Przedmioty

Przedmioty

Więcej

Cesarstwo Rzymskie - notatka z historii

3.05.2022

4952

276

Udostępnij

Zapisz

Pobierz



<p>Powstanie cesarstwa rzymskiego i pryncypat (27 r.p.n.e.- III w.n.e.)</p>
<p>Oktawian po pokonaniu Marka Antoniusza postanowił zachować p

<p>Powstanie cesarstwa rzymskiego i pryncypat (27 r.p.n.e.- III w.n.e.)</p>
<p>Oktawian po pokonaniu Marka Antoniusza postanowił zachować p

<p>Powstanie cesarstwa rzymskiego i pryncypat (27 r.p.n.e.- III w.n.e.)</p>
<p>Oktawian po pokonaniu Marka Antoniusza postanowił zachować p

Powstanie cesarstwa rzymskiego i pryncypat (27 r.p.n.e.- III w.n.e.)

Oktawian po pokonaniu Marka Antoniusza postanowił zachować pozory trwania republiki. W 27 r. p.n.e. Oktawian wystąpił przed senatem i przekazał mu swoje nadzwyczajne uprawnienia. W zamian otrzymał tytuł Augusta (wywyższony, dostojny).

Oktawian August utworzył nowy ustrój, który nazwano pryncypatem: powstała nowa lista senatorów i cesarz znajdował się na niej jako pierwszy (łac. princeps senatus - stąd też pochodzi nazwa tego ustroju), zachowano urzędy republikańskie, ale większość z nich przejął cesarz wraz z przysługującymi im uprawnieniami, cesarz stał na czele armii, podlegała mu większość administracji, był najwyższym kapłanem, kierował wymiarem sprawiedliwości, senat nadal pełnił ważne funkcje, np. administrował częścią prowincji, a jego postanowienia miały moc ustaw, utworzono nowe urzędy, które nie były kadencyjne i za ich sprawowanie wypłacano wynagrodzenie, nowym urzędem był prefekt pretorianów (gwardii strzegącej cesarza i jego rodziny), funkcjonowała rada cesarska (organ doradczy władcy).

Oktawian August nie wprowadził dziedzictwa tronu - formalnie republika wciąż istniała, cesarze starali się wyznaczać następców i już za swojego życia nadawali im wysokie urzędy, zazwyczaj senat wybierał wskazanego kandydata.

W III w. n.e. cesarstwo rzymskie pogrążyło się w kryzysie.

Przejawy kryzysu w cesarstwie rzymskim:

  • Dosłabienie władzy cesarskiej - kolejni cesarze byli wynoszeni na tron przez armię i często przez nią obalani, niektórzy panowali tylko przez kilka miesięcy,
  • Zagrożenie granic państwa - najazdy m.in. na Wschodzie (Persowie), ataki plemion barbarzyńskich nad Renem i Dunajem,
  • Problemy rzymskiej armii w zakresie obrony granic - brakowało oddziałów, które mogłyby wspomóc zagrożone najazdami regiony, nielegalne przejmowanie władzy (uzurpacja) - dochodziło do tego w przygranicznych prowincjach, a najczęściej czynili to lokalni dowódcy wojskowi, kryzys gospodarczy.

Kryzys cesarstwa rzymskiego zakończył cesarz Dioklecjan (panował na przełomie III i IV w. n.e.). Dioklecjan ustanowił system tetrarchii, czyli rządy czterech władców: dwóch starszych władców nosiło tytuł augustów, a dwóch młodszych cezarów, państwo pozostało jednością, ale każdy z augustów (wraz ze współrządzącym z nim cezarem) odpowiadał za inną jego część, po 20 latach augustowie mieli abdykować, a ich miejsce zająć cezarzy i dobrać sobie kolejnych dwóch następców.

System tetrarchii szybko się załamał i przestał funkcjonować. Od panowania Dioklecjana zmienił się ustrój cesarstwa - nowy nazwano dominatem (łac. dominus - pan): wzmocnienie władzy cesarskiej - cesarz był nie tylko pierwszym senatorem, ale też panem i bogiem, reforma armii - część z niej stacjonowała przy granicach, a część w prowincjach, dzięki czemu sprawniej reagowano na zagrożenia, rozbudowa administracji.

Zmiany wprowadzone w cesarstwie rzymskim osłabiły lokalnych dowódców i senatorskie rody, powstał zaś rozbudowany system administracji państwowej. W 395 r. n.e. nastąpił trwały podział cesarstwa rzymskiego na dwie części - dokonał tego cesarz Teodozjusz Wielki.

Przyczyny podziału cesarstwa rzymskiego:

  • Najazdy barbarzyńców i konieczność szybkiego reagowania na nie,
  • Trudności w zarządzaniu dużym państwem, coraz wyraźniejsze różnice pomiędzy zachodnią i wschodnią częścią cesarstwa - w pierwszej dominowała kultura łacińska, a w drugiej grecka. Cesarstwo zachodniorzymskie miało stolicę w Rzymie, a wschodniorzymskie w Konstantynopolu.

Podsumowanie - Historia

  • Oktawian August utworzył pryncypat, nowy ustrój cesarstwa rzymskiego
  • Cesarz stał na czele armii i administracji
  • Utworzono system tetrarchii, który szybko załamał się
  • Zmieniono ustrój na dominat, co wzmocniło władzę cesarską
  • Cesarstwo rzymskie zostało podzielone na dwie części w 395 r. n.e.

39 934 Obserwujących

Zachęcam do obserwacji profilu po więcej!! mój instagram _notateczkii

Często zadawane pytania na temat Historia

Q: Kiedy powstało cesarstwo rzymskie?

A: Cesarstwo rzymskie powstało w 27 r. p.n.e. po pokonaniu Marka Antoniusza przez Oktawiana.

Q: Jak doszło do ustanowienia pryncypatu?

A: Oktawian August po pokonaniu Marka Antoniusza przekazał senatowi swoje nadzwyczajne uprawnienia i otrzymał tytuł Augusta, tworząc nowy ustrój nazwany pryncypatem.

Q: Jakie były przejawy kryzysu w cesarstwie rzymskim?

A: Przejawami kryzysu w cesarstwie rzymskim było dosłabienie władzy cesarskiej, zagrożenie granic państwa, problemy rzymskiej armii w zakresie obrony granic, nielegalne przejmowanie władzy oraz kryzys gospodarczy.

Q: Co było skutkiem podziału cesarstwa rzymskiego?

A: Skutkiem podziału cesarstwa rzymskiego było osłabienie lokalnych dowódców i senatorskich rodów oraz powstanie rozbudowanego systemu administracji państwowej.

Q: Jak zmienił się ustrój cesarstwa po panowaniu Dioklecjana?

A: Po panowaniu Dioklecjana zmienił się ustrój cesarstwa, który nazwano dominatem, wzmocniono władzę cesarską, dokonano reformy armii i rozbudowano administrację.

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

13 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 11 krajach

900 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.