Przedmioty

Przedmioty

Więcej

Napaść na Polskę

4.09.2022

4328

377

Udostępnij

Zapisz

Pobierz


Napaść na Polskę
1. Niemiecka dyplomacja przed rozpoczęciem wojny próbowała izolować Polskę
na arenie międzynarodowej. Hitlerowska propagand
Napaść na Polskę
1. Niemiecka dyplomacja przed rozpoczęciem wojny próbowała izolować Polskę
na arenie międzynarodowej. Hitlerowska propagand

Napaść na Polskę 1. Niemiecka dyplomacja przed rozpoczęciem wojny próbowała izolować Polskę na arenie międzynarodowej. Hitlerowska propaganda w tym celu przekonywała O rzekomym prześladowaniu w Polsce mniejszości niemieckiej. 2. Sukces armii III Rzeszy miało zapewnić stosowanie nowej strategii walki - wojny błyskawicznej (niem. Blitzkrieg). Jej założeniami były: atak na wybranych odcinkach frontu, nie na całej jego linii; - uderzenie sił pancernych wspierane przez lotnictwo w celu przerwania linii obronnych; wkroczenie w powstałe wyłomy piechoty szybko przemieszczającej się terenówkami; okrążenie i zniszczenie oddziałów wroga. 3. Polski plan obrony Element planu Obrona i oczekiwanie na pomoc zachodnich sojuszników. Osłona całej zachodniej granicy (1700 km długości). Stopniowe wycofywanie się za Wisłę, a w ostateczności - w kierunku granicy z Rumunią. Przyczyna Obiecane natychmiastowe działania lotnictwa UK i Francji, a po 15 dniach od początku wojny - atak lądowy na zachodnią granicę Niemiec. Obrona całości granic Pomorza i Wielkopolski, których nie zamierzano oddać Niemcom bez walk. Chęć utrzymania linii obrony wzdłuż Wisły. Wiara w sojusz z Rumunią. Skutek Oparcie planów wojny na wierze w pomoc sojuszników. Rozproszenie sił polskich na długiej linii obrony. Ciągły odwrót obniżający morale wojska. 4. 1 września 1939 r. uważa się za początek II wojny światowej. O godz. 4.45 pancernik ,,Schlesig-Holstein" rozpoczął ostrzał polskiej placówki wojskowej na Westerplatte w Gdańsku. Jednocześnie niemieckie lotnictwo (Luftwaffe) dokonało nalotu na Wieluń. Pierwsze trzy dni trwała bitwa graniczna. 5. Kampania polska lub kampania wrześniowa - ponadmiesięczny okres walk w obronie niepodległości Polski. Trwał od 1 września 1939 r. do 6 października 1939 r. 6. 17...

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

13 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 11 krajach

900 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Alternatywny zapis:

września 1939 r. Armia Czerwona zaatakowała terytorium Rzeczypospolitej. Było to całkowite zaskoczenie dla Polaków. 7. Najwyższe polskie władze państwowe i wojskowe opuściły stolicę w nocy z 6 na 7 września i stopniowo się przemieszczały. W nocy z 17 na 18 września 1939 r. granicę z Rumunią przekroczył prezydent Ignacy Mościcki rząd oraz naczelny wódz Edward Rydz-Śmigły ze sztabem. Władze polskie zostały przez Rumunów internowane. 8. Kampania wrześniowa ostatecznie zakończyła się klęską polski. Przewaga w ilości i jakości uzbrojenia po stronie Niemców była olbrzymia. Bitwa pon Mokrą (1 września 1939r.) Wkraczające na teren Polski pancerne oddziały niemieckie starły się pod Mokrą (wieś w okolicach Częstochowy) z oddziałami polskiej kawalerii. Walki o Westerplatte (1-7 września 1939r.) Placówki na Westerplatte zaatakowanej przez załogę pancernika ,,Schleswig-Holstein" broniło ok. 200 polskich żołnierzy pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego. Bitwa pod Wizną (7-10 września 1939 r.) Kilkuset żołnierzy pod dowództwem kapitana Władysława Raginsa przed kilka dni powstrzymywało natarcie kilkudziesięciu tysięcznych sił niemieckich. W trakcie walk większość obrońców poległa. Internować - przymusowo osadzić w miejscu odosobnienia osobę uważaną z powodów politycznych za niebezpieczną. Bitwa pod Kockiem (2-6 października 1939 r.) Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku (1 września 1939 r.) O świcie 1 września budynek Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku został zaatakowany przez Niemców. Pocztowcy stawiali zaciekły opór jednak pod wieczór obrońcy skapitulowali. Bitwa nad Bzurą (9-22 września 1939r.) Wycofujące się pod naporem Niemców oddziały Armii ,,Poznań" pod dowództwem generała Tadeusza Kutrzeby oraz Armia ,,Pomorze" próbowały przebić się do Warszawy. Pomimo początkowych sukcesów Polaków, Niemcy pokonali polskie jednostki. Obrona Warszawy (8-28 września 1939 r.) Niemcy rozpoczęli ostrzał Warszawy z dział i bombardowanie lotnicze. Dużą rolę w organizacji obrony odegrał prezydent miasta Stefan Starzyński. Ostatecznie Warszawa skapitulowała 28 września. Samodzielna Grupa Operacyjna ,,Polesie" generała Franciszka Kleeberga toczyła walki zarówna z wojskami niemieckimi, jak i sowieckimi. W końcu po czterodniowej bitwie pod Kockiem 6 października jej żołnierze złożyli broń jako ostatnia regularna duża jednostka polska.