Blokada Berlina - przyczyny, przebieg i skutki
Przyczyny i skutki blokady Berlina były jednymi z najważniejszych wydarzeń kształtujących powojenny ład w Europie. Główną przyczyną blokady była reforma walutowa przeprowadzona przez aliantów zachodnich bez uzgodnienia z ZSRR. To doprowadziło do eskalacji napięć między mocarstwami.
Przebieg blokady Berlina rozpoczął się w nocy z 23 na 24 czerwca 1948 roku. ZSRR odcięło wówczas wszystkie połączenia drogowe i kolejowe do zachodnich sektorów Berlina. Dodatkowo wstrzymano dostawy prądu. Na czym polegała blokada Berlina? Polegała ona na całkowitym odcięciu zachodnich sektorów miasta od zaopatrzenia.
Highlight: Blokada Berlina była pierwszym poważnym kryzysem zimnej wojny w Europie.
W odpowiedzi na blokadę, alianci zachodni zorganizowali operację "most powietrzny". Polegała ona na zaopatrywaniu Berlina Zachodniego drogą lotniczą. Codziennie samoloty dostarczały mieszkańcom żywność, leki i inne niezbędne produkty.
Example: W szczytowym momencie operacji "most powietrzny" samoloty lądowały w Berlinie co 30 sekund.
Skutki blokady Berlina były dalekosiężne. Doprowadziła ona do śmierci około 70 lotników uczestniczących w operacji mostu powietrznego. Najważniejszym skutkiem było jednak definitywne potwierdzenie podziału Niemiec i Berlina. Blokada zakończyła się 12 maja 1949 roku, gdy ZSRR zaniechało dalszych działań.
Vocabulary: Most powietrzny - operacja zaopatrywania miasta drogą lotniczą w sytuacji, gdy inne drogi transportu są niedostępne.
Kryzys berliński 1948 krótko mówiąc, był punktem zwrotnym w stosunkach między aliantami. Doprowadził do wycofania się ZSRR z Rady Ministrów Spraw Zagranicznych i zakończenia współpracy między mocarstwami. To wydarzenie przyspieszyło początek budowy Muru Berlińskiego, który ostatecznie podzielił miasto w 1961 roku.