzennymi w polskim przemyśle. Główne przyczyny tych przemian to:

  1. Wprowadzenie zasad gospodarki wolnorynkowej
  2. Otwarcie na rynki zagraniczne
  3. Prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych
  4. Napływ inwestycji zagranicznych
  5. Restrukturyzacja nieefektywnych gałęzi przemysłu

Skutki przemian strukturalnych w polskim przemyśle po 1989 r. były znaczące i obejmowały:

  1. Zmianę struktury wielkości i własności przedsiębiorstw
  2. Przebudowę struktury gałęziowej II sektora
  3. Zmniejszenie powierzchni okręgów przemysłowych
  4. Redukcję zatrudnienia w tradycyjnych gałęziach przemysłu
  5. Rozwój nowych, innowacyjnych branż przemysłowych

Przykład: Jednym z przykładów przemian w polskim przemyśle jest restrukturyzacja górnictwa węgla kamiennego na Śląsku, która doprowadziła do zamknięcia wielu nierentownych kopalń i znaczącej redukcji zatrudnienia w tym sektorze.

Zmiany w polskim przemyśle doprowadziły do modernizacji i zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki na arenie międzynarodowej. Jednocześnie spowodowały one wiele wyzwań społecznych i ekonomicznych, szczególnie w regionach silnie uzależnionych od tradycyjnych gałęzi przemysłu.

OKRĘGI PRZEMYSŁOWE W POLSCE
> Okręgi przemysłowe są obszarami, na których koncentrowany jest przemysł
składający się z mniejszych ośrodków p

Zobacz

Współczesny przemysł w Polsce - charakterystyka i tendencje rozwojowe

Przemysł w Polsce w XXI wieku charakteryzuje się rosnącą innowacyjnością i konkurencyjnością na rynkach międzynarodowych. Główne tendencje rozwojowe obejmują:

  1. Rozwój przemysłu zaawansowanych technologii
  2. Zwiększenie udziału sektora usług w gospodarce
  3. Wzrost znaczenia małych i średnich przedsiębiorstw
  4. Internacjonalizację produkcji i włączenie w globalne łańcuchy dostaw
  5. Rozwój klastrów przemysłowych i specjalnych stref ekonomicznych

Geografia przemysłu w Polsce ulega ciągłym zmianom. Obserwuje się proces deglomeracji przemysłu, polegający na przenoszeniu zakładów produkcyjnych z centrów miast na ich obrzeża lub do mniejszych miejscowości. Jednocześnie rozwija się przemysł w nowych lokalizacjach, często związanych z inwestycjami zagranicznymi lub specjalnymi strefami ekonomicznymi.

Słownictwo: Klaster przemysłowy - geograficzne skupisko wzajemnie powiązanych firm, wyspecjalizowanych dostawców, jednostek świadczących usługi, firm działających w pokrewnych sektorach i związanych z nimi instytucji w poszczególnych dziedzinach, konkurujących między sobą, ale również współpracujących.

Współczesny przemysł w Polsce charakteryzuje się również rosnącym znaczeniem sektorów związanych z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem. Rozwija się przemysł odnawialnych źródeł energii, technologii środowiskowych oraz produkcji materiałów i urządzeń energooszczędnych.

Highlight: Polska staje się ważnym europejskim centrum produkcji baterii do samochodów elektrycznych, co jest przykładem rozwoju nowoczesnych gałęzi przemysłu w kraju.

OKRĘGI PRZEMYSŁOWE W POLSCE
> Okręgi przemysłowe są obszarami, na których koncentrowany jest przemysł
składający się z mniejszych ośrodków p

Zobacz

Okręgi przemysłowe w Polsce - charakterystyka ogólna

Okręgi przemysłowe w Polsce to obszary o wysokiej koncentracji przemysłu, składające się z mniejszych ośrodków przemysłowych. Przy ich opisie bierze się pod uwagę stopień koncentracji lub rozproszenia, bazę surowcową i energetyczną, transport i łączność oraz wielkość zasobów siły roboczej. Ważną rolę w gospodarce pełnią ośrodki przemysłowe, które są skupiskami licznych zakładów przemysłowych i stanowią zaplecze gospodarczo-społeczne dla okolicznych regionów lub województw.

Definicja: Ośrodki przemysłowe to skupiska licznych zakładów przemysłowych, pełniące ważną rolę zaplecza gospodarczo-społecznego dla okolicznych regionów lub dla województwa.

W latach 80. XX wieku Główny Urząd Statystyczny wyróżnił 24 okręgi przemysłowe w Polsce. Przy ich wydzielaniu brano pod uwagę różne wskaźniki uprzemysłowienia miast i gmin, takie jak procentowy udział osób czynnych zawodowo w przemyśle w ogólnej liczbie ludności oraz w ogólnej liczbie ludności czynnej zawodowo. Dodatkowo, uwzględniano ciągłość terytorialną badanych jednostek oraz ich udział w krajowym zatrudnieniu, produkcji i wartości środków trwałych w przemyśle.

Highlight: W latach 80. XX wieku okręgi przemysłowe zajmowały łącznie około 26% powierzchni Polski i skupiały prawie 80% pracujących w przemyśle.

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

15 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 12 krajach

950 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Największe okręgi przemysłowe w Polsce - Geografia przemysłu w Polsce

Okręgi przemysłowe w Polsce to obszary koncentracji przemysłu, które przeszły znaczące zmiany w ciągu ostatnich dekad.

• W latach 80. XX wieku wyróżniono 24 okręgi przemysłowe, zajmujące 26% powierzchni kraju i skupiające 80% pracujących w przemyśle.

• Transformacja gospodarcza po 1989 roku spowodowała zmniejszenie liczby i powierzchni okręgów oraz zatrudnienia w przemyśle.

• W 1999 roku wydzielono 15 okręgów przemysłowych, a w 2005 roku tylko 8, z których najważniejszym stał się Śląsko-Krakowski Okręg Przemysłowy.

• Obecnie obserwuje się proces deglomeracji przemysłu, polegający na przenoszeniu zakładów na obrzeża miast lub obszary wiejskie.

22.05.2022

436

 

3

 

Geografia

19

OKRĘGI PRZEMYSŁOWE W POLSCE
> Okręgi przemysłowe są obszarami, na których koncentrowany jest przemysł
składający się z mniejszych ośrodków p

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Zmiany w okręgach przemysłowych w latach 80. i 90. XX wieku

W latach 80. XX wieku przemysł w Polsce doświadczył regresu i ogólnej złej sytuacji gospodarczej. Spowodowało to znaczące zmiany w okręgach przemysłowych wyróżnianych w 1988 roku. Główne przyczyny tych zmian to kurczenie się rynków zbytu, przerost zatrudnienia i zacofanie technologiczne. W rezultacie zmniejszyła się liczba osób pracujących w przemyśle oraz łączna powierzchnia zajmowana przez okręgi przemysłowe (o około 1/3).

Przemiany przemysłu w Polsce po 1989 roku, związane z wprowadzeniem zasad gospodarki wolnorynkowej, przyniosły kolejne zmiany. Doszło do przebudowy struktury gałęziowej II sektora, zmniejszenia powierzchni okręgów przemysłowych i liczby osób pracujących w zakładach na ich terenie. W efekcie tych przemian, w 1999 roku wydzielono już tylko 15 okręgów przemysłowych.

Przykład: Ze względu na niespełnianie niektórych kryteriów, status okręgów utraciły okręgi: białostocki, zielonogórski i płocko-włocławski. Z okręgu górnośląskiego wydzielono okręg rybnicki.

Kryteria wydzielania okręgów przemysłowych w 1999 roku obejmowały udział pracujących w przemyśle w ogólnej liczbie ludności przekraczający średnią krajową (9,4%), ciągłość terytorialną w obrębie okręgów oraz liczbę pracujących w przemyśle. W tym okresie zwiększyła się rola dużych okręgów o zróżnicowanej strukturze gałęziowej produkcji, które przyciągnęły najwięcej inwestycji zagranicznych.

OKRĘGI PRZEMYSŁOWE W POLSCE
> Okręgi przemysłowe są obszarami, na których koncentrowany jest przemysł
składający się z mniejszych ośrodków p

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Współczesne obszary koncentracji przemysłu w Polsce

Zmiany w polskim przemyśle zachodzące w latach 1989-2004 doprowadziły do kolejnej klasyfikacji okręgów przemysłowych w 2005 roku. Przyjęto wówczas, że każdy wyróżniony okręg powinien skupiać co najmniej 2% ogółu pracujących w przemyśle oraz obejmować przynajmniej jeden ośrodek lub powiat zatrudniający nie mniej niż 0,5% ogółu pracujących w przemyśle. W rezultacie wydzielono tylko 8 okręgów przemysłowych.

Highlight: Najważniejszym z wyróżnionych okręgów został Śląsko-Krakowski Okręg Przemysłowy, który grupował wyróżniane wcześniej okręgi: górnośląski, bielski, krakowski i częstochowski, skupiając ponad 22% ogółu zatrudnionych w przemyśle.

We wszystkich współcześnie funkcjonujących okręgach obserwuje się proces deglomeracji przemysłu. Polega on na przenoszeniu zakładów przemysłowych na obrzeża miast lub na obszary wiejskie. Główne powody tego procesu to możliwość zwiększenia przestrzeni produkcyjnej oraz niższe koszty gruntów i siły roboczej.

Geneza okręgów przemysłowych w Polsce jest zróżnicowana. Najwięcej okręgów ma genezę surowcową, jak na przykład okręg górnośląski (obecnie wchodzący w skład śląsko-krakowskiego). Inne typy genezy to między innymi geneza historyczna, związana z rozwojem przemysłu na ziemiach polskich w XIX wieku, oraz geneza związana z planową industrializacją kraju po II wojnie światowej.

Słownictwo: Deglomeracja przemysłu - proces przenoszenia zakładów przemysłowych z centrów miast na ich obrzeża lub na obszary wiejskie.

OKRĘGI PRZEMYSŁOWE W POLSCE
> Okręgi przemysłowe są obszarami, na których koncentrowany jest przemysł
składający się z mniejszych ośrodków p

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Przemiany przemysłu w Polsce po 1989 roku

Przemiany przemysłu w Polsce po 1989 roku były związane z transformacją gospodarczą i przejściem do gospodarki rynkowej. Proces ten charakteryzował się wieloma zmianami strukturalnymi i przestrzennymi w polskim przemyśle. Główne przyczyny tych przemian to:

  1. Wprowadzenie zasad gospodarki wolnorynkowej
  2. Otwarcie na rynki zagraniczne
  3. Prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych
  4. Napływ inwestycji zagranicznych
  5. Restrukturyzacja nieefektywnych gałęzi przemysłu

Skutki przemian strukturalnych w polskim przemyśle po 1989 r. były znaczące i obejmowały:

  1. Zmianę struktury wielkości i własności przedsiębiorstw
  2. Przebudowę struktury gałęziowej II sektora
  3. Zmniejszenie powierzchni okręgów przemysłowych
  4. Redukcję zatrudnienia w tradycyjnych gałęziach przemysłu
  5. Rozwój nowych, innowacyjnych branż przemysłowych

Przykład: Jednym z przykładów przemian w polskim przemyśle jest restrukturyzacja górnictwa węgla kamiennego na Śląsku, która doprowadziła do zamknięcia wielu nierentownych kopalń i znaczącej redukcji zatrudnienia w tym sektorze.

Zmiany w polskim przemyśle doprowadziły do modernizacji i zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki na arenie międzynarodowej. Jednocześnie spowodowały one wiele wyzwań społecznych i ekonomicznych, szczególnie w regionach silnie uzależnionych od tradycyjnych gałęzi przemysłu.

OKRĘGI PRZEMYSŁOWE W POLSCE
> Okręgi przemysłowe są obszarami, na których koncentrowany jest przemysł
składający się z mniejszych ośrodków p

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Współczesny przemysł w Polsce - charakterystyka i tendencje rozwojowe

Przemysł w Polsce w XXI wieku charakteryzuje się rosnącą innowacyjnością i konkurencyjnością na rynkach międzynarodowych. Główne tendencje rozwojowe obejmują:

  1. Rozwój przemysłu zaawansowanych technologii
  2. Zwiększenie udziału sektora usług w gospodarce
  3. Wzrost znaczenia małych i średnich przedsiębiorstw
  4. Internacjonalizację produkcji i włączenie w globalne łańcuchy dostaw
  5. Rozwój klastrów przemysłowych i specjalnych stref ekonomicznych

Geografia przemysłu w Polsce ulega ciągłym zmianom. Obserwuje się proces deglomeracji przemysłu, polegający na przenoszeniu zakładów produkcyjnych z centrów miast na ich obrzeża lub do mniejszych miejscowości. Jednocześnie rozwija się przemysł w nowych lokalizacjach, często związanych z inwestycjami zagranicznymi lub specjalnymi strefami ekonomicznymi.

Słownictwo: Klaster przemysłowy - geograficzne skupisko wzajemnie powiązanych firm, wyspecjalizowanych dostawców, jednostek świadczących usługi, firm działających w pokrewnych sektorach i związanych z nimi instytucji w poszczególnych dziedzinach, konkurujących między sobą, ale również współpracujących.

Współczesny przemysł w Polsce charakteryzuje się również rosnącym znaczeniem sektorów związanych z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem. Rozwija się przemysł odnawialnych źródeł energii, technologii środowiskowych oraz produkcji materiałów i urządzeń energooszczędnych.

Highlight: Polska staje się ważnym europejskim centrum produkcji baterii do samochodów elektrycznych, co jest przykładem rozwoju nowoczesnych gałęzi przemysłu w kraju.

OKRĘGI PRZEMYSŁOWE W POLSCE
> Okręgi przemysłowe są obszarami, na których koncentrowany jest przemysł
składający się z mniejszych ośrodków p

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Okręgi przemysłowe w Polsce - charakterystyka ogólna

Okręgi przemysłowe w Polsce to obszary o wysokiej koncentracji przemysłu, składające się z mniejszych ośrodków przemysłowych. Przy ich opisie bierze się pod uwagę stopień koncentracji lub rozproszenia, bazę surowcową i energetyczną, transport i łączność oraz wielkość zasobów siły roboczej. Ważną rolę w gospodarce pełnią ośrodki przemysłowe, które są skupiskami licznych zakładów przemysłowych i stanowią zaplecze gospodarczo-społeczne dla okolicznych regionów lub województw.

Definicja: Ośrodki przemysłowe to skupiska licznych zakładów przemysłowych, pełniące ważną rolę zaplecza gospodarczo-społecznego dla okolicznych regionów lub dla województwa.

W latach 80. XX wieku Główny Urząd Statystyczny wyróżnił 24 okręgi przemysłowe w Polsce. Przy ich wydzielaniu brano pod uwagę różne wskaźniki uprzemysłowienia miast i gmin, takie jak procentowy udział osób czynnych zawodowo w przemyśle w ogólnej liczbie ludności oraz w ogólnej liczbie ludności czynnej zawodowo. Dodatkowo, uwzględniano ciągłość terytorialną badanych jednostek oraz ich udział w krajowym zatrudnieniu, produkcji i wartości środków trwałych w przemyśle.

Highlight: W latach 80. XX wieku okręgi przemysłowe zajmowały łącznie około 26% powierzchni Polski i skupiały prawie 80% pracujących w przemyśle.

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

15 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 12 krajach

950 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.