Rozwój opozycji antykomunistycznej
Rozwój opozycji demokratycznej w Polsce nabrał tempa po wydarzeniach czerwca 1976 roku. We wrześniu tego samego roku powstał Komitet Obrony Robotników (KOR), który stał się jedną z najważniejszych organizacji opozycyjnych.
Definition: KOR (Komitet Obrony Robotników) - organizacja opozycyjna założona w celu pomocy represjonowanym robotnikom i ich rodzinom.
Komitet Samoobrony Społecznej KOR miał jasno określone cele:
- Udzielanie pomocy materialnej i prawnej osobom prześladowanym przez komunistów
- Dążenie do amnestii dla aresztowanych i skazanych uczestników protestów
Highlight: Działacze KORu to 14-osobowa grupa, w skład której wchodzili m.in. ksiądz Jan Zieja, Antoni Macierewicz, Jacek Kuroń i Jerzy Andrzejewski.
Metody działania KOR-u obejmowały:
- Jawne działanie w granicach prawa
- Zbieranie podpisów na rzecz uwolnienia aresztowanych
- Prowadzenie głodówek protestacyjnych
W maju 1977 roku, po zabójstwie studenta Stanisława Pyjasa, powstał ROPCiO (Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela), kolejna ważna organizacja opozycyjna.
Rok 1978 przyniósł dalszy rozwój struktur opozycyjnych:
- Powstanie Wolnych Związków Zawodowych (WZZ)
- Utworzenie Niezależnej Oficyny Wydawniczej NOWA, największego podziemnego wydawnictwa
Quote: "Nam nie trzeba Bundeswehry, nam wystarczy minus cztery" - popularne hasło opozycyjne z tego okresu.
Przełomowym momentem dla opozycji demokratycznej był wybór Karola Wojtyły na papieża Jana Pawła II 16 października 1978 roku. Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 roku miała ogromne znaczenie dla wzmocnienia ducha oporu przeciwko komunistycznej władzy.
Quote: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!" - słynne słowa Jana Pawła II wypowiedziane podczas pierwszej pielgrzymki do Polski.
Te wydarzenia, wraz z tzw. "zimą stulecia" na przełomie 1978 i 1979 roku, stworzyły podwaliny pod dalszy rozwój opozycji demokratycznej w Polsce, która w kolejnych latach doprowadziła do fundamentalnych zmian politycznych w kraju.