Ekspansja Kolonialna i Powstania Antykolonialne w XIX wieku
Kolonializm w XIX wieku przyniósł znaczące zmiany w globalnym układzie sił. Największe mocarstwa europejskie, takie jak Wielka Brytania, Francja, Niemcy oraz inne państwa jak Rosja, Portugalia i Belgia, prowadziły intensywną ekspansję kolonialną. Szczególnie istotna była rola największych imperiów kolonialnych w kształtowaniu ówczesnego świata. Brytyjczycy dominowali w Egipcie i Sudanie, podczas gdy Francuzi rozszerzali swoje wpływy w Afryce Północnej.
Definicja: Ekspansja kolonialna w XIX wieku to proces zdobywania i podporządkowywania terytoriów zamorskich przez państwa europejskie, motywowany względami ekonomicznymi, politycznymi i ideologicznymi.
Przyczyny ekspansji kolonialnej były złożone i obejmowały poszukiwanie nowych rynków zbytu, źródeł surowców oraz prestiżu międzynarodowego. W tym okresie doszło do znaczących powstań antykolonialnych, z których najważniejsze to powstanie Mahdiego w Sudanie 1881−1899 oraz powstanie bokserów w Chinach 1899−1901. Powstanie Mahdiego było próbą utworzenia niezależnego państwa islamskiego i sprzeciwem wobec brytyjsko-egipskiej dominacji.
Skutki kolonializmu były dalekosiężne i wielowymiarowe. W przypadku Chin doprowadziły do całkowitej kontroli mocarstw nad krajem oraz intensywnej chrystianizacji. Powstanie bokserów, będące reakcją na politykę mocarstw kolonialnych i ich ingerencję w sprawy wewnętrzne Chin, zakończyło się klęską i jeszcze większym uzależnieniem od państw zachodnich.