Upadek Napoleona Bonapartego - Klęska Wielkiej Armii
Epoka Napoleona Bonapartego klasa 6 Notatka przedstawia kluczowe wydarzenia związane z upadkiem francuskiego cesarza. Jednym z najważniejszych powodów klęski Napoleona była nieudana próba pokonania Wielkiej Brytanii poprzez blokadę kontynentalną. System ten miał na celu odcięcie Brytyjczyków od handlu z Europą, jednak okazał się nieskuteczny. Wiele państw, w tym Rosja, łamało zasady blokady ze względu na znaczące straty finansowe, jakie im przynosiła.
Punktem zwrotnym w karierze Napoleona była kampania rosyjska w 1812 roku. Na czele potężnej Wielkiej Armii, liczącej ponad 600 tysięcy żołnierzy, Bonaparte rozpoczął inwazję na Rosję. Kluczowym momentem tej kampanii była bitwa pod Borodino, która rozegrała się we wrześniu 1812 roku. Mimo że Francuzi zwyciężyli w tej trzydniowej batalii, zwycięstwo to nie przyniosło oczekiwanych rezultatów.
Definicja: Taktyka spalonej ziemi - strategia wojenna polegająca na niszczeniu wszystkich zasobów, które mogłyby być wykorzystane przez wroga, w tym żywności, budynków i infrastruktury.
Wkroczenie do Moskwy, które miało być triumfem Napoleona, okazało się początkiem jego klęski. Opuszczone przez mieszkańców i podpalone miasto nie mogło zapewnić zaopatrzenia dla francuskiej armii. Zima 1812 roku przyniosła dramatyczny odwrót Wielkiej Armii. Żołnierze dziesiątkowani byli przez głód, choroby i ekstremalne mrozy. Rosjanie skutecznie stosowali taktykę spalonej ziemi oraz wojnę podjazdową, systematycznie osłabiając siły napoleońskie. Ta katastrofalna kampania zapoczątkowała serię wydarzeń, które doprowadziły do ostatecznego upadku Napoleona i jego imperium.