Przebieg i zakończenie kampanii wrześniowej
Kampania wrześniowa bitwy obejmowały szereg starć, które mimo heroizmu polskich żołnierzy, nie mogły powstrzymać niemieckiej inwazji. Kluczowe wydarzenia to:
- Bitwa pod Mokrą (1 września) - starcie polskiej kawalerii z niemieckimi oddziałami pancernymi.
- Obrona Westerplatte (1-7 września) - symboliczny opór 200 polskich żołnierzy.
- Bitwa pod Wizną (7-10 września) - heroiczna obrona "polskich Termopil".
- Bitwa nad Bzurą (9-22 września) - największa bitwa kampanii, próba przebicia się do Warszawy.
- Obrona Warszawy (8-28 września) - zacięty opór stolicy pod przewodnictwem prezydenta Stefana Starzyńskiego.
- Bitwa pod Kockiem (2-6 października) - ostatnia bitwa regularnych oddziałów polskich.
Example: Bitwa pod Wizną, gdzie kilkuset polskich żołnierzy przez kilka dni powstrzymywało natarcie kilkudziesięciu tysięcy Niemców, jest przykładem niezwykłego bohaterstwa polskich obrońców.
17 września sytuację Polski dramatycznie pogorszyła inwazja sowiecka. Najwyższe władze państwowe i wojskowe opuściły kraj, przekraczając granicę z Rumunią w nocy z 17 na 18 września.
Definition: Internowanie - przymusowe osadzenie w miejscu odosobnienia osoby uważanej z powodów politycznych za niebezpieczną.
Kampania wrześniowa straty polskie były ogromne, a przewaga technologiczna i liczebna Niemców okazała się decydująca. Mimo to, kampania wrześniowa ciekawostki pokazują, że polscy żołnierze walczyli z niezwykłą determinacją, opóźniając niemieckie postępy i zadając agresorowi znaczne straty.
Quote: "Samodzielna Grupa Operacyjna 'Polesie' generała Franciszka Kleeberga toczyła walki zarówno z wojskami niemieckimi, jak i sowieckimi."
Kampania wrześniowa Mapa ukazuje, jak szybko postępowały wojska niemieckie i sowieckie, ostatecznie doprowadzając do upadku Polski. Kto zaatakował Polskę w 1939 oprócz Niemiec i Rosji? Nikt inny - te dwa mocarstwa wystarczyły, by pokonać bohatersko broniącą się Polskę.