Przedmioty

Przedmioty

Więcej

Zobacz

Panowanie Stefana Batorego: Notatka i Prezentacja - Klasa 6

Panowanie Stefana Batorego: Notatka i Prezentacja - Klasa 6

 

Historia

 

1/2

Notatka

Panowanie Stefana Batorego trwało 10 lat (1576-1586) i było okresem znaczących reform wewnętrznych oraz sukcesów w polityce zagranicznej.

• Stefan Batory, książę Siedmiogrodu, został wybrany na króla Polski i poślubił Annę Jagiellonkę, co doprowadziło do unii personalnej między Rzeczpospolitą a Siedmiogrodem.

• Jego rządy charakteryzowały się reformami sądownictwa, utworzeniem piechoty wybranieckiej oraz konfliktem z Gdańskiem.

• W polityce zagranicznej największym sukcesem była zwycięska wojna polsko-rosyjska (1577-1582), zakończona korzystnym dla Rzeczypospolitej rozejmem w Jamie Zapolskim.

• Pod koniec panowania narastał konflikt między królem a szlachtą, obawiającą się wzmocnienia władzy monarszej.

20.06.2022

4408

Reformy i konflikty wewnętrzne

Stefan Batory wprowadził istotne zmiany w systemie sądowniczym, zrzekając się części królewskich uprawnień sądowniczych na rzecz utworzenia Trybunału Koronnego i Trybunału Litewskiego. Ta decyzja była strategicznym posunięciem, mającym na celu uzyskanie zgody sejmu na uchwalenie podatków potrzebnych do finansowania wojny polsko-rosyjskiej (1577). Król powołał również nową formację wojskową - piechotę wybraniecką, składającą się z chłopów pochodzących z dóbr królewskich, co stanowiło innowację w strukturze sił zbrojnych Rzeczypospolitej.

Jednak pod koniec panowania Batorego narastał konflikt między władcą a szlachtą. Szlachta obawiała się wzmocnienia władzy królewskiej, szczególnie po sukcesach w wojnie z Moskwą. Negatywnie odnoszono się również do Jana Zamoyskiego, bliskiego współpracownika króla, który pełnił jednocześnie urzędy kanclerza i hetmana wielkiego koronnego. Zamoyski był oskarżany o nadużycia władzy i szybkie gromadzenie majątku.

Highlight: Utworzenie piechoty wybranieckiej było nowatorskim rozwiązaniem, które wzmocniło siłę militarną Rzeczypospolitej i dało chłopom nowe możliwości awansu społecznego.

Polityka zagraniczna i wojna z Moskwą

Największym sukcesem polityki zagranicznej Stefana Batorego była zwycięska wojna z Moskwą (1579-1582). Konflikt rozpoczął się w 1577 roku, gdy armia moskiewska wkroczyła do Inflant. Wojska Rzeczypospolitej przeprowadziły trzy kampanie na terytorium państwa moskiewskiego, zdobywając m.in. twierdzę w Połocku i Wielkie Łuki. Choć nie udało się zdobyć Pskowa, wojna zakończyła się korzystnym dla Rzeczypospolitej rozejmem w Jamie Zapolskim w 1582 roku. Na mocy tego porozumienia Moskwa zwróciła Rzeczypospolitej zajęte Inflanty i ziemię połocką.

Cytat: "Rządy Stefana Batorego w sferze polityki zagranicznej to sukces w wojnie z Moskwą (1579-1582)."

Warto również zauważyć, że Stefan Batory zgodził się na przejęcie opieki nad chorym umysłowo księciem pruskim przez jego krewnego z innej gałęzi Hohenzollernów, co w przyszłości umożliwiło połączenie Brandenburgii i Prus Książęcych. Decyzja ta miała dalekosiężne skutki dla przyszłej geopolityki regionu.

Panowanie Stefana
Batorego
Postać Stefana Batorego
Stefan Batory (1533-1586) był księciem Siedmiogrodu.
Jego żoną została Anna Jagiellonka,
register

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Dołącz do milionów studentów

Popraw swoje oceny

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Postać Stefana Batorego i początek jego panowania

Stefan Batory, urodzony w 1533 roku, był księciem Siedmiogrodu, który został wybrany na króla Polski w 1575 roku. Jego małżeństwo z Anną Jagiellonką, choć bezdzietne, zapewniło ciągłość dynastyczną i doprowadziło do unii personalnej między Rzeczpospolitą a Siedmiogrodem. Wybór Batorego na króla nastąpił w burzliwych okolicznościach, po ucieczce Henryka Walezego i ogłoszeniu bezkrólewia. Podczas wolnej elekcji doszło do podwójnego wyboru, gdzie część szlachty opowiedziała się za Batorym, a interrex ogłosił władcą cesarza Maksymiliana II Habsburga. Ostatecznie, po koronacji Batorego i Anny Jagiellonki w maju 1576 roku, oraz śmierci cesarza Maksymiliana II, Batory został jedynym uznanym władcą Rzeczypospolitej.

Definicja: Unia personalna to związek dwóch lub więcej państw pod władzą jednego monarchy, zachowujących odrębność ustrojową i prawną.

Polityka wewnętrzna Stefana Batorego

Panowanie Stefana Batorego w Rzeczypospolitej trwało dekadę i było naznaczone znaczącymi reformami wewnętrznymi. Jednym z pierwszych wyzwań było rozwiązanie konfliktu z Gdańskiem, który trwał od 1576 do 1577 roku. Konflikt ten wynikał z wprowadzenia niekorzystnych dla miasta praw za czasów Zygmunta Augusta oraz braku akceptacji Batorego jako króla przez Gdańszczan. Po zastosowaniu restrykcji i wybuchu walk, które zakończyły się zwycięstwem wojsk koronnych, Gdańsk ostatecznie uznał Batorego za króla, zapłacił kontrybucję, a niekorzystne prawa zostały zniesione.

Przykład: Konflikt z Gdańskiem pokazuje, jak Stefan Batory radził sobie z wewnętrznymi wyzwaniami, łącząc siłę militarną z dyplomacją i ustępstwami.

Panowanie Stefana
Batorego
Postać Stefana Batorego
Stefan Batory (1533-1586) był księciem Siedmiogrodu.
Jego żoną została Anna Jagiellonka,
register

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Dołącz do milionów studentów

Popraw swoje oceny

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.