Reformy i opozycja wobec Konstytucji 3 maja
Konstytucja 3 maja oraz inne reformy Sejmu Wielkiego przyniosły znaczące zmiany w strukturze społecznej i politycznej Rzeczypospolitej. Jedną z kluczowych reform było wprowadzenie dziedziczności tronu w dynastii Wettinów, co miało zapobiec chaosowi związanemu z wolną elekcją.
Vocabulary: Wolna elekcja - system wyboru króla przez szlachtę, który często prowadził do konfliktów i ingerencji obcych mocarstw w sprawy Polski.
Istotne zmiany dotyczyły również praw mieszczan. Na mocy prawa o miastach, mieszczanie uzyskali możliwość nabywania majątków ziemskich i obejmowania urzędów, co było dotychczas zarezerwowane dla szlachty.
Highlight: Reformy te miały na celu wzmocnienie pozycji mieszczaństwa i modernizację struktury społecznej Rzeczypospolitej.
Jednak Konstytucja 3 maja i towarzyszące jej reformy spotkały się z oporem części szlachty. Przeciwnicy zmian, skupieni w tzw. obozie hetmańskim, do którego należeli m.in. Seweryn Rzewuski oraz Ksawery Branicki, stanowili poważne zagrożenie dla wprowadzanych reform.
Quote: "Przeciwnikami Konstytucji 3 maja byli przedstawiciele tzw. obozu hetmańskiego m.in. Seweryn Rzewuski oraz Ksawery Branicki."
Ta opozycja wobec reform doprowadziła ostatecznie do zawiązania konfederacji targowickiej, która przy wsparciu Rosji dążyła do obalenia Konstytucji 3 maja i przywrócenia dawnego porządku. Wydarzenia te pokazują, jak głębokie podziały istniały w ówczesnym społeczeństwie polskim i jak trudne było przeprowadzenie gruntownych reform ustrojowych.