Typy genetyczne jezior w Polsce
Polska posiada bogatą różnorodność typów genetycznych jezior, które powstały w wyniku różnych procesów geologicznych i geomorfologicznych. Poniżej przedstawiono główne rodzaje jezior występujących w naszym kraju:
Jeziora polodowcowe
Są to najliczniej występujące jeziora w Polsce, powstałe w wyniku działalności lodowców. Wyróżniamy trzy główne typy:
- Jeziora morenowe - powstały w zagłębieniach utworzonych po wytopieniu się lodu pozostawionego przez cofający się lodowiec. Charakteryzują się małą powierzchnią, płytkością i owalnym kształtem. Często wypełniają bezodpływowe zagłębienia i szybko zarastają.
Przykład: Jeziora Śniardwy i Mamry na Mazurach.
- Jeziora rynnowe - utworzyły się w wyniku erozyjnej działalności wód płynących pod lądolodem. Są wąskie, długie i głębokie, z charakterystycznymi stromymi brzegami i urozmaiconą rzeźbą dna.
Przykład: Jeziora Drawsko i Hańcza.
- Jeziora cyrkowe - powstały w wyniku wypełnienia wodą cyrków polodowcowych. Mają niewielką powierzchnię, ale dużą głębokość.
Przykład: Wielki Staw i Czarny Staw w Tatrach.
Jeziora krasowe
Tworzą się w obniżeniach krasowych na obszarach zbudowanych ze skał wapiennych lub gipsowych. Są stosunkowo małe i płytkie.
Przykład: Jeziora Perespa i Uściwierz na Polesiu Lubelskim.
Jeziora zakolowe
Powstają wskutek wypełnienia wodą fragmentów dawnych koryt rzecznych odciętych od głównego nurtu rzeki. Mają wydłużony kształt i występują w obrębie dolin dużych meandrujących rzek.
Przykład: Starorzecza Wisły i Odry.
Jeziora przybrzeżne
Ich powstanie wiąże się z odcięciem zatoki morskiej od pełnego morza przez mierzeję. Charakteryzują się dużą powierzchnią, małą głębokością i płaskimi, bagnistymi brzegami.
Przykład: Jeziora Łebsko i Jamno na wybrzeżu Bałtyku.
Jeziora deltowe
Powstały w zagłębieniach w obrębie delt rzecznych w wyniku osadzania materiału skalnego naniesionego przez rzekę. Są płytkie i szybko zarastają.
Przykład: Jeziora Drużno i Dąbie w delcie Wisły.
Highlight: Znajomość typów genetycznych jezior pozwala lepiej zrozumieć procesy kształtujące krajobraz Polski oraz historię geologiczną naszego kraju.