Podział ziem polskich przez okupantów
Polska pod okupacją niemiecką i sowiecką została podzielona na mocy tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow oraz późniejszego traktatu o granicach i przyjaźni z 28 września 1939 roku. Okupanci rażąco naruszali prawo międzynarodowe, w tym konwencję haską z 1907 roku, dokonując aneksji terytoriów i konfiskaty mienia.
Nowa linia graniczna między strefami wpływów Niemiec i ZSRR przebiegała wzdłuż rzek Pisa, Narew, Bug i San. Większość ziem etnicznie polskich znalazła się po stronie niemieckiej. Litwa początkowo znalazła się w sowieckiej strefie wpływów. Niewielki fragment południowych ziem polskich przypadł Słowacji, sojusznikowi III Rzeszy.
Highlight: NKWD i Gestapo ściśle współpracowały w zwalczaniu polskiego ruchu oporu na podstawie tajnego protokołu.
Ziemie okupowane przez III Rzeszę
Terytoria zajęte przez Niemcy podzielono na dwie części:
- Ziemie wcielone bezpośrednio do Rzeszy, obejmujące:
- Kraj Warty
- Gdańsk - Prusy Zachodnie
- Generalne Gubernatorstwo (GG)
Na ziemiach wcielonych do Rzeszy wprowadzono pełną germanizację. Polaków masowo wysiedlano, a na ich miejsce sprowadzano niemieckich kolonistów. Administracją okręgów kierowali niemieccy namiestnicy będący członkami NSDAP.
Vocabulary: Germanizacja - proces narzucania języka i kultury niemieckiej ludności nieposiadającej niemieckiego pochodzenia.
Generalne Gubernatorstwo początkowo składało się z 4 dystryktów, a w 1941 roku dodano piąty dystrykt galicyjski. Zwierzchnią władzę w GG sprawował Hans Frank, który swoją siedzibę ustanowił w Krakowie.