Skutki rewolucji przemysłowej w Europie doprowadziły do fundamentalnych zmian społecznych i gospodarczych w XVIII i XIX wieku. Przyczyny rewolucji przemysłowej były złożone i obejmowały rozwój technologii, urbanizację oraz zmiany w systemie produkcji. W tym okresie pojawiły się liczne wynalazki rewolucji przemysłowej 19 wieku, które zrewolucjonizowały przemysł, transport i komunikację.
Pozytywne skutki rewolucji przemysłowej obejmowały wzrost produkcji, rozwój miast i powstanie nowej klasy średniej. Jednak negatywne skutki rewolucji przemysłowej były równie znaczące - pogorszenie warunków życia robotników, zanieczyszczenie środowiska i eksploatacja siły roboczej. W odpowiedzi na te problemy powstały nowe nurty polityczne, w tym socjalizm i liberalizm. Główne nurty polityczne w XIX wieku koncentrowały się na prawach pracowników, reformach społecznych i demokratyzacji życia publicznego.
Szczególnie istotna była rewolucja lipcowa we Francji, której przyczyny i skutki wpłynęły na całą Europę. Przebieg rewolucji lipcowej we Francji doprowadził do obalenia Burbonów i ustanowienia monarchii lipcowej. Te wydarzenia przyczyniły się do powstania 2 Republiki francuskiej i wpłynęły na rozwój ruchów demokratycznych w całej Europie. Na ziemiach polskich również pojawiły się nowe ruchy polityczne, które kształtowały świadomość narodową i dążenia niepodległościowe. Partie polityczne na ziemiach polskich w XIX wieku reprezentowały różne wizje przyszłości kraju, od konserwatywnych po radykalne. Zdobycze rewolucji francuskiej stały się inspiracją dla ruchów wolnościowych w całej Europie, prowadząc do głębokich przemian społeczno-politycznych.