Okres po Wiośnie Ludów przyniósł znaczące zmiany na ziemiach polskich, szczególnie w kontekście powstania styczniowego i reform społecznych.
Powstanie styczniowe wybuchło w 1863 roku jako wyraz sprzeciwu wobec polityki carskiej Rosji. Główną rolę odegrały dwa stronnictwa polityczne: czerwoni i biali. Stronnictwo czerwonych opowiadało się za natychmiastowym rozpoczęciem powstania i radykalnymi zmianami społecznymi, w tym uwłaszczeniem chłopów. Stronnictwo białych preferowało działania stopniowe i legalne, dążąc do reform poprzez pracę organiczną. Ta fundamentalna różnica w poglądach wpłynęła na przebieg powstania i jego ostateczny rezultat.
Car Aleksander II wprowadził szereg reform, w tym kluczowy ukaz uwłaszczeniowy z 1864 r., który nadał chłopom ziemię na własność. Uwłaszczenie chłopów w zaborze rosyjskim było próbą osłabienia poparcia dla powstania wśród warstw chłopskich. Po stłumieniu powstania, następca tronu Aleksander III Romanow prowadził politykę rusyfikacji i represji wobec Polaków. Reformy Aleksandra II obejmowały również modernizację administracji i sądownictwa, jednak ich głównym celem było wzmocnienie władzy carskiej i kontroli nad ziemiami polskimi. Okres ten znacząco wpłynął na kształtowanie się świadomości narodowej Polaków i ich dalszą walkę o niepodległość.