Działania wojenne w latach 1939-1941
"Dziwna wojna" na zachodzie Europy
Dziwna wojna definicja odnosi się do okresu ograniczonych działań wojennych na linii Maginota po wypowiedzeniu wojny III Rzeszy przez Wielką Brytanię i Francję 3 września 1939 roku. 12 września 1939 roku podczas narady w Abbeville Francja i Wielka Brytania podjęły decyzję o zaniechaniu działań zaczepnych, nie informując o tym Polski.
Highlight: Termin "dziwna wojna" opisuje okres pozornego spokoju na froncie zachodnim, mimo formalnego stanu wojny.
Wojna zimowa
30 listopada 1939 roku ZSRR zaatakował Finlandię, rozpoczynając tzw. wojnę zimową. Mimo skutecznej obrony Finów na linii Mannerheima, 12 marca 1940 roku zawarto pokój, w wyniku którego Finlandia poniosła straty terytorialne. ZSRR kontynuował ekspansję, włączając do swojego terytorium Litwę, Łotwę, Estonię oraz części Rumunii.
Example: Linia Mannerheima to system fortyfikacji obronnych na Przesmyku Karelskim, który skutecznie opóźnił postępy wojsk radzieckich.
Pierwsze agresje III Rzeszy w Europie Zachodniej
9 kwietnia 1940 roku Niemcy wkroczyły do Danii, która nie podjęła walki, oraz zaatakowały Norwegię. W Norwegii doszło do oporu i interwencji korpusu ekspedycyjnego. Ważnym wydarzeniem była bitwa o Narvik (9 kwietnia - 8 czerwca 1940), w której udział wzięła Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich pod dowództwem gen. Zygmunta Szyszko-Bohusza.
Vocabulary: Korpus ekspedycyjny to jednostka wojskowa wysłana do prowadzenia działań wojennych poza granicami własnego kraju.
Klęska Belgii i Francji
10 maja 1940 roku Niemcy zaatakowały Belgię i Francję, przełamując linię Maginota. Nastąpiła ewakuacja Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego z Dunkierki. Do wojny przeciwko Francji włączyły się Włochy. 22 czerwca 1940 roku Francja skapitulowała w Compiègne.
Definition: Linia Maginota to system fortyfikacji obronnych na granicy francusko-niemieckiej, który miał chronić Francję przed inwazją.