Demokracja ateńska - podstawy i rozwój
Demokracja ateńska to fundamentalna koncepcja w historii polityki, której nazwa pochodzi od greckich słów demos (lud) i kratos (władza). Definiuje się ją jako formę ustroju państwowego, w którym wola większości obywateli stanowi źródło władzy. Kluczową zasadą tego systemu była isonomia, czyli równość praw.
Droga Aten do demokracji była długa i złożona. Początkowo miastem rządziła arystokracja, wybierająca corocznie dziewięciu archontów. W VII wieku p.n.e. nastąpił okres tyranii. Ważnym krokiem było wprowadzenie prawa Drakona w 621 r. p.n.e.
Przełomowe reformy Solona w 594 r. p.n.e. obejmowały umorzenie długów, wykupienie obywateli sprzedanych w niewolę oraz podział społeczeństwa na klasy majątkowe. Solon wprowadził timokrację, czyli rządy oparte na majątku.
Definicja: Timokracja to system polityczny, w którym prawa i obowiązki obywateli zależą od ich majątku.
Po kolejnym okresie tyranii, tym razem pod rządami Pizystrata, nastąpiły reformy Klejstenesa w 508 r. p.n.e. Wprowadził on nowe urzędy, w tym kluczową Radę Pięciuset.
Instytucje demokracji ateńskiej stanowiły fundament tego systemu. Obejmowały one:
- Archontów - pełnili funkcje kapłańskie i sądowe.
- Areopag - radę starszych, dbającą o tradycje i obyczaje.
- Strategów - dowodzących armią i flotą.
- Radę Pięciuset - przygotowującą obrady i ustawy.
- Eklezję (zgromadzenie ludowe) - podejmującą najważniejsze decyzje.
- Heliaję (sąd ludowy) - rozstrzygającą sprawy publiczne i prywatne.
Highlight: Warto podkreślić, że prawa obywatelskie w Atenach były ograniczone do pełnoletnich mężczyzn, których oboje rodzice byli Ateńczykami.
Demokracja ateńska stanowiła przełom w historii politycznej, wprowadzając koncepcję rządów ludu i równości wobec prawa. Mimo ograniczeń, stała się inspiracją dla późniejszych systemów demokratycznych na całym świecie.