Rewolucja francuska była jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Europy końca XVIII wieku. Rozpoczęła się w 1789 roku jako wynik głębokiego kryzysu społecznego, politycznego i gospodarczego we Francji. Główne przyczyny rewolucji francuskiej to: niesprawiedliwy system podatkowy, kryzys finansowy państwa, przywileje szlachty i duchowieństwa oraz rosnące niezadowolenie społeczne. W wyniku rewolucji powstała pierwsza Republika francuska, która wprowadziła fundamentalne zmiany w strukturze społecznej i politycznej kraju.
Okres rewolucji doprowadził do powstania nowego ładu, ale także do chaosu i terroru. W tym czasie na scenie politycznej pojawił się Napoleon Bonaparte, który ostatecznie przejął władzę we Francji. Epoka Napoleona Bonapartego przyniosła znaczące zmiany w całej Europie poprzez jego kampanie wojenne i reformy administracyjne. W tym okresie powstały również Legiony Polskie we Włoszech, utworzone w 1797 roku przez generała Jana Henryka Dąbrowskiego. Legiony Polskie były formacją wojskową złożoną z polskich żołnierzy, którzy mieli nadzieję na odzyskanie niepodległości Polski przy wsparciu Francji. To właśnie w Legionach powstała pieśń, która później stała się polskim hymnem narodowym.
Znaczenie tych wydarzeń dla historii Polski i Europy jest nie do przecenienia. Rewolucja francuska wprowadziła nowe idee równości i wolności, które wpłynęły na rozwój nowoczesnych państw europejskich. Legiony Polskie we Włoszech stały się symbolem polskich dążeń niepodległościowych i przyczyniły się do podtrzymania ducha narodowego w okresie rozbiorów. Działalność Legionów pokazała, że Polacy nie pogodzili się z utratą państwowości i byli gotowi walczyć o jej odzyskanie. Okres ten pozostawił trwały ślad w polskiej świadomości narodowej i kulturze, czego najlepszym przykładem jest "Mazurek Dąbrowskiego".