Kolonializm w XIX wieku był okresem intensywnej ekspansji europejskiej na tereny Afryki i Azji, który fundamentalnie zmienił światową mapę polityczną i gospodarczą.
Przyczyny kolonializmu były złożone i obejmowały kilka kluczowych aspektów:
- Potrzeba nowych rynków zbytu dla rozwijającego się przemysłu europejskiego
- Poszukiwanie surowców naturalnych
- Rywalizacja między mocarstwami europejskimi
- Misja "cywilizacyjna" względem ludów pozaeuropejskich
- Prestiż międzynarodowy
Największe imperia kolonialne w tym okresie to Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Belgia, Portugalia i Holandia. Szczególnie intensywna była Kolonizacja Afryki w XIX wieku, która doprowadziła do sztucznego podziału kontynentu podczas konferencji berlińskiej (1884-1885). Kolonializm w Afryce charakteryzował się brutalną eksploatacją zasobów naturalnych i ludności tubylczej.
Skutki kolonializmu były dalekosiężne i odczuwalne do dziś. W wymiarze gospodarczym doprowadziły do uzależnienia kolonii od metropolii i zahamowania ich naturalnego rozwoju. Skutki ekspansji kolonialnej objęły również sferę społeczną i kulturową - zniszczenie tradycyjnych struktur społecznych, narzucenie języków kolonizatorów, wprowadzenie nowych religii. Negatywne skutki ekspansji kolonialnej widoczne są w obecnych problemach państw postkolonialnych: konfliktach etnicznych, niestabilności politycznej i zacofaniu gospodarczym. Jednocześnie Kolonizacja Afryki mapa pokazuje, jak arbitralne granice wyznaczone przez kolonizatorów stały się źródłem wielu współczesnych konfliktów na kontynencie afrykańskim.