Charakterystyka pasa pobrzeży
Pas pobrzeży w Polsce to wąski pas terenu ciągnący się wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego. Obejmuje on nie tylko same plaże, ale znacznie szerszy obszar nadmorskich nizin, a miejscami także wyżyn polodowcowych. Szerokość pasa pobrzeży waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów.
Krajobraz pobrzeży jest niezwykle zróżnicowany. Można tu znaleźć wydmy, klify, ujścia rzek, jeziora przybrzeżne, pradoliny, wysoczyzny morenowe, równiny deltowe i bagna. Ta różnorodność wynika z faktu, że obszar ten był kształtowany przez kolejne zlodowacenia.
Na pobrzeżach dominują faliste lub równinne wysoczyzny moreny dennej, których wysokość zazwyczaj nie przekracza 50 m n.p.m. Charakterystycznym elementem krajobrazu są pradoliny występujące na nizinach i pojezierzach.
Definicja: Pradoliny to szerokie doliny rzeczne utworzone przez wody roztopowe lodowca.
Ze względu na różnice morfologiczne i krajobrazowe, w obrębie polskich pobrzeży wyróżnia się cztery duże regiony: Pobrzeże Szczecińskie, Pobrzeże Koszalińskie, Pobrzeże Gdańskie oraz Nizinę Staropruską. Pierwsze trzy należą do Pobrzeży Południowobałtyckich, natomiast Nizina Staropruska jest częścią Pobrzeży Wschodniobałtyckich.
Highlight: Pobrzeże Gdańskie jest największym regionem pobrzeży, rozciągającym się od Rozewia po Elbląg i obejmującym Żuławy Wiślane.