Wojny bałkańskie i ich wpływ na sytuację w Europie
Konflikty na Bałkanach odegrały znaczącą rolę w narastaniu napięć prowadzących do I wojny światowej. Konflikt Bałkański przyczyny sięgają XIX wieku, gdy w wyniku wojny rosyjsko-tureckiej powstały niezależne państwa: Rumunia, Serbia i Czarnogóra. W 1908 roku niepodległość uzyskała również Bułgaria.
I wojna bałkańska przyczyny to przede wszystkim dążenie państw bałkańskich do osłabienia Imperium Osmańskiego. W październiku 1912 roku Grecja, Czarnogóra, Bułgaria i Serbia zaatakowały Turcję, dzieląc między siebie jej europejskie posiadłości w maju 1913 roku.
II wojna bałkańska wybuchła w czerwcu 1913 roku, gdy Bułgaria, chcąc poszerzyć swoje terytorium, zaatakowała Serbię i Grecję. Konflikt zakończył się klęską Bułgarii w sierpniu tego samego roku.
Te konflikty nie rozwiązały jednak problemów regionu, a napięcia między państwami bałkańskimi oraz rywalizacja o wpływy między Rosją a Austro-Węgrami nadal stanowiły zagrożenie dla pokoju w Europie.
Przyczyny I wojny światowej można podsumować następująco:
- Wrogość między trójporozumieniem a trójprzymierzem
- Dążenia kolonialne Niemiec, Włoch i Japonii
- Napięta sytuacja na Bałkanach
- Chęć odzyskania przez Francję Alzacji i Lotaryngii
Example: I wojna bałkańska przyczyny i skutki - Przyczyną była chęć osłabienia Turcji przez państwa bałkańskie, a skutkiem podział europejskich posiadłości tureckich między sojuszników.
Quote: "Oba konflikty nie uspokoiły sytuacji na Bałkanach. Różne państwa, które miały tam swoje interesy, nadal były skłonne rozwiązywać między sobą spory na drodze walki zbrojnej."