Późniejsze konflikty i ich konsekwencje
Wojny z Rosją w 17 wieku nie zakończyły się wraz z panowaniem Zygmunta III Wazy. Za rządów Władysława IV Wazy doszło do kolejnego konfliktu w latach 1632-1634, którego przyczyną było dążenie państwa moskiewskiego do odzyskania utraconych wcześniej ziem.
Highlight: Wojna zakończyła się podpisaniem pokoju w Polanowie w 1634 roku, na mocy którego Moskwa odzyskała jedynie niewielką część utraconych terytoriów.
Za panowania Jana Kazimierza Wazy wybuchła kolejna wojna polsko-rosyjska (1609), trwająca od 1654 do 1667 roku. Jej bezpośrednią przyczyną było zawarcie ugody perejasławskiej, oddającej Kozaków i Ukrainę pod protekcję Moskwy.
Example: W 1660 roku wojska polsko-litewskie odniosły znaczące zwycięstwa nad Rosjanami w bitwach pod Połonką i Cudnowem.
Skutki wojny z Moskwą w 17 wieku były dla Rzeczypospolitej niekorzystne. Rozejm andruszowski z 1667 roku przyznał Moskwie ziemie smoleńską, siewierską i czernihowską oraz wschodnią Ukrainę z Kijowem.
Ostateczne uregulowanie stosunków z Moskwą nastąpiło za panowania Jana III Sobieskiego. W 1686 roku podpisano pokój Grzymułtowskiego, który:
- Potwierdził postanowienia rozejmu andruszowskiego.
- Zobowiązał Rosję do wypowiedzenia wojny Turcji.
- Zapewnił tolerancję religijną dla prawosławnych w Rzeczypospolitej i katolików w Rosji.
Vocabulary: Pokój Grzymułtowskiego - traktat pokojowy zawarty między Rzecząpospolitą a Rosją w 1686 roku, kończący serię konfliktów z XVII wieku.
Skutki wojny z Rosją w 17 wieku miały dalekosiężne konsekwencje dla Rzeczypospolitej, osłabiając jej pozycję w Europie Wschodniej i przyczyniając się do wzrostu znaczenia Moskwy jako regionalnej potęgi.