Przedmioty

Przedmioty

Więcej

Kultura baroku w XVII-wiecznej Europie i wojna trzydziestoletnia - przyczyny i skutki

Zobacz

Kultura baroku w XVII-wiecznej Europie i wojna trzydziestoletnia - przyczyny i skutki
user profile picture

Wiktoria✨

@wiktoriask

·

325 Obserwujących

Obserwuj

Ekspert przedmiotu

Epoka baroku w XVII-wiecznej Europie była okresem wielkich przemian kulturowych, społecznych i politycznych. Był to czas, gdy sztuka służyła jako narzędzie propagandy religijnej i politycznej, charakteryzujący się monumentalnością, bogactwem zdobień i teatralnością. W architekturze dominowały wspaniałe pałace i kościoły, malarstwo skupiało się na dramatycznych scenach religijnych i mitologicznych, a muzyka rozwijała nowe formy, jak opera czy oratorium.

Jednym z najważniejszych wydarzeń tego okresu była wojna trzydziestoletnia, która toczyła się w latach 1618-1648. Konflikt ten rozpoczął się jako spór religijny między katolikami a protestantami w Świętym Cesarstwie Rzymskim, ale szybko przekształcił się w ogólnoeuropejską walkę o dominację polityczną. Skutki wojny były dramatyczne - zniszczenia gospodarcze, wyludnienie wielu regionów Europy Środkowej i zmiana układu sił politycznych. Pokój westfalski kończący wojnę ustanowił nowy porządek w Europie, wprowadzając zasadę suwerenności państw.

W tym samym czasie we Francji rozwinął się system absolutyzmu, którego najdoskonalszym przedstawicielem był Ludwik XIV. "Król Słońce" stworzył model państwa scentralizowanego, gdzie cała władza skupiona była w rękach monarchy. Wersal, jego wspaniała rezydencja, stała się symbolem potęgi królewskiej i wzorem dla innych europejskich władców. Ludwik XIV kontrolował nie tylko politykę i gospodarkę, ale także kulturę, sztukę i życie dworskie, ustanawiając Francję jako dominującą siłę w Europie. System ten wpłynął na rozwój podobnych form rządów w innych krajach europejskich, kształtując politykę kontynentu przez kolejne dekady.

8.02.2023

2482

cala Europa:
1. kultura XVII-wiecznej Europy
2. wojna trzydziestoletnia
3. absolutyzm we Francji
4. monarchia parlamentarna w Anglii
Polska:

Zobacz

Kultura i polityka Europy XVII wieku

Europa XVII wieku była areną znaczących przemian kulturowych i politycznych. Kultura XVII-wiecznej Europy barok charakteryzowała się przepychem i monumentalizmem. Nazwa "barocco" pochodzi od portugalskiego słowa oznaczającego perłę o nieregularnym kształcie. Epoka ta trwała od około 1590 do 1740 roku i cechowała się dynamicznymi formami, bogatymi zdobieniami oraz nawiązaniami do sztuki antycznej.

Definicja: Barok to epoka w kulturze europejskiej charakteryzująca się monumentalizmem, dynamiką form i bogactwem zdobień. Nazwa pochodzi od portugalskiego słowa "barocco" oznaczającego perłę o nieregularnym kształcie.

W sztuce baroku wyróżnili się tacy mistrzowie jak Vermeer van Delft, twórca słynnej "Dziewczyny z perłą", oraz Rembrandt van Rijn ze swoją "Lekcją anatomii doktora Tulpa". W dziedzinie muzyki powstały nowe formy jak oratoria, koncerty i opera, a najwybitniejsi kompozytorzy to Jan Sebastian Bach i Jerzy Fryderyk Haendel. Literatura tego okresu wydała geniuszy takich jak William Szekspir i Molier.

Wojna trzydziestoletnia przyczyny i skutki stanowiły punkt zwrotny w historii Europy. Konflikt, trwający od 1618 do 1648 roku, rozpoczął się jako walka między protestanckimi państwami Rzeszy a katolicką dynastią Habsburgów. Wojna zakończyła się pokojem westfalskim, który doprowadził do osłabienia Niemiec oraz wzrostu potęgi Szwecji i Francji.

cala Europa:
1. kultura XVII-wiecznej Europy
2. wojna trzydziestoletnia
3. absolutyzm we Francji
4. monarchia parlamentarna w Anglii
Polska:

Zobacz

Absolutyzm i monarchia parlamentarna

Absolutyzm we Francji Ludwik XIV osiągnął szczyt rozwoju za panowania "Króla Słońce". System ten charakteryzował się skupieniem całej władzy w rękach monarchy, który kontrolował władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ludwik XIV stworzył scentralizowany aparat państwowy, rozbudował armię i biurokrację.

Przykład: Wersal, rezydencja Ludwika XIV, stał się symbolem absolutyzmu. Pałac ten demonstrował potęgę monarchy poprzez swoją monumentalną architekturę i przepych wystroju.

W przeciwieństwie do Francji, w Anglii rozwinęła się monarchia parlamentarna. Proces ten rozpoczął się od konfliktu między Karolem I Stuartem a Parlamentem, który doprowadził do wojny domowej (1640-1649). Po okresie republiki i dyktatury Olivera Cromwella, "sławetna rewolucja" 1688 roku ustanowiła system, w którym władza monarchy była ograniczona przez Parlament.

Rozwój gospodarczy tego okresu charakteryzował się wzrostem znaczenia handlu międzynarodowego i kolonializmu. Francja za czasów Ludwika XIV przeżywała rozkwit gospodarczy, kulturalny i militarny, podczas gdy Anglia budowała podstawy swojej przyszłej potęgi morskiej.

cala Europa:
1. kultura XVII-wiecznej Europy
2. wojna trzydziestoletnia
3. absolutyzm we Francji
4. monarchia parlamentarna w Anglii
Polska:

Zobacz

Rzeczpospolita w dobie wojen

Polska XVII wieku doświadczyła serii konfliktów, które znacząco wpłynęły na jej pozycję w Europie. Panowanie dynastii Wazów przyniosło Polsce zarówno okresy świetności, jak i poważne kryzysy. Zygmunt III Waza (1587-1632) połączył Polskę i Szwecję unią personalną, jednak jego polityka doprowadziła do konfliktów z sąsiadami.

Ważne: Powstanie Chmielnickiego (1648) było punktem zwrotnym w historii Rzeczypospolitej, prowadząc do osłabienia państwa i utraty kontroli nad Ukrainą Zadnieprzańską.

Rzeczpospolita prowadziła wojny na wielu frontach: ze Szwecją (potop szwedzki 1655-1660), z Rosją (wojna smoleńska) i z Turcją. Szczególnie dotkliwy był potop szwedzki, który spowodował ogromne zniszczenia i śmierć około jednej trzeciej ludności kraju. Kryzys pogłębiło wprowadzenie zasady liberum veto (1652), która paraliżowała pracę sejmu.

cala Europa:
1. kultura XVII-wiecznej Europy
2. wojna trzydziestoletnia
3. absolutyzm we Francji
4. monarchia parlamentarna w Anglii
Polska:

Zobacz

Kultura i społeczeństwo Rzeczypospolitej

Polski barok rozwijał się pod wpływem wzorców zachodnich i orientalnych. W architekturze dominował przepych i bogactwo zdobień, powstawały wspaniałe rezydencje magnackie i kościoły. Szczególną rolę odgrywał sarmatyzm - ideologia szlachecka łącząca tradycjonalizm z przekonaniem o wyjątkowości polskiej szlachty.

Słownictwo: Sarmatyzm to ideologia i styl życia polskiej szlachty, charakteryzujący się tradycjonalizmem, przywiązaniem do katolicyzmu i specyficznym strojem.

Literatura okresu baroku wydała wybitnych twórców, takich jak Jan Andrzej Morsztyn i Wacław Potocki. Powstały też cenne pamiętniki, w tym słynne dzieło Jana Chryzostoma Paska. Rozwój szkolnictwa jezuickiego przyczynił się do umocnienia kontrreformacji, a powstanie Akademii Lwowskiej (1661) wzbogaciło życie intelektualne kraju.

cala Europa:
1. kultura XVII-wiecznej Europy
2. wojna trzydziestoletnia
3. absolutyzm we Francji
4. monarchia parlamentarna w Anglii
Polska:

Zobacz

Wojna trzydziestoletnia i jej skutki dla Europy

Wojna trzydziestoletnia (1618-1648) była jednym z najważniejszych konfliktów w kultura XVII-wiecznej Europy barok. Stanowiła punkt zwrotny w historii kontynentu, prowadząc do fundamentalnych zmian politycznych i społecznych.

Wojna trzydziestoletnia przyczyny i skutki były złożone i wielowymiarowe. U podstaw konfliktu leżały napięcia religijne między katolikami a protestantami, rywalizacja o dominację w Europie Środkowej oraz dążenia Habsburgów do wzmocnienia swojej pozycji. Bezpośrednim zapalnikiem była defenestracja praska w 1618 roku, kiedy protestanccy powstańcy wyrzucili przez okno katolickich urzędników cesarskich.

Definicja: Defenestracja praska - wydarzenie z 23 maja 1618 roku, które zapoczątkowało wojnę trzydziestoletnią. Protestanccy powstańcy wyrzucili przez okno zamku na Hradczanach dwóch namiestników cesarskich.

Konflikt przebiegał w czterech głównych fazach: czesko-palatynackiej (1618-1624), duńskiej (1624-1629), szwedzkiej (1630-1635) i francuskiej (1635-1648). Każda z nich charakteryzowała się wejściem do wojny nowych uczestników i zmianą układu sił. Szczególnie istotna była faza szwedzka, podczas której Gustaw II Adolf odniósł znaczące zwycięstwa nad siłami katolickimi.

cala Europa:
1. kultura XVII-wiecznej Europy
2. wojna trzydziestoletnia
3. absolutyzm we Francji
4. monarchia parlamentarna w Anglii
Polska:

Zobacz

Absolutyzm we Francji i rządy Ludwika XIV

Absolutyzm we Francji Ludwik XIV osiągnął swój szczyt w drugiej połowie XVII wieku. Król Słońce, jak nazywano Ludwika XIV, stworzył system władzy, który stał się wzorem dla innych europejskich monarchów.

Przykład: Wersal - symbol absolutyzmu francuskiego, rezydencja królewska będąca centrum władzy politycznej i kulturalnej Francji.

Ludwik XIV scentralizował władzę państwową, podporządkowując sobie szlachtę i duchowieństwo. Wprowadził system intendentów - królewskich urzędników nadzorujących prowincje. Rozbudował armię i biurokrację, co umożliwiło skuteczne zarządzanie państwem.

Polityka gospodarcza oparta na merkantylizmie, którą realizował minister Jean-Baptiste Colbert, doprowadziła do rozwoju manufaktur i handlu. Francja stała się największą potęgą militarną i ekonomiczną Europy.

cala Europa:
1. kultura XVII-wiecznej Europy
2. wojna trzydziestoletnia
3. absolutyzm we Francji
4. monarchia parlamentarna w Anglii
Polska:

Zobacz

Kryzys Rzeczypospolitej w XVII wieku

Wiek XVII przyniósł Rzeczypospolitej szereg wyzwań i kryzysów. Państwo polsko-litewskie musiało zmierzyć się z licznymi wojnami, powstaniami i problemami wewnętrznymi.

Highlight: Najpoważniejsze konflikty XVII wieku to: powstanie Chmielnickiego, potop szwedzki, wojny z Turcją i Rosją.

Kryzys państwa pogłębiały: słabość władzy królewskiej, liberum veto paraliżujące sejm, wzrost potęgi magnaterii oraz problemy gospodarcze wywołane zniszczeniami wojennymi. Szczególnie dotkliwe były straty demograficzne - w wyniku wojen i epidemii populacja zmniejszyła się o około 30%.

Mimo zwycięstw militarnych, takich jak odsiecz wiedeńska 1683 roku, pozycja międzynarodowa Rzeczypospolitej systematycznie słabła. Kraj tracił kolejne terytoria na rzecz sąsiadów, co zapowiadało późniejszy upadek państwa.

cala Europa:
1. kultura XVII-wiecznej Europy
2. wojna trzydziestoletnia
3. absolutyzm we Francji
4. monarchia parlamentarna w Anglii
Polska:

Zobacz

Kultura baroku w Europie i Polsce

Barok jako epoka kulturowa rozwinął się w XVII wieku jako odpowiedź na reformację i kryzys poprzedniej epoki. W Polsce przyjął specyficzną formę związaną z sarmatyzmem.

Vocabulary: Sarmatyzm - ideologia szlachty polskiej, łącząca elementy kultury orientalnej z tradycją rzymską i chrześcijańską.

Sztuka barokowa charakteryzowała się monumentalnością, dynamiką i bogactwem form. W architekturze polskiej powstały wspaniałe rezydencje magnackie (Wilanów, Łańcut) oraz kościoły jezuickie. Literatura rozwijała się głównie w formie pamiętników (Jan Chryzostom Pasek) i poezji dworskiej.

Szczególną rolę odgrywał Kościół katolicki, który wykorzystywał sztukę jako narzędzie kontrreformacji. Powstały liczne świątynie i klasztory, łączące funkcje religijne z artystycznymi.

cala Europa:
1. kultura XVII-wiecznej Europy
2. wojna trzydziestoletnia
3. absolutyzm we Francji
4. monarchia parlamentarna w Anglii
Polska:

Zobacz

Wojna trzydziestoletnia i jej wpływ na Europę

Wojna trzydziestoletnia przyczyny i skutki stanowiła jeden z najkrwawszych konfliktów w historii Europy. Rozpoczęta w 1618 roku jako spór religijny w Czechach, szybko przekształciła się w ogólnoeuropejską wojnę o dominację polityczną. Konflikt doprowadził do dramatycznych zmian demograficznych i gospodarczych, szczególnie na terenach niemieckich, gdzie śmierć poniosło około 40% ludności wiejskiej i 33% mieszkańców miast.

Definicja: Wojna trzydziestoletnia (1618-1648) była serią konfliktów zbrojnych toczonych głównie na terytorium Rzeszy Niemieckiej, w które zaangażowała się większość państw europejskich.

Pokój westfalski z 1648 roku przyniósł fundamentalne zmiany w układzie sił w Europie. Szwecja otrzymała tereny nad Bałtykiem, Francja umocniła swoją pozycję, a Brandenburgia zyskała nowe ziemie. Konfederacja Szwajcarska uzyskała formalną niezależność, a w Rzeszy zagwarantowano tolerancję religijną. Te postanowienia ukształtowały nowy porządek polityczny w Europie.

Skutki wojny były katastrofalne dla gospodarki i społeczeństwa. Zniszczenia objęły handel, rzemiosło i rolnictwo. Zasada "wojna żywi wojnę" doprowadziła do ruiny ekonomicznej okupowanych terenów. Szczególnie ucierpiała kultura czeska po klęsce pod Białą Górą i wymordowaniu tamtejszej szlachty.

cala Europa:
1. kultura XVII-wiecznej Europy
2. wojna trzydziestoletnia
3. absolutyzm we Francji
4. monarchia parlamentarna w Anglii
Polska:

Zobacz

Absolutyzm i kultura baroku w Europie XVII wieku

Absolutyzm we Francji Ludwik XIV osiągnął swoją kulminację za panowania "Króla Słońce". Proces budowania władzy absolutnej rozpoczął kardynał Richelieu, który ograniczył wpływy hugenotów i scentralizował administrację. Jego następca, kardynał Mazarin, kontynuował tę politykę mimo oporu społecznego wyrażonego w czasie frondy.

Kultura XVII-wiecznej Europy barok rozwinęła się jako odpowiedź na potrzeby Kościoła katolickiego i monarchii absolutnej. Charakteryzowała się monumentalnością form, dynamiką i przepychem. Wersal, rezydencja Ludwika XIV, stał się symbolem potęgi absolutyzmu i wzorem dla innych europejskich dworów.

Przykład: Najwybitniejszym przykładem architektury barokowej jest kompleks pałacowy w Wersalu, który łączył funkcje rezydencji królewskiej i centrum administracyjnego państwa. Pałac otaczały geometryczne ogrody z licznymi fontannami, będące manifestacją kontroli człowieka nad naturą.

W sztuce barokowej dominowały kontrasty, bogata ornamentyka i teatralność. Wielcy artyści epoki, jak Bernini w rzeźbie czy Rubens w malarstwie, tworzyli dzieła pełne dynamiki i emocjonalnego napięcia. Muzyka barokowa, reprezentowana przez takich kompozytorów jak Bach i Händel, rozwinęła nowe formy, w tym operę i oratorium.

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

15 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 12 krajach

950 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Kultura baroku w XVII-wiecznej Europie i wojna trzydziestoletnia - przyczyny i skutki

user profile picture

Wiktoria✨

@wiktoriask

·

325 Obserwujących

Obserwuj

Ekspert przedmiotu

Epoka baroku w XVII-wiecznej Europie była okresem wielkich przemian kulturowych, społecznych i politycznych. Był to czas, gdy sztuka służyła jako narzędzie propagandy religijnej i politycznej, charakteryzujący się monumentalnością, bogactwem zdobień i teatralnością. W architekturze dominowały wspaniałe pałace i kościoły, malarstwo skupiało się na dramatycznych scenach religijnych i mitologicznych, a muzyka rozwijała nowe formy, jak opera czy oratorium.

Jednym z najważniejszych wydarzeń tego okresu była wojna trzydziestoletnia, która toczyła się w latach 1618-1648. Konflikt ten rozpoczął się jako spór religijny między katolikami a protestantami w Świętym Cesarstwie Rzymskim, ale szybko przekształcił się w ogólnoeuropejską walkę o dominację polityczną. Skutki wojny były dramatyczne - zniszczenia gospodarcze, wyludnienie wielu regionów Europy Środkowej i zmiana układu sił politycznych. Pokój westfalski kończący wojnę ustanowił nowy porządek w Europie, wprowadzając zasadę suwerenności państw.

W tym samym czasie we Francji rozwinął się system absolutyzmu, którego najdoskonalszym przedstawicielem był Ludwik XIV. "Król Słońce" stworzył model państwa scentralizowanego, gdzie cała władza skupiona była w rękach monarchy. Wersal, jego wspaniała rezydencja, stała się symbolem potęgi królewskiej i wzorem dla innych europejskich władców. Ludwik XIV kontrolował nie tylko politykę i gospodarkę, ale także kulturę, sztukę i życie dworskie, ustanawiając Francję jako dominującą siłę w Europie. System ten wpłynął na rozwój podobnych form rządów w innych krajach europejskich, kształtując politykę kontynentu przez kolejne dekady.

8.02.2023

2482

 

8/6

 

Historia

73

cala Europa:
1. kultura XVII-wiecznej Europy
2. wojna trzydziestoletnia
3. absolutyzm we Francji
4. monarchia parlamentarna w Anglii
Polska:

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Kultura i polityka Europy XVII wieku

Europa XVII wieku była areną znaczących przemian kulturowych i politycznych. Kultura XVII-wiecznej Europy barok charakteryzowała się przepychem i monumentalizmem. Nazwa "barocco" pochodzi od portugalskiego słowa oznaczającego perłę o nieregularnym kształcie. Epoka ta trwała od około 1590 do 1740 roku i cechowała się dynamicznymi formami, bogatymi zdobieniami oraz nawiązaniami do sztuki antycznej.

Definicja: Barok to epoka w kulturze europejskiej charakteryzująca się monumentalizmem, dynamiką form i bogactwem zdobień. Nazwa pochodzi od portugalskiego słowa "barocco" oznaczającego perłę o nieregularnym kształcie.

W sztuce baroku wyróżnili się tacy mistrzowie jak Vermeer van Delft, twórca słynnej "Dziewczyny z perłą", oraz Rembrandt van Rijn ze swoją "Lekcją anatomii doktora Tulpa". W dziedzinie muzyki powstały nowe formy jak oratoria, koncerty i opera, a najwybitniejsi kompozytorzy to Jan Sebastian Bach i Jerzy Fryderyk Haendel. Literatura tego okresu wydała geniuszy takich jak William Szekspir i Molier.

Wojna trzydziestoletnia przyczyny i skutki stanowiły punkt zwrotny w historii Europy. Konflikt, trwający od 1618 do 1648 roku, rozpoczął się jako walka między protestanckimi państwami Rzeszy a katolicką dynastią Habsburgów. Wojna zakończyła się pokojem westfalskim, który doprowadził do osłabienia Niemiec oraz wzrostu potęgi Szwecji i Francji.

cala Europa:
1. kultura XVII-wiecznej Europy
2. wojna trzydziestoletnia
3. absolutyzm we Francji
4. monarchia parlamentarna w Anglii
Polska:

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Absolutyzm i monarchia parlamentarna

Absolutyzm we Francji Ludwik XIV osiągnął szczyt rozwoju za panowania "Króla Słońce". System ten charakteryzował się skupieniem całej władzy w rękach monarchy, który kontrolował władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ludwik XIV stworzył scentralizowany aparat państwowy, rozbudował armię i biurokrację.

Przykład: Wersal, rezydencja Ludwika XIV, stał się symbolem absolutyzmu. Pałac ten demonstrował potęgę monarchy poprzez swoją monumentalną architekturę i przepych wystroju.

W przeciwieństwie do Francji, w Anglii rozwinęła się monarchia parlamentarna. Proces ten rozpoczął się od konfliktu między Karolem I Stuartem a Parlamentem, który doprowadził do wojny domowej (1640-1649). Po okresie republiki i dyktatury Olivera Cromwella, "sławetna rewolucja" 1688 roku ustanowiła system, w którym władza monarchy była ograniczona przez Parlament.

Rozwój gospodarczy tego okresu charakteryzował się wzrostem znaczenia handlu międzynarodowego i kolonializmu. Francja za czasów Ludwika XIV przeżywała rozkwit gospodarczy, kulturalny i militarny, podczas gdy Anglia budowała podstawy swojej przyszłej potęgi morskiej.

cala Europa:
1. kultura XVII-wiecznej Europy
2. wojna trzydziestoletnia
3. absolutyzm we Francji
4. monarchia parlamentarna w Anglii
Polska:

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Rzeczpospolita w dobie wojen

Polska XVII wieku doświadczyła serii konfliktów, które znacząco wpłynęły na jej pozycję w Europie. Panowanie dynastii Wazów przyniosło Polsce zarówno okresy świetności, jak i poważne kryzysy. Zygmunt III Waza (1587-1632) połączył Polskę i Szwecję unią personalną, jednak jego polityka doprowadziła do konfliktów z sąsiadami.

Ważne: Powstanie Chmielnickiego (1648) było punktem zwrotnym w historii Rzeczypospolitej, prowadząc do osłabienia państwa i utraty kontroli nad Ukrainą Zadnieprzańską.

Rzeczpospolita prowadziła wojny na wielu frontach: ze Szwecją (potop szwedzki 1655-1660), z Rosją (wojna smoleńska) i z Turcją. Szczególnie dotkliwy był potop szwedzki, który spowodował ogromne zniszczenia i śmierć około jednej trzeciej ludności kraju. Kryzys pogłębiło wprowadzenie zasady liberum veto (1652), która paraliżowała pracę sejmu.

cala Europa:
1. kultura XVII-wiecznej Europy
2. wojna trzydziestoletnia
3. absolutyzm we Francji
4. monarchia parlamentarna w Anglii
Polska:

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Kultura i społeczeństwo Rzeczypospolitej

Polski barok rozwijał się pod wpływem wzorców zachodnich i orientalnych. W architekturze dominował przepych i bogactwo zdobień, powstawały wspaniałe rezydencje magnackie i kościoły. Szczególną rolę odgrywał sarmatyzm - ideologia szlachecka łącząca tradycjonalizm z przekonaniem o wyjątkowości polskiej szlachty.

Słownictwo: Sarmatyzm to ideologia i styl życia polskiej szlachty, charakteryzujący się tradycjonalizmem, przywiązaniem do katolicyzmu i specyficznym strojem.

Literatura okresu baroku wydała wybitnych twórców, takich jak Jan Andrzej Morsztyn i Wacław Potocki. Powstały też cenne pamiętniki, w tym słynne dzieło Jana Chryzostoma Paska. Rozwój szkolnictwa jezuickiego przyczynił się do umocnienia kontrreformacji, a powstanie Akademii Lwowskiej (1661) wzbogaciło życie intelektualne kraju.

cala Europa:
1. kultura XVII-wiecznej Europy
2. wojna trzydziestoletnia
3. absolutyzm we Francji
4. monarchia parlamentarna w Anglii
Polska:

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Wojna trzydziestoletnia i jej skutki dla Europy

Wojna trzydziestoletnia (1618-1648) była jednym z najważniejszych konfliktów w kultura XVII-wiecznej Europy barok. Stanowiła punkt zwrotny w historii kontynentu, prowadząc do fundamentalnych zmian politycznych i społecznych.

Wojna trzydziestoletnia przyczyny i skutki były złożone i wielowymiarowe. U podstaw konfliktu leżały napięcia religijne między katolikami a protestantami, rywalizacja o dominację w Europie Środkowej oraz dążenia Habsburgów do wzmocnienia swojej pozycji. Bezpośrednim zapalnikiem była defenestracja praska w 1618 roku, kiedy protestanccy powstańcy wyrzucili przez okno katolickich urzędników cesarskich.

Definicja: Defenestracja praska - wydarzenie z 23 maja 1618 roku, które zapoczątkowało wojnę trzydziestoletnią. Protestanccy powstańcy wyrzucili przez okno zamku na Hradczanach dwóch namiestników cesarskich.

Konflikt przebiegał w czterech głównych fazach: czesko-palatynackiej (1618-1624), duńskiej (1624-1629), szwedzkiej (1630-1635) i francuskiej (1635-1648). Każda z nich charakteryzowała się wejściem do wojny nowych uczestników i zmianą układu sił. Szczególnie istotna była faza szwedzka, podczas której Gustaw II Adolf odniósł znaczące zwycięstwa nad siłami katolickimi.

cala Europa:
1. kultura XVII-wiecznej Europy
2. wojna trzydziestoletnia
3. absolutyzm we Francji
4. monarchia parlamentarna w Anglii
Polska:

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Absolutyzm we Francji i rządy Ludwika XIV

Absolutyzm we Francji Ludwik XIV osiągnął swój szczyt w drugiej połowie XVII wieku. Król Słońce, jak nazywano Ludwika XIV, stworzył system władzy, który stał się wzorem dla innych europejskich monarchów.

Przykład: Wersal - symbol absolutyzmu francuskiego, rezydencja królewska będąca centrum władzy politycznej i kulturalnej Francji.

Ludwik XIV scentralizował władzę państwową, podporządkowując sobie szlachtę i duchowieństwo. Wprowadził system intendentów - królewskich urzędników nadzorujących prowincje. Rozbudował armię i biurokrację, co umożliwiło skuteczne zarządzanie państwem.

Polityka gospodarcza oparta na merkantylizmie, którą realizował minister Jean-Baptiste Colbert, doprowadziła do rozwoju manufaktur i handlu. Francja stała się największą potęgą militarną i ekonomiczną Europy.

cala Europa:
1. kultura XVII-wiecznej Europy
2. wojna trzydziestoletnia
3. absolutyzm we Francji
4. monarchia parlamentarna w Anglii
Polska:

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Kryzys Rzeczypospolitej w XVII wieku

Wiek XVII przyniósł Rzeczypospolitej szereg wyzwań i kryzysów. Państwo polsko-litewskie musiało zmierzyć się z licznymi wojnami, powstaniami i problemami wewnętrznymi.

Highlight: Najpoważniejsze konflikty XVII wieku to: powstanie Chmielnickiego, potop szwedzki, wojny z Turcją i Rosją.

Kryzys państwa pogłębiały: słabość władzy królewskiej, liberum veto paraliżujące sejm, wzrost potęgi magnaterii oraz problemy gospodarcze wywołane zniszczeniami wojennymi. Szczególnie dotkliwe były straty demograficzne - w wyniku wojen i epidemii populacja zmniejszyła się o około 30%.

Mimo zwycięstw militarnych, takich jak odsiecz wiedeńska 1683 roku, pozycja międzynarodowa Rzeczypospolitej systematycznie słabła. Kraj tracił kolejne terytoria na rzecz sąsiadów, co zapowiadało późniejszy upadek państwa.

cala Europa:
1. kultura XVII-wiecznej Europy
2. wojna trzydziestoletnia
3. absolutyzm we Francji
4. monarchia parlamentarna w Anglii
Polska:

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Kultura baroku w Europie i Polsce

Barok jako epoka kulturowa rozwinął się w XVII wieku jako odpowiedź na reformację i kryzys poprzedniej epoki. W Polsce przyjął specyficzną formę związaną z sarmatyzmem.

Vocabulary: Sarmatyzm - ideologia szlachty polskiej, łącząca elementy kultury orientalnej z tradycją rzymską i chrześcijańską.

Sztuka barokowa charakteryzowała się monumentalnością, dynamiką i bogactwem form. W architekturze polskiej powstały wspaniałe rezydencje magnackie (Wilanów, Łańcut) oraz kościoły jezuickie. Literatura rozwijała się głównie w formie pamiętników (Jan Chryzostom Pasek) i poezji dworskiej.

Szczególną rolę odgrywał Kościół katolicki, który wykorzystywał sztukę jako narzędzie kontrreformacji. Powstały liczne świątynie i klasztory, łączące funkcje religijne z artystycznymi.

cala Europa:
1. kultura XVII-wiecznej Europy
2. wojna trzydziestoletnia
3. absolutyzm we Francji
4. monarchia parlamentarna w Anglii
Polska:

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Wojna trzydziestoletnia i jej wpływ na Europę

Wojna trzydziestoletnia przyczyny i skutki stanowiła jeden z najkrwawszych konfliktów w historii Europy. Rozpoczęta w 1618 roku jako spór religijny w Czechach, szybko przekształciła się w ogólnoeuropejską wojnę o dominację polityczną. Konflikt doprowadził do dramatycznych zmian demograficznych i gospodarczych, szczególnie na terenach niemieckich, gdzie śmierć poniosło około 40% ludności wiejskiej i 33% mieszkańców miast.

Definicja: Wojna trzydziestoletnia (1618-1648) była serią konfliktów zbrojnych toczonych głównie na terytorium Rzeszy Niemieckiej, w które zaangażowała się większość państw europejskich.

Pokój westfalski z 1648 roku przyniósł fundamentalne zmiany w układzie sił w Europie. Szwecja otrzymała tereny nad Bałtykiem, Francja umocniła swoją pozycję, a Brandenburgia zyskała nowe ziemie. Konfederacja Szwajcarska uzyskała formalną niezależność, a w Rzeszy zagwarantowano tolerancję religijną. Te postanowienia ukształtowały nowy porządek polityczny w Europie.

Skutki wojny były katastrofalne dla gospodarki i społeczeństwa. Zniszczenia objęły handel, rzemiosło i rolnictwo. Zasada "wojna żywi wojnę" doprowadziła do ruiny ekonomicznej okupowanych terenów. Szczególnie ucierpiała kultura czeska po klęsce pod Białą Górą i wymordowaniu tamtejszej szlachty.

cala Europa:
1. kultura XVII-wiecznej Europy
2. wojna trzydziestoletnia
3. absolutyzm we Francji
4. monarchia parlamentarna w Anglii
Polska:

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Absolutyzm i kultura baroku w Europie XVII wieku

Absolutyzm we Francji Ludwik XIV osiągnął swoją kulminację za panowania "Króla Słońce". Proces budowania władzy absolutnej rozpoczął kardynał Richelieu, który ograniczył wpływy hugenotów i scentralizował administrację. Jego następca, kardynał Mazarin, kontynuował tę politykę mimo oporu społecznego wyrażonego w czasie frondy.

Kultura XVII-wiecznej Europy barok rozwinęła się jako odpowiedź na potrzeby Kościoła katolickiego i monarchii absolutnej. Charakteryzowała się monumentalnością form, dynamiką i przepychem. Wersal, rezydencja Ludwika XIV, stał się symbolem potęgi absolutyzmu i wzorem dla innych europejskich dworów.

Przykład: Najwybitniejszym przykładem architektury barokowej jest kompleks pałacowy w Wersalu, który łączył funkcje rezydencji królewskiej i centrum administracyjnego państwa. Pałac otaczały geometryczne ogrody z licznymi fontannami, będące manifestacją kontroli człowieka nad naturą.

W sztuce barokowej dominowały kontrasty, bogata ornamentyka i teatralność. Wielcy artyści epoki, jak Bernini w rzeźbie czy Rubens w malarstwie, tworzyli dzieła pełne dynamiki i emocjonalnego napięcia. Muzyka barokowa, reprezentowana przez takich kompozytorów jak Bach i Händel, rozwinęła nowe formy, w tym operę i oratorium.

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

15 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 12 krajach

950 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.