Podziemne państwo polskie
Charakterystyka powstania styczniowego nie byłaby pełna bez omówienia struktur podziemnego państwa polskiego, które umożliwiły tak długie trwanie zrywu. Rząd Narodowy powstanie styczniowe kierował rozbudowaną, zakonspirowaną administracją, która obejmowała tajną policję, służbę medyczną, system podatkowy na rzecz powstania oraz wydawnictwo podziemnej prasy.
Highlight: Najdłużej - do jesieni 1864 r. - wytrwały oddziały na Podlasiu dowodzone przez księdza Stanisława Brzóskę, który pełnił funkcję naczelnego kapelana wojsk powstańczych w stopniu generała.
Przywódcy powstania styczniowego to m.in. generałowie: Ludwik Mierosławski, Marian Langiewicz, Józef Hauke-Bosak i Zygmunt Sierakowski. Warto podkreślić, że w walkę zbrojną angażowały się również kobiety, czego przykładem jest Anna Henryka Pustowójtówna, pełniąca funkcję adiutanta jednego z pułkowników.
Example: Pieczęć powstania styczniowego była symbolem władzy Tymczasowego Rządu Narodowego i legitymizowała jego działania w oczach społeczeństwa.
Skutki powstania styczniowego były dalekosiężne i wielowymiarowe. Mimo militarnej porażki, zryw ten miał ogromny wpływ na kształtowanie się polskiej świadomości narodowej i dążeń niepodległościowych w kolejnych dekadach.
Vocabulary: Branka wojenna - termin odnoszący się do przymusowego poboru do wojska w czasie konfliktu zbrojnego, który w kontekście powstania styczniowego stał się bezpośrednią przyczyną wybuchu walk.