Styl gotycki
Styl gotycki rozwijał się w Europie od połowy XII do XV wieku, stanowiąc znaczącą zmianę w architekturze i sztuce średniowiecznej. W przeciwieństwie do stylu romańskiego, styl gotycki charakteryzował się strzelistością i lekkością konstrukcji.
Styl romański i gotycki porównanie ukazuje istotne różnice:
- Budowle gotyckie wznoszono z kamienia lub cegły.
- Charakterystyczne elementy to ostre łuki, sklepienia krzyżowo-żebrowe i system przyporowy.
- Wielkie okna wypełnione kolorowymi witrażami, wpuszczające dużo światła do wnętrza.
Przykład: Znakomitymi przykładami budowli w stylu gotyckim są katedry w Amiens i Kolonii, ratusz w Brugii oraz Brama Holsztyńska w Lubece.
W sztuce gotyckiej rozwinęło się malarstwo tablicowe, technika polegająca na malowaniu na deskach. Rzeźby gotyckie charakteryzowały się większą ekspresją i realizmem w porównaniu do tych tworzonych w stylu romańskim.
Kultura rycerska i miejska
Kultura rycerska w średniowieczu i kultura miejska wyodrębniły się z odmiennych grup społecznych - rycerstwa i mieszczaństwa.
Co to jest kultura rycerska? Opierała się ona na etosie rycerskim, zbiorze wartości i zasad określających idealne postępowanie rycerza. Obejmowały one m.in. waleczność w obronie wiary, pomoc słabszym, lojalność, prawdomówność i honorową walkę.
Definicja: Etos rycerski to zbiór wartości i zasad, które wyznaczały sposób postępowania idealnego rycerza w średniowieczu.
Ważnymi elementami kultury rycerskiej były eposy rycerskie - dzieła wierszowane wychwalające czyny rycerzy, utwory miłosne opiewające miłość rycerza do ukochanej, oraz turnieje - zawody pozwalające rycerzom doskonalić umiejętności walki i zdobywać sławę.
Kultura miejska z kolei charakteryzowała się wznoszeniem okazałych budowli, rozwojem teatru poprzez wystawianie przedstawień religijnych i świeckich, oraz zrzeszaniem się bogatych mieszkańców miast w różnych organizacjach, takich jak bractwa.
Nauka
Nauka w średniowieczu znajdowała się pod silnym wpływem Kościoła. We wczesnym średniowieczu główne ośrodki nauki to klasztory, szkoły parafialne i katedralne. Od końca XI wieku zaczęły powstawać uniwersytety w miastach, z najbardziej znanymi w Bolonii, Padwie, Paryżu, Oksfordzie i Cambridge.
Highlight: Krucjaty miały znaczący wpływ na ożywienie intelektualne w średniowieczu, przyczyniając się do lepszego poznania dorobku naukowego bizantyjskich i arabskich uczonych oraz ponownego odkrycia dzieł antycznych autorów.
Ważną metodą naukową w średniowieczu była scholastyka, która zakładała znalezienie prawdy poprzez dociekania rozumowe. Dzięki niej starano się pogodzić filozofię antyczną z wiarą chrześcijańską, co stanowiło istotny element uniwersalizmu kultury średniowiecznej Europy.