Polska droga do niepodległości to złożony proces historyczny, który doprowadził do odrodzenia państwa polskiego po 123 latach zaborów.
Droga Polski do niepodległości w punktach rozpoczęła się wraz z wybuchem 1 wojny światowej w Polsce w 1914 roku. W tym czasie ziemie polskie były podzielone między trzech zaborców: Rosję, Prusy i Austro-Węgry. Polacy w czasie 1 wojny światowej aktywnie działali na rzecz odzyskania niepodległości, tworząc różne organizacje niepodległościowe i formacje wojskowe. Józef Piłsudski utworzył Legiony Polskie, które walczyły u boku państw centralnych przeciwko Rosji. 1 wojna światowa - najważniejsze informacje dla Polski to przede wszystkim fakt, że wszyscy trzej zaborcy znaleźli się w stanie wojny, co stworzyło szansę na odzyskanie niepodległości.
11 listopada 1918 co się wydarzyło - tego dnia Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu, co uznaje się za symboliczną datę odzyskania niepodległości. Wymień lokalne ośrodki władzy na ziemiach polskich w 1918: powstały wtedy Polska Komisja Likwidacyjna w Krakowie, Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego, Naczelna Rada Ludowa w Poznaniu oraz Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej w Lublinie. Skutki odzyskania niepodległości przez Polskę były ogromne - rozpoczął się proces jednoczenia ziem polskich, tworzenia administracji państwowej i armii. Mapa Polski 1918-39 pokazuje, że granice II Rzeczypospolitej kształtowały się w latach 1918-1922 w wyniku powstań, plebiscytów i wojny polsko-bolszewickiej. Polska odrodziła się jako państwo po 123 latach niewoli, co stanowiło początek nowego rozdziału w historii narodu polskiego.