Ustawy antymieszczańskie i polityka Zygmunta Starego
W XVI wieku szlachta, zazdroszcząc bogacącym się na handlu zbożem mieszczanom, doprowadziła do uchwalenia ustaw ograniczających ich prawa ekonomiczne.
Highlight: Statuty piotrkowskie zobowiązywały mieszczan do płacenia cła za wywóz i przewóz towarów, z czego szlachta była zwolniona.
Zygmunt Stary, król Polski w tym okresie, prowadził pokojową politykę. Jego druga żona, Bona Sforza, wspierała rozwój edukacji, finansując studia zagraniczne polskim studentom.
Example: Polityka Zygmunta Starego i Bony Sforzy przyczyniła się do rozwoju kultury renesansowej w Polsce, co jest istotne dla zrozumienia tematu "Czasy zygmuntowskie klasa 6 notatka".
Ostatnia wojna z Krzyżakami zakończyła się w 1521 roku, gdy Albrecht Hohenzollern przeszedł na luteranizm i ogłosił się świeckim księciem Prus, zawierając traktat pokojowy z Zygmuntem I Starym.
W 1514 roku miała miejsce znacząca bitwa pod Orszą, gdzie zjednoczone wojska Polski i Litwy pokonały Moskwę, co było ważnym wydarzeniem w konflikcie z wschodnim sąsiadem.