Przebieg I Wojny Światowej - Ostatnie Lata Konfliktu
1 wojna światowa - przebieg w latach 1916-1918 przyniósł znaczące zmiany na mapie Europy. Po śmierci cesarza Franciszka Józefa w 1916 roku, monarchia austro-węgierska zaczęła się rozpadać pod wpływem ruchów niepodległościowych. Nowy władca, Karol I Habsburg, nie potrafił powstrzymać dezintegracji wielonarodowego państwa. Czesi, Słowacy, Polacy, Ukraińcy i Słowianie południowi coraz głośniej domagali się utworzenia własnych, niezależnych państw.
Definicja: Koncepcja Mitteleuropa zakładała utworzenie w Europie Środkowej bloku państw uzależnionych od Niemiec, co miało zapewnić niemiecką dominację w regionie.
Na froncie wschodnim, po pokonaniu Rosji i Rumunii, państwa centralne przejęły inicjatywę. Niemcy realizowały swoją koncepcję Mitteleuropy, tworząc podporządkowane sobie państwa na wschodnich terytoriach. W maju 1918 roku wymuszono na Rumunii niekorzystny traktat pokojowy, który oddawał część jej ziem Bułgarii i Austro-Węgrom, jednocześnie uzależniając ją gospodarczo od Niemiec.
1 wojna światowa skutki zaczęły być widoczne już w 1918 roku, gdy generał Erich Ludendorff rozpoczął ostatnią niemiecką ofensywę na froncie zachodnim. Plan zakładał zdobycie Paryża przed przybyciem amerykańskich posiłków. Mimo początkowych sukcesów i dotarcia na przedpola Paryża, natarcie zatrzymało się nad Marną. Druga bitwa nad Marną w lipcu i sierpniu 1918 roku zakończyła się klęską Niemiec, a przybycie wojsk amerykańskich umożliwiło państwom ententy przeprowadzenie skutecznej kontrofensywy.