Obywatelstwo polskie to fundamentalny status prawny określający przynależność osoby do państwa polskiego. Kwestia skrótów i oznaczeń obywatelstwa w dokumentach jest ściśle regulowana - najczęściej stosuje się oznaczenie "PL" lub "POL". Zasada wyłączności obywatelstwa polskiego stanowi, że obywatel Polski nie może jednocześnie uznawać się za obywatela innego państwa, choć w praktyce podwójne obywatelstwo jest tolerowane.
Andrzej Frycz Modrzewski był wybitnym polskim pisarzem politycznym i reformatorem okresu renesansu. Jego najważniejsze dzieło "O poprawie Rzeczypospolitej" zawierało postępowe jak na owe czasy postulaty reform państwowych i społecznych. Obecnie jego imię noszą liczne placówki edukacyjne, w tym renomowane licea ogólnokształcące, które kultywują tradycje humanistyczne i obywatelskie wartości propagowane przez tego myśliciela.
Sarmatyzm stanowił dominującą ideologię szlachty polskiej w okresie XVI-XVIII wieku. Cechy sarmaty obejmowały przywiązanie do wolności szlacheckich, katolicyzmu, tradycji rycerskich oraz specyficznego stylu życia łączącego elementy wschodnie i zachodnie. Kultura sarmacka wpłynęła na wszystkie dziedziny życia - od literatury i sztuki po modę i obyczaje. Charakterystyczny był literacki wizerunek szlachcica sarmaty jako dumnego obrońcy "złotej wolności" szlacheckiej, gospodarza i żołnierza. Sarmaci w Polsce stworzyli unikalną kulturę, która mimo swoich wad (megalomania narodowa, ksenofobia) pozostawiła trwały ślad w polskiej tożsamości narodowej i tradycji.