Przedmioty

Przedmioty

Więcej

Powstanie styczniowe - przyczyny, przebieg

22.05.2022

1000

14

Udostępnij

Zapisz

Pobierz


Powstanie styczniowe -
przyczyny, przebieg
Powstanie styczniowe jest uznawane powszechnie za jedno z gorzej
przygotowanych pod względem logi

Zarejestruj się

Zarejestruj się, aby uzyskać nieograniczony dostęp do tysięcy notatek. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Dołącz do milionów studentów

Popraw swoje oceny

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Powstanie styczniowe - przyczyny, przebieg Powstanie styczniowe jest uznawane powszechnie za jedno z gorzej przygotowanych pod względem logistycznych polskich zrywów narodowych. Powodem tego stanu jest w równej mierze nieskuteczność przygotowań do powstania przeprowadzonych przez organizacje «czerwonych» i «białych», jak również działania władz rosyjskich, które celowo starały się doprowadzić do wybuchu powstania jak najszybciej. XIX wieku rosną w Królestwie Polskim nastroje propowstańcze, co objawiało się między innymi w różnorakich manifestacjach patriotycznych, wielokrotnie rozganianych przez Kozaków. Wiedząc, że powstania nie da się prawdopodobnie uniknąć, Rosjanie chcieli je wywołać przedwcześnie, nim przygotowania zostaną ukończone. Bezpośrednią prowokacją, która doprowadziła do wybuchu powstania styczniowego, była «branka», czyli powołanie do wojska rosyjskiego obywateli Królestwa. Organizacje powstańcze zostały przez to zmuszone do wywołania powstania wcześniej - albo dobrowolnego oddania większości swoich kadr. Wtedy też władzę nad powstaniem styczniowym zaczął przejmować powołany Tymczasowy Rząd Narodowy. Łącznie w czasie całego powstania stoczono około 1200 walk z Rosjanami, różniących się w skali - od maleńkich potyczek, bo regularne bitwy. Początkowo miał nim być weteran powstania wielkopolskiego, Ludwik Mierosławski, który jednak po kilku przegranych potyczkach i kłótniach z innymi dowódcami porzucił powstanie styczniowe. Po kilku tygodniach do powstania zdecydowali się przyłączyć «<biali». Ostatecznie władzę ponownie przejął Tymczasowy Rząd Narodowy, 10.05 przekształcony w Rząd Narodowy. Przez dłuższy czas władza przechodziła z rąk do rąk, a kolejni przywódcy rządu tylko pogłębiali chaos. Rząd Narodowy wydał serię uchwał, które miały przyciągnąć...

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

13 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 11 krajach

900 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Alternatywny zapis:

chłopów do powstania, próbując przeprowadzić na własną rękę reformę uwłaszczeniową, co przyniosło mizerny skutek - szlachta nie podawała nawet takich uchwał do wiadomości chłopów. Sytuacja zaczęła zmieniać się na lepsze po kolejnych zmianach w rządzie i przejęciu władzy przez Romualda Traugutta, który starał się uratować powstanie. Powstanie styczniowe wtedy jednak zaczęło już chylić się ku upadkowi. Na Litwie wszelkie wystąpienia zostały brutalnie stłumione przez siły rosyjskiego generała Michaita Murawjowa, nazywanego przez ludność <<Wieszatielem>>. 11.04.1864 zdemaskowano i aresztowano przywódców powstania, z Romualdem Trauguttem na czele. Powstanie styczniowe zostało stłumione, po nim zaś nastąpiła kolejna fala represji.