Płaszczyzny i organizacje współpracy międzynarodowej
Współpraca międzynarodowa odbywa się na trzech głównych płaszczyznach: politycznej, gospodarczej i militarnej. W sferze politycznej dochodzi do integracji narodów i wspólnego rozwiązywania problemów. Gospodarczo państwa kooperują w celu poszerzenia rynków i ułatwienia handlu. Militarnie organizacje zapewniają bezpieczeństwo i prowadzą misje pokojowe.
Najważniejszą organizacją o zasięgu globalnym jest Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), powstała w 1945 roku. Jej główne cele to zapewnienie pokoju, poszanowanie praw człowieka i walka z ubóstwem. W ramach ONZ działają wyspecjalizowane agendy jak UNESCO czy WHO.
Highlight: ONZ posiada 5 głównych organów: Zgromadzenie Ogólne, Radę Bezpieczeństwa, Radę Gospodarczą i Społeczną, Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości oraz Sekretariat.
Unia Europejska to kluczowa organizacja międzynarodowa o charakterze gospodarczo-politycznym, zrzeszająca 28 państw europejskich. Jej działalność opiera się na trzech filarach: wspólnej polityce gospodarczej, zagranicznej oraz bezpieczeństwa wewnętrznego.
NATO (Organizacja Paktu Północnoatlantyckiego) to sojusz polityczno-militarny 28 państw, którego głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa członkom. Do NATO należą m.in. USA, Kanada i Polska.
Example: Przykładem działań NATO są misje stabilizacyjne w Afganistanie czy operacje przeciwpirackie u wybrzeży Somalii.