Przedmioty

Przedmioty

Więcej

Renesans

31.05.2022

10698

590

Udostępnij

Zapisz

Pobierz


Renesans
Renesans-charakterystyka
Renesans to okres, którego nazwa nawiązuje do zainteresowania się kulturą antyczną - jej
odrodzenia.
Przyc
Renesans
Renesans-charakterystyka
Renesans to okres, którego nazwa nawiązuje do zainteresowania się kulturą antyczną - jej
odrodzenia.
Przyc
Renesans
Renesans-charakterystyka
Renesans to okres, którego nazwa nawiązuje do zainteresowania się kulturą antyczną - jej
odrodzenia.
Przyc

Renesans Renesans-charakterystyka Renesans to okres, którego nazwa nawiązuje do zainteresowania się kulturą antyczną - jej odrodzenia. Przyczyny rozwoju renesansu na Półwyspie Apenińskim: silna pozycja gospodarcza mieszczaństwa, • włoskie mieszczaństwo, arystokracja i władcy sprawowali mecenat nad twórcami i ludźmi nauki, czyli udzielali im opieki oraz wsparcia finansowego, • zmieniła się tematyka zamawianych dzieł - wzrosło zainteresowanie kulturą antyczną. Pierwsi artyści i twórcy, których dzieła nosiły znamiona nowej epoki to Francesco Petrarka, Dante Alighieri, Giovanni Boccaccio. Czerpano z antycznych filozofów, m.in. Platona i Arystotelesa. Idee i dzieła renesansu rozpowszechniały się szybciej i wśród większego grona odbiorców dzięki wynalazkowi druku, którego dokonał Jan Gutenberg ok. 1455.r. Człowiek renesansu to określenie, jakie przypisywano ówczesnym twórcom - byli ciekawi świata, realizowali się w wielu dziedzinach (np. Leonardo da Vinci). Obecnie mówi się tak o osobach, które mają liczne zdolności i szerokie zainteresowania. Humanism Humanizm to prąd umysłowy i kulturalny, a jego nazwa wywodzi się od słowa 'ludzki' (łac. humanus). Humaniści skupiali się na człowieku i życiu doczesnym. Charakteryzowali się ciekawością świata. Przedstawicielem humanizmu był Erazm z Rotterdamu - pochodził z Niderlandów, krytycznie odnosił się do nadużyć w Kościele (Pochwała głupoty), był pisarzem i filozofem. O godności człowieka to dzieło Giovanniego Pico della Mirandoli, uznawane za humanistyczny manifest. Autor przedstawił w nim tezę, że człowiek znajduje się w centralnym miejscu na świecie. Humaniści kierowali się znanymi ze starożytności cytatami Terencjusza: Człowiekiem jestem i nic,...

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

13 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 11 krajach

900 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Alternatywny zapis:

co ludzkie, nie jest mi obce oraz Horacego: Carpe Diem! ('Chwytaj dzień!'). Nauka Nauka w okresie renesansu szybko się rozwijała, co działo się m.in. dzięki ludzkiej ciekawości świata i wierze w możliwości człowieka. Nauki ścisłe i przyrodnicze opierały się na doświadczeniu, obserwacji i wnioskowaniu, co zaowocowało wieloma odkryciami. W 1543 r. Mikołaj Kopernik opublikował traktat 0 obrotach sfer niebieskich, w którym zaprezentował teorię heliocentryczną. Rozwijała się medycyna, m.in. dzięki sekcjom zwłok. Dokładniej opisano ciało człowieka i zachodzące w nim procesy. Dokonywali tego lekarze doby renesansu, np. Miguel Servet i Andreas Vesalius. Wielkie odkrycia geograficzne wpłynęły na rozwój kartografii. Powstawały liczne uniwersytety i akademie, a także inne rodzaje szkół Sztuka Artyści renesansu nie byli anonimowi - stali się twórcami, których ceniono za indywidualizm i lepiej opłacano. Podobnie jak w innych dziedzinach nawiązywano do wzorców antycznych. Architektura • Architektura renesansu to zarówno budownictwo sakralne, jak i świeckie. • Korzystano z osiągnieć antyku i stosowano np. kolumny, kopuły. • Renesans to rozwój planowego budowania miast i tworzenia koncepcji idealnego miasta (miało Służyć mieszkańcom i jednocześnie być dziełem sztuki). . Architekci renesansu to m.in. Donato Bramante i Leone Alberti. Malarstwo • Malarstwo doby renesansu to nadal dzieła o tematyce sakralnej, popularne stały się też sceny mitologiczne i portrety (w tym artystów). • Malarstwo szczególnie rozwijało się na Półwyspie Apenińskim i w Niderlandach. • Renesansowi malarze to: Leonardo da Vinci, Rafael Santi, Tycjan, Sandro Botticelli, Michał • Anioł Buonarotti, Pieter Bruegel (starszy), Jan van Eyck, Albrecht Dürer. Rzeźba • Rzeźbę w okresie renesansu cechowały dbałość o anatomiczne szczegóły i idealne proporcje ludzkiego ciała. ● Najbardziej znani renesansowi rzeźbiarze to: Michał Anioł Buonarotti i Donatello. Literatura i teatr Literatura w okresie renesansu coraz częściej powstawała w językach narodowych, ale łacina była też wciąż obecna. Twórcy renesansowej literatury: • François Rabelais- Gargantua i Pantagruel, powieść fantastyczna, • Miguel de Cervantes- Don Kichot, powieść, Thomas More- Utopia, dzieło przedstawiające wizję społeczeństwa idealnego, • Niccolò Machiavelli- Książę, traktat dotyczący ustroju państwa i zakresu uprawnień władcy, Jean Bodin- Sześć ksiąg o Rzeczypospolitej, traktat propagujący władzę absolutną. Popularne stały się gatunki znane z antyku, np. pieśń, tren, fraszka czy tragedia. W Anglii rozwijał się teatr. Autorem przełomu renesansu i baroku był dramaturg Wiliam Szekspir (Hamlet, Makbet, Sen nocy letniej, Romeo i Julia).