Średniowiecze w Polsce to fascynujący okres w historii, który rozpoczął się około 966 roku wraz z chrztem Polski i trwał do końca XV wieku.
Początek średniowiecza w Polsce wiąże się z powstaniem państwa polskiego pod rządami dynastii Piastów. Ten okres charakteryzował się silnym wpływem chrześcijaństwa, rozwojem kultury piśmienniczej i powstaniem pierwszych murowanych budowli. Cechy średniowiecza obejmowały hierarchiczny system feudalny, dominację Kościoła katolickiego w życiu społecznym i kulturalnym, rozwój sztuki sakralnej oraz powstawanie pierwszych uniwersytetów.
Szczególnie istotnym elementem średniowiecznej Europy było Cesarstwo Bizantyjskie, które powstało na gruzach Cesarstwa Rzymskiego. Stolicą Bizancjum był Konstantynopol, miasto łączące wpływy wschodu i zachodu. Kultura bizantyjska charakteryzowała się przepychem, rozwiniętą sztuką sakralną, w tym ikonopisarstwem, oraz zaawansowaną architekturą, czego przykładem jest Hagia Sophia. W tym samym czasie rozwijał się świat islamu, który poprzez podboje rozszerzał swoje wpływy na znaczne tereny Azji, Afryki i Europy. Koniec średniowiecza w Polsce przypada na przełom XV i XVI wieku, kiedy to następują znaczące zmiany kulturowe, społeczne i gospodarcze, związane z nadejściem renesansu. Epoka średniowiecza w literaturze pozostawiła bogaty dorobek w postaci kronik, żywotów świętych, poezji religijnej i świeckiej, a także pierwszych tekstów w języku polskim.