Przedmioty

Przedmioty

Więcej

Ostatnia wolna elekcja i I rozbiór Rzeczypospolitej (WSiP kl 6)

25.02.2023

2497

109

Udostępnij

Zapisz

Pobierz


Ostatnia wolna elekcja i
I rozbiór Rzeczypospolitej
Elekcja Stanisława Augusta i pierwsze reformy
Umarł król August III.
W 1764 r. królem zo
Ostatnia wolna elekcja i
I rozbiór Rzeczypospolitej
Elekcja Stanisława Augusta i pierwsze reformy
Umarł król August III.
W 1764 r. królem zo
Ostatnia wolna elekcja i
I rozbiór Rzeczypospolitej
Elekcja Stanisława Augusta i pierwsze reformy
Umarł król August III.
W 1764 r. królem zo
Ostatnia wolna elekcja i
I rozbiór Rzeczypospolitej
Elekcja Stanisława Augusta i pierwsze reformy
Umarł król August III.
W 1764 r. królem zo
Ostatnia wolna elekcja i
I rozbiór Rzeczypospolitej
Elekcja Stanisława Augusta i pierwsze reformy
Umarł król August III.
W 1764 r. królem zo

Ostatnia wolna elekcja i I rozbiór Rzeczypospolitej Elekcja Stanisława Augusta i pierwsze reformy Umarł król August III. W 1764 r. królem został Stanisław Poniatowski (na koronacji przyjął imię - Stanisław August. Wyboru dokonano przy poparciu Rosji i obecności na sejmie elekcyjnym kilku tysięcy rosyjskich żołnierzy. Stanisław August był spokrewniony z magnackim rodem Czartoryskich. Jego przedstawiciele zaczęli budować stronnictwo polityczne zwane Familią. Dążyli do reform przy wsparciu Rosji. stronnictwo polityczne – grupa ludzi o podobnych poglądach politycznych, walcząca o wspólne cele i interesy. Podczas bezkrólewia w 1764 r. Czartoryscy doprowadzili do zwołania tzw. sejmu konwokacyjnego, który skonfederowano - nie można go było zerwać, a uchwały podejmowano większością głosów. Dzięki temu wprowadzono pierwsze reformy. Wprowadzono zasadę głosowania większością nad ustawani dotyczącymi skarbu Rzeczypospolitej i spraw gospodarczych. Uchwalono cło generalne, które objęło także szlachtę i duchowieństwo - dwa stany zwolnione do tej pory z płacenia regularnych podatków. Stanisław August założył w Warszawie Szkołę Rycerską. Kształcili się w niej przyszli oficerowie, prawnicy i kandydaci na wyższych urzędników państwowych. Uczył się w niej Tadeusz Kościuszko. W modnych w Europie szkołach rycerskich uczono przedmiotów humanistycznych, wojskowości, inżynierii, prawa, matematyki, języków obcych, dobrych manier i tańca. Sprzeciw carycy Katarzyny Reformom sprzeciwiała się - części magnaterii i szlachty, - Rosja i Prusy. Pod pretekstem walki u równouprawnienie szlachty prawosławnej i protestanckiej, wojska rosyjskie wkroczyły do Rzeczypospolitej. Przywódcy protestujących przeciw równouprawnieniu innych wyznań zostali aresztowani i wywiezieni w głąb Rosji. Na sejmie z lat 1767-1768 zastraszeni posłowie przyjęli narzuconą przez cesarzową Katarzynę II...

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

13 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 11 krajach

900 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Alternatywny zapis:

uchwałę o nienaruszalności tzw. praw kardynalnych. Były to: - wolna elekcja, - prawo wypowiadania królowi posłuszeństwa, - liberum veto. Dodano zapis gwarantujący protestantom i prawosławnym takie same prawa, jakie mieli katolicy. Konfederacja barska Na początku 1768 r. grupa szlachty w miasteczku Bar na Ukrainie zawiązała zbrojną konfederację. Konfederaci byli: - przeciwni interwencji rosyjskiej, – niechętni królowi (zależnemu od Rosji), - przywiązani do religii katolickiej, - zwolennikami złotej wolności. Jednym z ich przywódców był Kazimierz Pułaski, późniejszy uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. W latach 1768–1772 doszło do wojny domowej. Konfederaci uzyskali niewielkie wsparcie od Francji i muzułmańskiej Turcji (zainteresowanych osłabieniem wpływów Austrii i Rosji). Armia rosyjska wspierała wojska królewskie. Ostatecznie konfederatów skompromitowała nieudana próba porwania Stanisława Augusta. Konfederaci nie nosili mundurów. Konfederatka - charakterystyczna czapka noszona przez konfederatów barskich. Ryngrafy - duże medaliony w kształcie tarczy, ozdobione motywami religijnymi noszone na piersi przez konfederatów barskich. I rozbiór Rzeczypospolitej Na mocy traktatu zawartego przez Rosję, Prusy i Austrię w 1772 r. dokonano I rozbioru Rzeczypospolitej. Rzeczpospolita utraciła około 30% obszaru państwa i 35% ludności. Zwołany w następnym roku sejm, pod naciskiem zaborców i pod groźbą bagnetów wojsk rosyjskich, został zmuszony do zatwierdzenia rozbioru. Tadeusz Rejtan pochodził z zamożnej rodziny szlacheckiej z ziemi nowo gródzkiej (dziś Białoruś). Był uczestnikiem konfederacji barskiej. Starał się nie dopuścić do podjęcia uchwały zatwierdzającej rozbiór. Na znak protestu, rzucił się pod nogi opuszczających salę posłów. Wedle przyjętej na sejmie procedury wyjście posłów było równoznaczne ze zgodą na rozbiór. Inni posłowie nie protestowali. Powodami były: - bezsilność i strach, - łapówki wręczane senatorom i posłom przez ambasadorów obcych państw, - łudzenie się, że zaborcy zadowolą się zagarnięciem części ziem Rzeczypospolitej i zgodzą się na kontynuację reform. Prusy zajęły tzw. Prusy Królewskie (Pomorze Gdańskie, część Kujaw i północnej Wielkopolski - bez Gdańska i Torunia) z Warmią, czyli tereny dobrze zaludnione i ważne dla gospodarki i handlu Rzeczypospolitej (dostęp do Bałtyku). Austria zagarnęła tereny obejmujące zachodnią część Ukrainy (ze Lwowem) i południową Małopolskę (bez Krakowa), gęsto zaludnione i dobrze rozwinięte gospodarczo (dzięki kopalniom soli). Rosja zagarnęła część ziem białoruskich, słabiej zaludnioną niż tereny zajęte przez pozostałych zaborców. MZ Learning Notatka powstała na podstawie podręcznika „Historia 6” WSiP, 2019.