Jak Stefan Batory został królem Polski?
Po ucieczce Henryka Walezego w 1574 roku, Rzeczpospolita stanęła przed koniecznością wyboru nowego władcy. Sytuacja była pilna ze względu na wewnętrzne spory i zagrożenie ze strony Tatarów. Jesienią 1575 roku zwołano sejm konwokacyjny, na którym rozważano kilku kandydatów, w tym cesarza Maksymiliana II, króla szwedzkiego, syna rosyjskiego cara oraz księcia Siedmiogrodu Stefana Batorego.
Vocabulary: Sejm konwokacyjny - w I Rzeczypospolitej pierwszy sejm odbywający się w momencie nastania bezkrólewia, poprzedzający wolną elekcję.
Podwójna elekcja 1575 doprowadziła do kontrowersyjnej sytuacji. Prymas, opierając się wyłącznie na głosach senatu, ogłosił Batorego królem Polski. Wywołało to oburzenie szlachty, która nie chciała zaakceptować takiego lekceważenia zasad elekcji. W odpowiedzi obóz szlachecki zaproponował przekazanie tronu Annie Jagiellonce, siostrze Zygmunta Augusta, którą Batory miał poślubić.
Highlight: Małżeństwo Stefana Batorego z Anną Jagiellonką było kluczowym elementem jego drogi do tronu polskiego.
Ślub Batorego z Anną Jagiellonką odbył się wiosną 1576 roku, co umożliwiło jego koronację na króla Polski. To wydarzenie zakończyło okres bezkrólewia i rozpoczęło nowy rozdział w historii Rzeczypospolitej.
Definition: Pacta conventa - zobowiązania, które przyszły król musiał zaakceptować przed objęciem tronu.