Partie polityczne stanowią fundamentalny element współczesnej demokracji, pełniąc kluczowe role w kształtowaniu życia publicznego.
Funkcje partii politycznych obejmują reprezentowanie interesów różnych grup społecznych, formułowanie programów politycznych oraz udział w sprawowaniu władzy. Partie zajmują się rekrutacją i selekcją kandydatów na stanowiska publiczne, kształtowaniem opinii publicznej oraz edukacją polityczną obywateli. Cele partii politycznych koncentrują się głównie na zdobyciu i utrzymaniu władzy, realizacji programu politycznego oraz reprezentowaniu określonych wartości i interesów społecznych.
Partie polityczne w Polsce funkcjonują w ramach systemu wielopartyjnego. Do głównych partii politycznych w Polsce należą obecnie: Prawo i Sprawiedliwość, Platforma Obywatelska, Polska 2050, Lewica oraz Konfederacja. Cechy partii politycznych obejmują dobrowolność członkostwa, trwałość organizacji, dążenie do zdobycia władzy oraz posiadanie programu politycznego. Podział socjopolityczny w Polsce odzwierciedla się w różnicach światopoglądowych i gospodarczych między partiami. Założenie partii politycznej wiąże się z określonymi wymogami formalnymi - potrzebne jest zebranie co najmniej 1000 podpisów obywateli popierających utworzenie partii oraz rejestracja w sądzie. Rodzaje partii politycznych możemy klasyfikować według różnych kryteriów: ideologicznych (lewicowe, prawicowe, centrowe), organizacyjnych (masowe, kadrowe) czy zasięgu działania (ogólnokrajowe, regionalne).