Przejęcie władzy przez Benito Mussoliniego
Zdobycie władzy przez Benito Mussoliniego oznaczało początek końca demokracji we Włoszech i ustanowienie państwa totalitarnego. Kluczowym momentem w drodze faszystów do władzy był słynny "marsz na Rzym" w październiku 1922 roku.
Quote: "Marsz na Rzym był punktem zwrotnym w historii Włoch, otwierającym drogę do dyktatury faszystowskiej" - tak historycy często podsumowują to wydarzenie.
Król Wiktor Emanuel III, obawiając się wybuchu wojny domowej, mianował Mussoliniego premierem. Od tego momentu Duce (z włoskiego "wódz") systematycznie umacniał swoją pozycję, osłabiając rolę monarchy i likwidując opozycję.
Skutki faszyzmu we Włoszech były dalekosiężne. W 1926 roku Mussolini wprowadził szereg ustaw ograniczających wolności demokratyczne. Zlikwidowano partie opozycyjne, wprowadzono cenzurę i terror policyjny. Jednocześnie rządy faszystów przyniosły pewną poprawę sytuacji ekonomicznej kraju poprzez programy robót publicznych i wsparcie dla przemysłu.
Highlight: Ważnym elementem polityki Mussoliniego było porozumienie z Kościołem katolickim. W 1929 roku podpisano traktaty laterańskie, na mocy których utworzono państwo Watykan.
Faszyzm włoski charakteryzował się agresywną polityką zagraniczną. W latach 30. Włochy zajęły Albanię i Abisynię (Etiopię), dążąc do odbudowy imperium kolonialnego. Podczas II wojny światowej Mussolini stanął po stronie nazistowskich Niemiec, co ostatecznie doprowadziło do jego upadku.
Definition: Traktaty laterańskie - porozumienia podpisane w 1929 roku między Włochami a Stolicą Apostolską, regulujące stosunki między państwem a Kościołem katolickim.
Benito Mussolini zginął w 1945 roku, rozstrzelany przez włoskich partyzantów. Jego śmierć oznaczała definitywny koniec eksperymentu faszystowskiego we Włoszech, pozostawiając trwały ślad w historii kraju i Europy.