Przedmioty

Przedmioty

Więcej

Skutki rewolucji przemysłowej i polityczne zmiany w XIX wieku

Zobacz

Skutki rewolucji przemysłowej i polityczne zmiany w XIX wieku
user profile picture

jkcrayney

@juliak_gwvc

·

47 Obserwujących

Obserwuj

Skutki rewolucji przemysłowej w Europie doprowadziły do fundamentalnych zmian społecznych i gospodarczych w XVIII i XIX wieku. Przyczyny rewolucji przemysłowej były złożone i obejmowały rozwój technologii, urbanizację oraz zmiany w systemie produkcji. W tym okresie pojawiły się liczne wynalazki rewolucji przemysłowej 19 wieku, które zrewolucjonizowały przemysł, transport i komunikację.

Pozytywne skutki rewolucji przemysłowej obejmowały wzrost produkcji, rozwój miast i powstanie nowej klasy średniej. Jednak negatywne skutki rewolucji przemysłowej były równie znaczące - pogorszenie warunków życia robotników, zanieczyszczenie środowiska i eksploatacja siły roboczej. W odpowiedzi na te problemy powstały nowe nurty polityczne, w tym socjalizm i liberalizm. Główne nurty polityczne w XIX wieku koncentrowały się na prawach pracowników, reformach społecznych i demokratyzacji życia publicznego.

Szczególnie istotna była rewolucja lipcowa we Francji, której przyczyny i skutki wpłynęły na całą Europę. Przebieg rewolucji lipcowej we Francji doprowadził do obalenia Burbonów i ustanowienia monarchii lipcowej. Te wydarzenia przyczyniły się do powstania 2 Republiki francuskiej i wpłynęły na rozwój ruchów demokratycznych w całej Europie. Na ziemiach polskich również pojawiły się nowe ruchy polityczne, które kształtowały świadomość narodową i dążenia niepodległościowe. Partie polityczne na ziemiach polskich w XIX wieku reprezentowały różne wizje przyszłości kraju, od konserwatywnych po radykalne. Zdobycze rewolucji francuskiej stały się inspiracją dla ruchów wolnościowych w całej Europie, prowadząc do głębokich przemian społeczno-politycznych.

10.04.2022

3706

 Courges
Nowy czy stany podział władzy?
.
trojpodział władzy => monteskiusza
suwerenność ludu
Święte Phymiene -
-
RISORGIMENTO iolea narodow

Zobacz

Rewolucja Przemysłowa i Jej Skutki Społeczno-Polityczne

Skutki rewolucji przemysłowej w XVIII i XIX wieku fundamentalnie zmieniły oblicze Europy. Rozwój przemysłu i mechanizacji doprowadził do powstania kompleksów fabrycznych, które stały się symbolem nowej ery. Wynalazki rewolucji przemysłowej 19 wieku, takie jak kolej żelazna, nie tylko zrewolucjonizowały transport, ale także umożliwiły szybsze przemieszczanie się wojsk i towarów, co miało ogromne znaczenie podczas wojny krymskiej.

Definicja: Rewolucja przemysłowa to okres gwałtownych zmian technologicznych i społecznych, który rozpoczął się w Wielkiej Brytanii w XVIII wieku i rozprzestrzenił się na całą Europę.

Negatywne skutki rewolucji przemysłowej obejmowały dramatyczne pogorszenie warunków pracy. Robotnicy pracowali po 12-13 godzin dziennie w niebezpiecznych warunkach. Ruch luddystów, powstały w Anglii, wyrażał sprzeciw wobec mechanizacji poprzez niszczenie maszyn, które według nich zabierały miejsca pracy.

Pozytywne skutki rewolucji przemysłowej to przede wszystkim rozwój handlu i gospodarki oraz upowszechnienie oświaty. Powstanie kolei żelaznej umożliwiło tani i szybki transport towarów oraz ludzi, co przyczyniło się do rozwoju ekonomicznego całych regionów.

 Courges
Nowy czy stany podział władzy?
.
trojpodział władzy => monteskiusza
suwerenność ludu
Święte Phymiene -
-
RISORGIMENTO iolea narodow

Zobacz

Nowe Nurty Polityczne w XIX Wieku

Główne nurty polityczne w XIX wieku kształtowały się w odpowiedzi na zmiany społeczne i gospodarcze. Liberalizm, reprezentowany przez takich myślicieli jak John Stuart Mill i Adam Smith, kładł nacisk na wolność jednostki, własność prywatną i wolny rynek.

Highlight: Liberalizm, konserwatyzm i socjalizm stanowiły trzy główne nurty polityczne kształtujące XIX-wieczną Europę.

Nurty polityczne w XIX wieku obejmowały także socjalizm utopijny, reprezentowany przez Charlesa Fouriera i Roberta Owena, którzy proponowali tworzenie idealnych wspólnot życia i pracy. Marks i Engels rozwinęli później teorię komunizmu, postulując likwidację własności prywatnej i nacjonalizację środków produkcji.

Konserwatyzm, którego przedstawicielami byli Edmund Burke i Joseph de Maistre, bronił tradycyjnych wartości i instytucji, sprzeciwiając się gwałtownym zmianom społecznym. Kościół katolicki, początkowo potępiający postęp i liberalizm, stopniowo dostosowywał swoje stanowisko, czego wyrazem była encyklika "Rerum Novarum" Leona XIII z 1891 roku.

 Courges
Nowy czy stany podział władzy?
.
trojpodział władzy => monteskiusza
suwerenność ludu
Święte Phymiene -
-
RISORGIMENTO iolea narodow

Zobacz

Rewolucje i Ruchy Narodowe w Europie

Rewolucja lipcowa we Francji w 1830 roku zapoczątkowała okres intensywnych przemian politycznych w Europie. Przyczyny rewolucji lipcowej we Francji były związane z niezadowoleniem z rządów Burbonów i dążeniem do większych swobód obywatelskich.

Przykład: Powstanie dekabrystów w Rosji (26 grudnia 1825) było pierwszą próbą obalenia caratu przez przedstawicieli postępowej szlachty.

Ruchy polityczne na ziemiach polskich w XIX wieku rozwijały się w kontekście walki o niepodległość. Szczególne znaczenie miały organizacje studenckie, takie jak Bursze (od 1817 roku działające nielegalnie), oraz ruch Karbonariuszy we Włoszech.

Risorgimento, czyli idea narodowego odrodzenia Włoch, znalazła wyraz w działalności Młodych Włoch Giuseppe Mazziniego (założonych w 1831 roku). Ruch filhellenistyczny wspierający odrodzenie Grecji w 1821 roku był przykładem międzynarodowej solidarności w walce o niepodległość narodów.

 Courges
Nowy czy stany podział władzy?
.
trojpodział władzy => monteskiusza
suwerenność ludu
Święte Phymiene -
-
RISORGIMENTO iolea narodow

Zobacz

Emancypacja i Prawa Społeczne

Walka o prawa kobiet stała się istotnym elementem przemian społecznych XIX wieku. Sufraż

ystki i emancypantki domagały się równouprawnienia, prawa do edukacji i udziału w życiu politycznym. Harriet Taylor Mill, współpracując z Johnem Stuartem Millem, znacząco przyczyniła się do rozwoju myśli feministycznej.

Cytat: "Poddaństwo kobiet" Johna Stuarta Milla stało się fundamentalnym dziełem dla ruchu emancypacyjnego.

Rozwój myśli utylitarystycznej wpłynął na postrzeganie moralności w kategoriach interesu społecznego. Postulowano świeckość państwa i rozdział Kościoła od państwa. Kościół katolicki, początkowo wrogi wobec przemian społecznych, stopniowo zaczął dostrzegać problemy robotników, choć nadal potępiał strajki.

Okres ten charakteryzował się również walką o prawa pracownicze, w tym o 8-godzinny dzień pracy, który został wprowadzony dopiero w XX wieku. Rozwój ruchów robotniczych doprowadził do powstania pierwszych związków zawodowych i partii socjalistycznych.

 Courges
Nowy czy stany podział władzy?
.
trojpodział władzy => monteskiusza
suwerenność ludu
Święte Phymiene -
-
RISORGIMENTO iolea narodow

Zobacz

Wynalazki i Postęp Techniczny w XIX wieku

Wynalazki rewolucji przemysłowej 19 wieku znacząco zmieniły oblicze świata. W 1834 roku Samuel Morse skonstruował telegraf, który zrewolucjonizował komunikację na długie dystanse. Niedługo później, w 1831 roku, Sam Colt zaprezentował rewolwer - broń, która stała się symbolem amerykańskiego Dzikiego Zachodu. George Stephenson w 1825 roku wprowadził przełomową lokomotywę parową, rozpoczynając erę kolei żelaznej.

Isaac Singer wprowadził maszynę do szycia, która zrewolucjonizowała przemysł tekstylny i umożliwiła masową produkcję odzieży. Rozwój transportu wodnego również nabrał tempa - w 1813 roku rozpoczęto prace nad Kanałem La Manche, a w 1819 roku SS Savannah jako pierwszy statek parowy przepłynął Atlantyk.

Definicja: Lokomobila Clayton & Shuttleworth była przenośną maszyną parową wykorzystywaną głównie w rolnictwie i przemyśle, stanowiąc symbol mechanizacji XIX wieku.

W Królestwie Polskim postęp techniczny również był widoczny. Pod kierownictwem Stanisława Staszica rozwijano górnictwo i przemysł. Zbudowano Kanał Augustowski łączący dorzecza Wisły i Niemna, co znacząco usprawniło transport rzeczny. Władze Królestwa, z namiestnikiem Józefem Zajączkiem na czele, wspierały rozwój infrastruktury i przemysłu.

 Courges
Nowy czy stany podział władzy?
.
trojpodział władzy => monteskiusza
suwerenność ludu
Święte Phymiene -
-
RISORGIMENTO iolea narodow

Zobacz

Powstanie Listopadowe i Jego Następstwa

Przyczyny rewolucji w Królestwie Polskim narastały od lat. Spisek Podchorążych z 1828 roku, kierowany przez Waleriana Łukasińskiego i Piotra Wysockiego, był pierwszą poważną próbą zorganizowanego oporu. 29 listopada 1830 roku grupa spiskowców zaatakowała Belweder - siedzibę wielkiego księcia Konstantego.

Highlight: Powstanie Listopadowe rozpoczęło się od ataku na Belweder, w którym uczestniczyło zaledwie 12 spiskowców zamiast planowanych 50.

Wydarzenia nabrały tempa - 30 listopada Rosjanie wycofali się z Warszawy do Wierzbna. 5 grudnia generał Józef Chłopicki został dyktatorem powstania, choć był sceptyczny wobec jego szans. Sejm 18 grudnia oficjalnie ogłosił powstanie, próbując jednocześnie negocjować z carem Mikołajem I. Gdy car zażądał bezwarunkowej kapitulacji, 26 stycznia 1831 roku sejm dokonał jego detronizacji.

Powstanie nie zyskało szerokiego poparcia chłopów, co było jedną z jego głównych słabości. Konserwatyści sprzeciwiali się uwłaszczeniu, co ograniczało bazę społeczną ruchu. Kluczowe bitwy, w tym bitwa o Olszynkę Grochowską, pokazały heroizm powstańców, ale też przewagę militarną Rosji.

 Courges
Nowy czy stany podział władzy?
.
trojpodział władzy => monteskiusza
suwerenność ludu
Święte Phymiene -
-
RISORGIMENTO iolea narodow

Zobacz

Zjednoczenie Niemiec i Włoch

Otto von Bismarck odegrał kluczową rolę w procesie jednoczenia Niemiec. Jego polityka "krwi i żelaza" doprowadziła do serii konfliktów, które ostatecznie umożliwiły powstanie Cesarstwa Niemieckiego w 1871 roku. Rywalizacja między Hohenzollernami a Habsburgami zakończyła się zwycięstwem Prus.

Przykład: Depesza emska, zręcznie zmanipulowana przez Bismarcka, stała się bezpośrednim pretekstem do wojny francusko-pruskiej w 1870 roku.

Skutki rewolucji przemysłowej w 19 wieku były szczególnie widoczne w procesie jednoczenia państw. Rozwój kolei i przemysłu ciężkiego umożliwił szybką mobilizację wojsk i produkcję nowoczesnego uzbrojenia. Propaganda narodowa wykorzystywała nowe środki komunikacji do budowania tożsamości narodowej.

W tym samym czasie trwało powstanie styczniowe w Polsce. Przyczyny i skutki rewolucji przemysłowej wpłynęły na jego przebieg - nowoczesna broń i środki transportu dawały przewagę regularnej armii rosyjskiej nad powstańcami.

 Courges
Nowy czy stany podział władzy?
.
trojpodział władzy => monteskiusza
suwerenność ludu
Święte Phymiene -
-
RISORGIMENTO iolea narodow

Zobacz

Kolonializm i Zmiany Społeczne

W drugiej połowie XIX wieku nasiliła się ekspansja kolonialna mocarstw europejskich. Szczególnie aktywne były Wielka Brytania i Francja, rywalizujące o wpływy w Afryce. Konflikty w Sudanie i powstanie Rodezji pod przewodnictwem Cecila Rhodesa były charakterystycznymi przykładami tej rywalizacji.

Definicja: Kulturkampf był polityką germanizacyjną prowadzoną przez Bismarcka, szczególnie intensywną w zaborze pruskim.

W Galicji rozwinął się ruch konserwatywny zwany Stańczykami, skupiony wokół Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autonomia galicyjska po 1867 roku umożliwiła rozwój polskiego szkolnictwa i kultury. Pozytywne skutki rewolucji przemysłowej były widoczne w modernizacji miast i rozwoju infrastruktury.

Kolonizacja Afryki przyniosła dramatyczne zmiany dla ludności tubylczej. Jedynie Etiopia pod rządami Menelika II zdołała zachować niepodległość. Odkrycie złota i diamentów w południowej Afryce doprowadziło do konfliktów między Burami a Brytyjczykami.

 Courges
Nowy czy stany podział władzy?
.
trojpodział władzy => monteskiusza
suwerenność ludu
Święte Phymiene -
-
RISORGIMENTO iolea narodow

Zobacz

Powstanie Styczniowe i Jego Skutki w Zaborach

Przyczyny i skutki rewolucji przemysłowej oraz sytuacja polityczna w zaborach doprowadziły do wybuchu powstania styczniowego w 1863 roku. Komitet Centralny Narodowy, przekształcony później w Tymczasowy Rząd Narodowy, rozpoczął działania zbrojne w nocy z 22 na 23 stycznia. Na czele powstania stanął początkowo Marian Langiewicz, a powstańcy, mimo początkowych sukcesów, musieli zmierzyć się z przeważającymi siłami rosyjskimi.

W czasie trwania powstania szczególną rolę odegrały nurty polityczne w XIX wieku. Powstańcy reprezentowali różne frakcje - od umiarkowanych "białych" po radykalnych "czerwonych". Działania zbrojne objęły tereny Królestwa Polskiego, a także częściowo Litwy i Ukrainy. Powstanie, mimo bohaterskiej walki około 200 tysięcy uczestników, zakończyło się klęską w 1864 roku.

Ważne: Powstanie styczniowe było największym polskim powstaniem narodowym, z najdłużej trwającymi walkami partyzanckimi. Mimo klęski militarnej, miało ogromny wpływ na kształtowanie się świadomości narodowej Polaków.

Skutki rewolucji przemysłowej w 19 wieku splatały się z następstwami powstania. W zaborze rosyjskim nastąpiły represje, likwidacja autonomii Królestwa Polskiego i intensywna rusyfikacja. W zaborze pruskim rozpoczął się Kulturkampf i wzmożona germanizacja, podczas gdy w Galicji Polacy uzyskali pewną autonomię w ramach monarchii austro-węgierskiej.

 Courges
Nowy czy stany podział władzy?
.
trojpodział władzy => monteskiusza
suwerenność ludu
Święte Phymiene -
-
RISORGIMENTO iolea narodow

Zobacz

Rozwój Gospodarczy i Społeczny pod Zaborami

Pozytywne skutki rewolucji przemysłowej były widoczne szczególnie w rozwoju przemysłu. W Królestwie Polskim powstały znaczące ośrodki przemysłowe, jak Łódź z fabrykami Karola Scheiblera czy Izraela Poznańskiego. Rozwój kolei i przemysłu ciężkiego przyczynił się do modernizacji gospodarczej, mimo politycznych ograniczeń.

W odpowiedzi na politykę zaborców, Polacy rozwinęli różne formy oporu ekonomicznego i kulturalnego. Powstały liczne organizacje samopomocowe, jak Towarzystwo Pomocy Naukowej czy Bank Rolny. Wynalazki rewolucji przemysłowej 19 wieku umożliwiły rozwój spółdzielczości i modernizację rolnictwa.

Definicja: Kulturkampf był polityką kanclerza Bismarcka zmierzającą do ograniczenia wpływów Kościoła katolickiego i polonizacji ziem zaboru pruskiego. W odpowiedzi Polacy rozwinęli system pracy organicznej i ekonomicznej samoobrony.

Szczególnie istotny był rozwój oświaty i kultury polskiej w Galicji, gdzie główne nurty polityczne mogły działać relatywnie swobodnie. Powstały tam polskie uczelnie, rozwinęło się życie kulturalne i naukowe, co miało ogromne znaczenie dla zachowania tożsamości narodowej w okresie zaborów.

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

15 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 12 krajach

950 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.

Skutki rewolucji przemysłowej i polityczne zmiany w XIX wieku

user profile picture

jkcrayney

@juliak_gwvc

·

47 Obserwujących

Obserwuj

Skutki rewolucji przemysłowej w Europie doprowadziły do fundamentalnych zmian społecznych i gospodarczych w XVIII i XIX wieku. Przyczyny rewolucji przemysłowej były złożone i obejmowały rozwój technologii, urbanizację oraz zmiany w systemie produkcji. W tym okresie pojawiły się liczne wynalazki rewolucji przemysłowej 19 wieku, które zrewolucjonizowały przemysł, transport i komunikację.

Pozytywne skutki rewolucji przemysłowej obejmowały wzrost produkcji, rozwój miast i powstanie nowej klasy średniej. Jednak negatywne skutki rewolucji przemysłowej były równie znaczące - pogorszenie warunków życia robotników, zanieczyszczenie środowiska i eksploatacja siły roboczej. W odpowiedzi na te problemy powstały nowe nurty polityczne, w tym socjalizm i liberalizm. Główne nurty polityczne w XIX wieku koncentrowały się na prawach pracowników, reformach społecznych i demokratyzacji życia publicznego.

Szczególnie istotna była rewolucja lipcowa we Francji, której przyczyny i skutki wpłynęły na całą Europę. Przebieg rewolucji lipcowej we Francji doprowadził do obalenia Burbonów i ustanowienia monarchii lipcowej. Te wydarzenia przyczyniły się do powstania 2 Republiki francuskiej i wpłynęły na rozwój ruchów demokratycznych w całej Europie. Na ziemiach polskich również pojawiły się nowe ruchy polityczne, które kształtowały świadomość narodową i dążenia niepodległościowe. Partie polityczne na ziemiach polskich w XIX wieku reprezentowały różne wizje przyszłości kraju, od konserwatywnych po radykalne. Zdobycze rewolucji francuskiej stały się inspiracją dla ruchów wolnościowych w całej Europie, prowadząc do głębokich przemian społeczno-politycznych.

10.04.2022

3706

 

1/2

 

Historia

97

 Courges
Nowy czy stany podział władzy?
.
trojpodział władzy => monteskiusza
suwerenność ludu
Święte Phymiene -
-
RISORGIMENTO iolea narodow

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Rewolucja Przemysłowa i Jej Skutki Społeczno-Polityczne

Skutki rewolucji przemysłowej w XVIII i XIX wieku fundamentalnie zmieniły oblicze Europy. Rozwój przemysłu i mechanizacji doprowadził do powstania kompleksów fabrycznych, które stały się symbolem nowej ery. Wynalazki rewolucji przemysłowej 19 wieku, takie jak kolej żelazna, nie tylko zrewolucjonizowały transport, ale także umożliwiły szybsze przemieszczanie się wojsk i towarów, co miało ogromne znaczenie podczas wojny krymskiej.

Definicja: Rewolucja przemysłowa to okres gwałtownych zmian technologicznych i społecznych, który rozpoczął się w Wielkiej Brytanii w XVIII wieku i rozprzestrzenił się na całą Europę.

Negatywne skutki rewolucji przemysłowej obejmowały dramatyczne pogorszenie warunków pracy. Robotnicy pracowali po 12-13 godzin dziennie w niebezpiecznych warunkach. Ruch luddystów, powstały w Anglii, wyrażał sprzeciw wobec mechanizacji poprzez niszczenie maszyn, które według nich zabierały miejsca pracy.

Pozytywne skutki rewolucji przemysłowej to przede wszystkim rozwój handlu i gospodarki oraz upowszechnienie oświaty. Powstanie kolei żelaznej umożliwiło tani i szybki transport towarów oraz ludzi, co przyczyniło się do rozwoju ekonomicznego całych regionów.

 Courges
Nowy czy stany podział władzy?
.
trojpodział władzy => monteskiusza
suwerenność ludu
Święte Phymiene -
-
RISORGIMENTO iolea narodow

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Nowe Nurty Polityczne w XIX Wieku

Główne nurty polityczne w XIX wieku kształtowały się w odpowiedzi na zmiany społeczne i gospodarcze. Liberalizm, reprezentowany przez takich myślicieli jak John Stuart Mill i Adam Smith, kładł nacisk na wolność jednostki, własność prywatną i wolny rynek.

Highlight: Liberalizm, konserwatyzm i socjalizm stanowiły trzy główne nurty polityczne kształtujące XIX-wieczną Europę.

Nurty polityczne w XIX wieku obejmowały także socjalizm utopijny, reprezentowany przez Charlesa Fouriera i Roberta Owena, którzy proponowali tworzenie idealnych wspólnot życia i pracy. Marks i Engels rozwinęli później teorię komunizmu, postulując likwidację własności prywatnej i nacjonalizację środków produkcji.

Konserwatyzm, którego przedstawicielami byli Edmund Burke i Joseph de Maistre, bronił tradycyjnych wartości i instytucji, sprzeciwiając się gwałtownym zmianom społecznym. Kościół katolicki, początkowo potępiający postęp i liberalizm, stopniowo dostosowywał swoje stanowisko, czego wyrazem była encyklika "Rerum Novarum" Leona XIII z 1891 roku.

 Courges
Nowy czy stany podział władzy?
.
trojpodział władzy => monteskiusza
suwerenność ludu
Święte Phymiene -
-
RISORGIMENTO iolea narodow

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Rewolucje i Ruchy Narodowe w Europie

Rewolucja lipcowa we Francji w 1830 roku zapoczątkowała okres intensywnych przemian politycznych w Europie. Przyczyny rewolucji lipcowej we Francji były związane z niezadowoleniem z rządów Burbonów i dążeniem do większych swobód obywatelskich.

Przykład: Powstanie dekabrystów w Rosji (26 grudnia 1825) było pierwszą próbą obalenia caratu przez przedstawicieli postępowej szlachty.

Ruchy polityczne na ziemiach polskich w XIX wieku rozwijały się w kontekście walki o niepodległość. Szczególne znaczenie miały organizacje studenckie, takie jak Bursze (od 1817 roku działające nielegalnie), oraz ruch Karbonariuszy we Włoszech.

Risorgimento, czyli idea narodowego odrodzenia Włoch, znalazła wyraz w działalności Młodych Włoch Giuseppe Mazziniego (założonych w 1831 roku). Ruch filhellenistyczny wspierający odrodzenie Grecji w 1821 roku był przykładem międzynarodowej solidarności w walce o niepodległość narodów.

 Courges
Nowy czy stany podział władzy?
.
trojpodział władzy => monteskiusza
suwerenność ludu
Święte Phymiene -
-
RISORGIMENTO iolea narodow

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Emancypacja i Prawa Społeczne

Walka o prawa kobiet stała się istotnym elementem przemian społecznych XIX wieku. Sufraż

ystki i emancypantki domagały się równouprawnienia, prawa do edukacji i udziału w życiu politycznym. Harriet Taylor Mill, współpracując z Johnem Stuartem Millem, znacząco przyczyniła się do rozwoju myśli feministycznej.

Cytat: "Poddaństwo kobiet" Johna Stuarta Milla stało się fundamentalnym dziełem dla ruchu emancypacyjnego.

Rozwój myśli utylitarystycznej wpłynął na postrzeganie moralności w kategoriach interesu społecznego. Postulowano świeckość państwa i rozdział Kościoła od państwa. Kościół katolicki, początkowo wrogi wobec przemian społecznych, stopniowo zaczął dostrzegać problemy robotników, choć nadal potępiał strajki.

Okres ten charakteryzował się również walką o prawa pracownicze, w tym o 8-godzinny dzień pracy, który został wprowadzony dopiero w XX wieku. Rozwój ruchów robotniczych doprowadził do powstania pierwszych związków zawodowych i partii socjalistycznych.

 Courges
Nowy czy stany podział władzy?
.
trojpodział władzy => monteskiusza
suwerenność ludu
Święte Phymiene -
-
RISORGIMENTO iolea narodow

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Wynalazki i Postęp Techniczny w XIX wieku

Wynalazki rewolucji przemysłowej 19 wieku znacząco zmieniły oblicze świata. W 1834 roku Samuel Morse skonstruował telegraf, który zrewolucjonizował komunikację na długie dystanse. Niedługo później, w 1831 roku, Sam Colt zaprezentował rewolwer - broń, która stała się symbolem amerykańskiego Dzikiego Zachodu. George Stephenson w 1825 roku wprowadził przełomową lokomotywę parową, rozpoczynając erę kolei żelaznej.

Isaac Singer wprowadził maszynę do szycia, która zrewolucjonizowała przemysł tekstylny i umożliwiła masową produkcję odzieży. Rozwój transportu wodnego również nabrał tempa - w 1813 roku rozpoczęto prace nad Kanałem La Manche, a w 1819 roku SS Savannah jako pierwszy statek parowy przepłynął Atlantyk.

Definicja: Lokomobila Clayton & Shuttleworth była przenośną maszyną parową wykorzystywaną głównie w rolnictwie i przemyśle, stanowiąc symbol mechanizacji XIX wieku.

W Królestwie Polskim postęp techniczny również był widoczny. Pod kierownictwem Stanisława Staszica rozwijano górnictwo i przemysł. Zbudowano Kanał Augustowski łączący dorzecza Wisły i Niemna, co znacząco usprawniło transport rzeczny. Władze Królestwa, z namiestnikiem Józefem Zajączkiem na czele, wspierały rozwój infrastruktury i przemysłu.

 Courges
Nowy czy stany podział władzy?
.
trojpodział władzy => monteskiusza
suwerenność ludu
Święte Phymiene -
-
RISORGIMENTO iolea narodow

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Powstanie Listopadowe i Jego Następstwa

Przyczyny rewolucji w Królestwie Polskim narastały od lat. Spisek Podchorążych z 1828 roku, kierowany przez Waleriana Łukasińskiego i Piotra Wysockiego, był pierwszą poważną próbą zorganizowanego oporu. 29 listopada 1830 roku grupa spiskowców zaatakowała Belweder - siedzibę wielkiego księcia Konstantego.

Highlight: Powstanie Listopadowe rozpoczęło się od ataku na Belweder, w którym uczestniczyło zaledwie 12 spiskowców zamiast planowanych 50.

Wydarzenia nabrały tempa - 30 listopada Rosjanie wycofali się z Warszawy do Wierzbna. 5 grudnia generał Józef Chłopicki został dyktatorem powstania, choć był sceptyczny wobec jego szans. Sejm 18 grudnia oficjalnie ogłosił powstanie, próbując jednocześnie negocjować z carem Mikołajem I. Gdy car zażądał bezwarunkowej kapitulacji, 26 stycznia 1831 roku sejm dokonał jego detronizacji.

Powstanie nie zyskało szerokiego poparcia chłopów, co było jedną z jego głównych słabości. Konserwatyści sprzeciwiali się uwłaszczeniu, co ograniczało bazę społeczną ruchu. Kluczowe bitwy, w tym bitwa o Olszynkę Grochowską, pokazały heroizm powstańców, ale też przewagę militarną Rosji.

 Courges
Nowy czy stany podział władzy?
.
trojpodział władzy => monteskiusza
suwerenność ludu
Święte Phymiene -
-
RISORGIMENTO iolea narodow

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Zjednoczenie Niemiec i Włoch

Otto von Bismarck odegrał kluczową rolę w procesie jednoczenia Niemiec. Jego polityka "krwi i żelaza" doprowadziła do serii konfliktów, które ostatecznie umożliwiły powstanie Cesarstwa Niemieckiego w 1871 roku. Rywalizacja między Hohenzollernami a Habsburgami zakończyła się zwycięstwem Prus.

Przykład: Depesza emska, zręcznie zmanipulowana przez Bismarcka, stała się bezpośrednim pretekstem do wojny francusko-pruskiej w 1870 roku.

Skutki rewolucji przemysłowej w 19 wieku były szczególnie widoczne w procesie jednoczenia państw. Rozwój kolei i przemysłu ciężkiego umożliwił szybką mobilizację wojsk i produkcję nowoczesnego uzbrojenia. Propaganda narodowa wykorzystywała nowe środki komunikacji do budowania tożsamości narodowej.

W tym samym czasie trwało powstanie styczniowe w Polsce. Przyczyny i skutki rewolucji przemysłowej wpłynęły na jego przebieg - nowoczesna broń i środki transportu dawały przewagę regularnej armii rosyjskiej nad powstańcami.

 Courges
Nowy czy stany podział władzy?
.
trojpodział władzy => monteskiusza
suwerenność ludu
Święte Phymiene -
-
RISORGIMENTO iolea narodow

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Kolonializm i Zmiany Społeczne

W drugiej połowie XIX wieku nasiliła się ekspansja kolonialna mocarstw europejskich. Szczególnie aktywne były Wielka Brytania i Francja, rywalizujące o wpływy w Afryce. Konflikty w Sudanie i powstanie Rodezji pod przewodnictwem Cecila Rhodesa były charakterystycznymi przykładami tej rywalizacji.

Definicja: Kulturkampf był polityką germanizacyjną prowadzoną przez Bismarcka, szczególnie intensywną w zaborze pruskim.

W Galicji rozwinął się ruch konserwatywny zwany Stańczykami, skupiony wokół Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autonomia galicyjska po 1867 roku umożliwiła rozwój polskiego szkolnictwa i kultury. Pozytywne skutki rewolucji przemysłowej były widoczne w modernizacji miast i rozwoju infrastruktury.

Kolonizacja Afryki przyniosła dramatyczne zmiany dla ludności tubylczej. Jedynie Etiopia pod rządami Menelika II zdołała zachować niepodległość. Odkrycie złota i diamentów w południowej Afryce doprowadziło do konfliktów między Burami a Brytyjczykami.

 Courges
Nowy czy stany podział władzy?
.
trojpodział władzy => monteskiusza
suwerenność ludu
Święte Phymiene -
-
RISORGIMENTO iolea narodow

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Powstanie Styczniowe i Jego Skutki w Zaborach

Przyczyny i skutki rewolucji przemysłowej oraz sytuacja polityczna w zaborach doprowadziły do wybuchu powstania styczniowego w 1863 roku. Komitet Centralny Narodowy, przekształcony później w Tymczasowy Rząd Narodowy, rozpoczął działania zbrojne w nocy z 22 na 23 stycznia. Na czele powstania stanął początkowo Marian Langiewicz, a powstańcy, mimo początkowych sukcesów, musieli zmierzyć się z przeważającymi siłami rosyjskimi.

W czasie trwania powstania szczególną rolę odegrały nurty polityczne w XIX wieku. Powstańcy reprezentowali różne frakcje - od umiarkowanych "białych" po radykalnych "czerwonych". Działania zbrojne objęły tereny Królestwa Polskiego, a także częściowo Litwy i Ukrainy. Powstanie, mimo bohaterskiej walki około 200 tysięcy uczestników, zakończyło się klęską w 1864 roku.

Ważne: Powstanie styczniowe było największym polskim powstaniem narodowym, z najdłużej trwającymi walkami partyzanckimi. Mimo klęski militarnej, miało ogromny wpływ na kształtowanie się świadomości narodowej Polaków.

Skutki rewolucji przemysłowej w 19 wieku splatały się z następstwami powstania. W zaborze rosyjskim nastąpiły represje, likwidacja autonomii Królestwa Polskiego i intensywna rusyfikacja. W zaborze pruskim rozpoczął się Kulturkampf i wzmożona germanizacja, podczas gdy w Galicji Polacy uzyskali pewną autonomię w ramach monarchii austro-węgierskiej.

 Courges
Nowy czy stany podział władzy?
.
trojpodział władzy => monteskiusza
suwerenność ludu
Święte Phymiene -
-
RISORGIMENTO iolea narodow

Zarejestruj się, aby zobaczyć notatkę. To nic nie kosztuje!

Dostęp do wszystkich materiałów

Popraw swoje oceny

Dołącz do milionów studentów

Rejestrując się akceptujesz Warunki korzystania z usługi i Politykę prywatności.

Rozwój Gospodarczy i Społeczny pod Zaborami

Pozytywne skutki rewolucji przemysłowej były widoczne szczególnie w rozwoju przemysłu. W Królestwie Polskim powstały znaczące ośrodki przemysłowe, jak Łódź z fabrykami Karola Scheiblera czy Izraela Poznańskiego. Rozwój kolei i przemysłu ciężkiego przyczynił się do modernizacji gospodarczej, mimo politycznych ograniczeń.

W odpowiedzi na politykę zaborców, Polacy rozwinęli różne formy oporu ekonomicznego i kulturalnego. Powstały liczne organizacje samopomocowe, jak Towarzystwo Pomocy Naukowej czy Bank Rolny. Wynalazki rewolucji przemysłowej 19 wieku umożliwiły rozwój spółdzielczości i modernizację rolnictwa.

Definicja: Kulturkampf był polityką kanclerza Bismarcka zmierzającą do ograniczenia wpływów Kościoła katolickiego i polonizacji ziem zaboru pruskiego. W odpowiedzi Polacy rozwinęli system pracy organicznej i ekonomicznej samoobrony.

Szczególnie istotny był rozwój oświaty i kultury polskiej w Galicji, gdzie główne nurty polityczne mogły działać relatywnie swobodnie. Powstały tam polskie uczelnie, rozwinęło się życie kulturalne i naukowe, co miało ogromne znaczenie dla zachowania tożsamości narodowej w okresie zaborów.

Nie ma nic odpowiedniego? Sprawdź inne przedmioty.

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

Knowunity zostało wyróżnione przez Apple i widnieje się na szczycie listy w sklepie z aplikacjami w kategorii edukacja w takich krajach jak Polska, Niemcy, Włochy, Francje, Szwajcaria i Wielka Brytania. Dołącz do Knowunity już dziś i pomóż milionom uczniów na całym świecie.

Ranked #1 Education App

Pobierz z

Google Play

Pobierz z

App Store

Knowunity jest aplikacją edukacyjną #1 w pięciu krajach europejskich

4.9+

Średnia ocena aplikacji

15 M

Uczniowie korzystają z Knowunity

#1

W rankingach aplikacji edukacyjnych w 12 krajach

950 K+

Uczniowie, którzy przesłali notatki

Nadal nie jesteś pewien? Zobacz, co mówią inni uczniowie...

Użytkownik iOS

Tak bardzo kocham tę aplikację [...] Polecam Knowunity każdemu!!! Moje oceny poprawiły się dzięki tej aplikacji :D

Filip, użytkownik iOS

Aplikacja jest bardzo prosta i dobrze zaprojektowana. Do tej pory zawsze znajdowałam wszystko, czego szukałam :D

Zuzia, użytkownik iOS

Uwielbiam tę aplikację ❤️ właściwie używam jej za każdym razem, gdy się uczę.