Pierwsze cywilizacje
Prehistoria to najdłuższy okres w dziejach ludzkości, podzielony na epoki kamienia (paleolit, mezolit, neolit), brązu i żelaza. W tym czasie nastąpił rozwój człowieka, znany jako antropogeneza. Kluczowym momentem była rewolucja neolityczna, która oznaczała przejście z trybu koczowniczego na osiadły około 9-3 tysięcy lat p.n.e.
Definicja: Rewolucja neolityczna to proces przejścia od zbieracko-łowieckiego trybu życia do rolnictwa i hodowli, co doprowadziło do powstania pierwszych osad i rozwoju cywilizacji.
W paleolicie ludzie zajmowali się głównie polowaniem i zbieractwem, mieszkali w jaskiniach i szałasach, a ich ubiór stanowiły skóry zwierząt. Neolit przyniósł rozwój rolnictwa, hodowli i rzemiosła. Ludzie zaczęli budować domy z drewna lub cegły i wytwarzać tkaniny.
Highlight: Neolit przyniósł rewolucyjne zmiany w życiu ludzi, w tym rozwój rolnictwa, hodowli, rzemiosła i budownictwa.
Najstarszą cywilizacją na świecie była Mezopotamia, położona między rzekami Tygrys i Eufrat, na terenie dzisiejszego Iraku. Sumerowie, którzy osiedlili się tam około 4000 lat p.n.e., stworzyli pismo klinowe, system irygacyjny i kalendarz księżycowy.
Vocabulary: Zikkurat - charakterystyczna dla Mezopotamii budowla w kształcie schodkowej piramidy, pełniąca funkcję spichlerza i świątyni.