Rozwój Ideologii i Praw Wyborczych w XIX i XX wieku
Druga połowa XIX wieku przyniosła znaczące zmiany w myśli politycznej i społecznej Europy. Szczególnie istotny był rozwój dwóch przeciwstawnych ideologii: nacjonalizmu i anarchizmu. Europa i świat w drugiej połowie XIX wieku doświadczyły intensywnego rozwoju ruchów narodowych, które kształtowały mapę polityczną kontynentu.
Definicja: Nacjonalizm to ideologia stawiająca naród jako najwyższą wartość i najważniejszą formę organizacji społecznej. Opiera się na solidaryzmie narodowym i dążeniu do utworzenia państwa narodowego.
Nacjonalizm charakteryzował się przedkładaniem interesów narodowych ponad wszelkie inne cele. Zwolennicy tej ideologii dążyli do utworzenia państw narodowych, w których mogłyby być realizowane aspiracje poszczególnych narodów. Szczególny nacisk kładziono na rozwój kultury narodowej, pielęgnowanie tradycji oraz budowanie silnej tożsamości narodowej. Te idee miały ogromny wpływ na procesy zjednoczenia Włoch i Niemiec.
Przykład: Anarchizm, w przeciwieństwie do nacjonalizmu, postulował całkowitą likwidację państwa, władzy i własności prywatnej. Anarchiści dążyli do zerwania z tradycją i religią, proponując organizację społeczeństwa w formie dobrowolnych wspólnot.
Równolegle z rozwojem ideologii politycznych, Europa w pierwszej połowie XIX wieku była świadkiem stopniowego rozszerzania praw wyborczych, szczególnie w odniesieniu do kobiet. Proces ten rozpoczął się w 1893 roku w Nowej Zelandii, a następnie rozprzestrzenił się na inne kraje. W latach 1902-1920 prawa wyborcze dla kobiet wprowadzono w większości państw europejskich, w tym w Polsce 1918, Niemczech 1919 i Francji 1944.
Ważne: Wprowadzanie praw wyborczych dla kobiet było procesem rozłożonym w czasie:
- 1893: Nowa Zelandia pierwszykrajnasˊwiecie
- 1906: Finlandia pierwszykrajwEuropie
- 1918: Polska wrazzodzyskaniemniepodległosˊci
- 1944: Francja
- 1971: Szwajcaria
Ten długotrwały proces emancypacji politycznej kobiet odzwierciedlał stopniową demokratyzację społeczeństw i był jednym z najważniejszych osiągnięć ruchów na rzecz równouprawnienia w XIX i XX wieku.