Absolutyzm oświecony w Rosji
Absolutyzm oświecony w Rosji rozwinął się za panowania dynastii Romanowów. Kluczowymi reformatorami byli Piotr I Wielki (1682-1725) i Katarzyna II Wielka.
Piotr I Romanow, który jako pierwszy przyjął tytuł Cara Wszechrosji, przeprowadził szereg reform na wzór zachodnioeuropejski. Obejmowały one:
-
Reformy obyczajowe, w tym:
- Przymusową naukę tańców dla bojarów
- Wprowadzenie palenia tytoniu
- Skrócenie szat
- Golenie bród na sposób zachodni
-
Reformy gospodarcze i społeczne:
- Zakładanie państwowych manufaktur
- Rozwój handlu i rzemiosła
- Rozwój oświaty (szkoły elementarne, szkoły kadetów)
-
Reformy polityczne i wojskowe:
- Podporządkowanie Cerkwi państwu
- Wzmocnienie władzy carskiej
- Rozbudowa biurokracji
- Unowocześnienie armii (coroczny obowiązkowy pobór)
- Rozwój floty wojennej
Highlight: Jedną z najważniejszych decyzji Piotra I było przeniesienie stolicy z Moskwy do nowo założonego Sankt Petersburga, co symbolizowało otwarcie Rosji na Zachód.
Example: Przykładem reform obyczajowych było wprowadzenie przymusu golenia bród na sposób zachodni, co miało symbolizować modernizację społeczeństwa rosyjskiego.
Piotr I odniósł również sukcesy militarne, zdobywając Inflanty w Wielkiej Wojnie Północnej (1700-1721).
Za panowania cesarzowej Katarzyny II Rosja wzięła udział w rozbiorach Polski, co znacząco poszerzyło jej terytorium na zachodzie.
Vocabulary: Absolutyzm oświecony - forma rządów łącząca silną władzę monarchy z ideami oświecenia, mająca na celu modernizację państwa i poprawę życia poddanych.
Reformy Piotra Wielkiego w punktach obejmowały zarówno zmiany obyczajowe, jak i głębokie reformy państwowe, które miały na celu europeizację Rosji i wzmocnienie jej pozycji na arenie międzynarodowej.