Starożytny Rzym to jedna z najpotężniejszych cywilizacji starożytnego świata, która pozostawiła ogromne dziedzictwo kulturowe i technologiczne.
Według legendy o Romulusie i Remusie, Rzym został założony w 753 roku p.n.e. Bliźniacy, których wychowała wilczyca, postanowili zbudować miasto na wzgórzu Palatyn. Po kłótni o lokalizację murów miejskich Romulus zabił Remusa i został pierwszym królem Rzymu. Starożytny Rzym rozwinął się z małej osady w potężne imperium, które w szczytowym okresie obejmowało tereny od Brytanii po Egipt. Rzymianie stworzyli zaawansowany system prawny, którego elementy są podstawą współczesnego prawa europejskiego.
Osiągnięcia starożytnych Rzymian obejmują liczne wynalazki, z których korzystamy do dziś. Zbudowali oni system akweduktów dostarczających wodę do miast, stworzyli zaawansowaną sieć dróg łączących prowincje imperium, wynaleźli beton i kopułę architektoniczną. Dziedzictwo starożytnego Rzymu jest widoczne w architekturze (łuki, kopuły), języku (alfabet łaciński), prawie (kodeks prawa cywilnego), sztuce i literaturze. Rzymianie rozwinęli również system ogrzewania podłogowego (hypocaustum), wprowadzili kalendarz juliański i stworzyli podstawy współczesnej administracji państwowej. W dziedzinie wojskowości wprowadzili innowacyjne taktyki i uzbrojenie, w tym słynną formację żółwia. Kultura rzymska miała ogromny wpływ na rozwój cywilizacji europejskiej, a jej ślady są widoczne w niemal każdym aspekcie współczesnego życia - od architektury po organizację państwa.