Zmiany na mapie politycznej świata i ich wpływ na współczesną geopolitykę stanowią kluczowy element zrozumienia obecnego podziału politycznego świata. Na przestrzeni ostatnich dekad, szczególnie po 1989 roku, nastąpiły znaczące przekształcenia terytorialne, które ukształtowały dzisiejszy obraz granic państwowych.
Wpływ kolonializmu i dekolonizacji na współczesny obraz świata jest nadal wyraźnie widoczny w wielu aspektach. Proces dekolonizacji, który rozpoczął się w połowie XX wieku, doprowadził do powstania nowych państw niepodległych, szczególnie w Afryce i Azji. Skutki kolonializmu są wciąż obecne w strukturze gospodarczej, społecznej i kulturowej wielu krajów. Widoczne jest to zwłaszcza w systemach administracyjnych, językach urzędowych oraz powiązaniach gospodarczych między dawnymi koloniami a metropoliami. Wpływ kolonializmu na gospodarkę przejawia się w nierównomiernym rozwoju różnych regionów świata oraz w zależnościach ekonomicznych, które przetrwały okres dekolonizacji.
Zmiany na mapie politycznej Europy po 1989 roku stanowią osobny, istotny rozdział w historii przekształceń terytorialnych. Upadek bloku wschodniego doprowadził do powstania nowych państw i reorganizacji granic w Europie Środkowo-Wschodniej. Te zmiany wpłynęły nie tylko na podział polityczny świata, ale także na globalne stosunki międzynarodowe, handel i przepływ ludności. Wpływ kolonializmu i dekolonizacji na migracje jest widoczny w obecnych trendach migracyjnych, gdzie dawne więzi kolonialne często determinują kierunki przepływu ludności. Współczesna mapa polityczna świata jest więc wynikiem złożonych procesów historycznych, których skutki nadal kształtują relacje międzynarodowe i rozwój poszczególnych regionów.