Konfederacja targowicka i wojna w obronie Konstytucji 3 maja
Uchwalenie Konstytucji 3 maja spotkało się z oporem części szlachty, która nie zgadzała się z jej postanowieniami. Przywódcy stronnictwa hetmańskiego, w tym Stanisław Szczęsny Potocki i Seweryn Rzewuski, zwrócili się o pomoc do carycy Katarzyny II.
14 maja 1792 roku zawiązano konfederację targowicką, która stała się symbolem zdrady narodowej. W odpowiedzi na to wydarzenie, Rosja interweniowała militarnie, co doprowadziło do wybuchu wojny w obronie Konstytucji 3 maja.
Example: Jedną z najważniejszych bitew wojny polsko-rosyjskiej 1792 była bitwa pod Dubienką, w której polskie wojska pod dowództwem Tadeusza Kościuszki odniosły zwycięstwo.
Wojna polsko-rosyjska 1792 obejmowała następujące kluczowe wydarzenia:
- Czerwiec 1792: bitwa pod Zieleńcami (zwycięstwo Polaków)
- Lipiec 1792: bitwa pod Dubienką (zwycięstwo Polaków)
Mimo tych sukcesów, sytuacja Rzeczypospolitej pogorszyła się z powodu zdrady części dowódców. W lipcu do targowiczan dołączył król Stanisław August Poniatowski, mając nadzieję na uchronienie kraju przed całkowitą katastrofą.
Highlight: Skutki Konstytucji 3 maja obejmowały nie tylko reformy wewnętrzne, ale także konflikt zbrojny z Rosją, znany jako wojna w obronie Konstytucji 3 maja.
1792 rok - co się wydarzyło w Polsce? Był to rok wojny w obronie Konstytucji 3 maja, która zakończyła się klęską Rzeczypospolitej i doprowadziła do II rozbioru Polski.