Sytuacja na ziemiach polskich w drugiej połowie XIX wieku
Rosja pod rządami Mikołaja I stanowiła jedno z najpotężniejszych mocarstw europejskich, jednak borykała się z poważnym kryzysem wewnętrznym. System samodzierżawia, czyli absolutnej władzy cara, prowadził do stagnacji gospodarczej i społecznej. Car wykorzystywał tajną policję i cenzurę do tłumienia wszelkich przejawów liberalizmu, a przeciwników politycznych zsyłał na Syberię.
Definicja: Odwilż posewastopolska - okres reform w Rosji po klęsce w wojnie krymskiej, zapoczątkowany przez cara Aleksandra II w celu modernizacji państwa.
Manifestacje patriotyczne w Królestwie Polskim rozpoczęły się jako pokojowe demonstracje, ale stopniowo przerodziły się w bardziej radykalne wystąpienia. Władze carskie początkowo szły na ustępstwa - utworzono Delegację Miejską w Warszawie, zezwolono na działalność Towarzystwa Rolniczego pod kierownictwem Andrzeja Zamoyskiego. Jednak narastające napięcie społeczne doprowadziło do wprowadzenia stanu wojennego.
Reformy Aleksandra Wielopolskiego, choć znaczące utworzenieSzkołyGłoˊwnejwWarszawie,roˊwnouprawnienieZ˙ydoˊw,oczynszowaniechłopoˊw, nie zaspokoiły aspiracji narodowych Polaków. Społeczeństwo podzieliło się na dwa obozy: umiarkowanych "białych" i radykalnych "czerwonych", którzy dążyli do powstania zbrojnego.