Opór Polaków i strategie przetrwania narodowego
Otto von Bismarck, kanclerz Niemiec, był głównym zwolennikiem polityki germanizacyjnej i twórcą Kulturkampfu. Jego działania doprowadziły do wprowadzenia tzw. ustawy kagańcowej, która zabraniała używania języka polskiego w miejscach publicznych.
Quote: "Praca organiczna i praca u podstaw były odpowiedzią Polaków na politykę zaborców, mającą na celu wzmocnienie polskiego społeczeństwa od podstaw."
Praca organiczna przykłady w literaturze można znaleźć w powieści "Lalka" Bolesława Prusa, gdzie główny bohater, Stanisław Wokulski, jest uosobieniem idei pracy organicznej.
Vocabulary: Praca u podstaw oznaczała kształcenie chłopów i rozbudzanie ich świadomości narodowej.
Na początku XX wieku doszło do znaczącego wydarzenia, jakim był strajk dzieci we Wrześni (1901-1902). Był to protest przeciwko wprowadzeniu obowiązku nauki religii w języku niemieckim.
Highlight: Strajk dzieci we Wrześni stał się symbolem oporu przeciwko germanizacji w szkołach zaboru pruskiego.
Example: 1901 rok co się wydarzyło w Polsce - wybuch strajku szkolnego we Wrześni, który trwał do 1902 roku.
Strajk dzieci we Wrześni skutki były dalekosiężne. Wydarzenie to zwróciło uwagę opinii publicznej na problem germanizacji w szkołach i przyczyniło się do wzmocnienia polskiego oporu przeciwko polityce zaborcy.
Definition: Trójlojalizm to program, zgodnie z którym Polacy mieli być wierni temu państwu zaborczemu, w którym żyli.
Praca organiczna krótko mówiąc, była strategią rozwoju społeczno-gospodarczego, mającą na celu wzmocnienie polskiego społeczeństwa pod zaborami poprzez edukację, rozwój gospodarczy i kulturalny.