Faszyzm we Włoszech był jednym z najbardziej znaczących ruchów politycznych XX wieku, który fundamentalnie zmienił oblicze Europy.
Narodziny faszyzmu miały miejsce w okresie powojennego kryzysu we Włoszech. Benito Mussolini, były socjalista i dziennikarz, założył w 1919 roku ruch faszystowski, który szybko zyskał popularność wśród niezadowolonych warstw społeczeństwa. Przyczyny powstania faszyzmu były złożone - obejmowały kryzys gospodarczy, bezrobocie, niezadowolenie z traktatu wersalskiego oraz strach przed komunizmem. Jak Mussolini doszedł do władzy? Poprzez połączenie brutalnej siły, charyzmatycznego przywództwa i umiejętnego wykorzystania nastrojów społecznych. W 1922 roku zorganizował słynny "Marsz na Rzym", po którym król Wiktor Emanuel III mianował go premierem.
Założenia faszyzmu włoskiego opierały się na kilku kluczowych elementach: skrajnym nacjonalizmie, kulcie państwa i wodza, militaryzmie oraz negacji demokracji parlamentarnej. Cechy faszyzmu włoskiego obejmowały także korporacjonizm gospodarczy, dążenie do autarkii i ekspansjonizm terytorialny. Skutki faszyzmu we Włoszech były dramatyczne - zniesiono swobody obywatelskie, wprowadzono cenzurę i terror policyjny, prześladowano opozycję. Mussolini z czego zasłynął? Z utworzenia pierwszego w Europie państwa faszystowskiego, sojuszu z nazistowskimi Niemcami i prowadzenia agresywnej polityki zagranicznej. Los dyktatora zakończył się tragicznie - Mussolini śmierć nastąpiła 28 kwietnia 1945 roku, gdy został schwytany przez partyzantów i rozstrzelany wraz ze swoją kochanką Clarą Petacci. Mussolini powieszony został następnie na placu w Mediolanie, co stało się symbolicznym końcem faszyzmu we Włoszech.